Verslas

2019.11.13 18:01

Po kritikos „Ignitis grupei“ įmonė bando atsitiesti: bus svarstoma galimybė listinguoti jos akcijas biržoje

LRT.lt 2019.11.13 18:01

Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ vienintelis akcininkas Finansų ministerija svarstys galimybę prekiauti įmonės akcijomis biržoje. Jei sprendimas listinguoti akcijas vertybinių popierių biržoje būtų teigiamas, tai galėtų tapti didžiausiu Baltijos šalių istorijoje pirminiu viešu siūlymu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Trečiadienį, lapkričio 13 dieną, finansų ministras Vilius Šapoka pasirašė raštą, kuriuo inicijuojamas darbo grupės sudarymas. Ji vertins „Ignitis grupės“ galimybes finansavimą tolimesnei plėtrai pritraukti išplatinant akcijas nacionalinėje ir tarptautinėse vertybinių popierių biržose.

Finansų ministras V. Šapoka kreipėsi į prezidento ir Vyriausybės kanceliarijas, Energetikos bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijas su kvietimu deleguoti aukšto lygio atstovus. Darbo grupei bus pavedama atlikti „Ignitis grupės“ ilgalaikio finansavimo alternatyvų ir jų įtakos akcininko lūkesčių, Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos, bendrovės ilgalaikio finansinio tvarumo ir strategijos 2030 įgyvendinimui bei Lietuvos Respublikos ekonominei, socialinei politikai, nacionaliniam saugumui ir kapitalo rinkų raidai vertinimą. Prašoma pateikti rekomendacijas Finansų ministerijai dėl bendrovės ilgalaikio finansavimo užtikrinimo alternatyvų, tarp kurių būtų IPO.

„Ignitis grupė“ – strateginė šalies įmonių grupė ir reikšmingas finansų rinkos dalyvis, todėl turėtume matyti, vertinti ir rūpintis ilgalaike tiek grupės, tiek Lietuvos kapitalo rinkos perspektyva. Iškėlėme ambicingus tikslus, susijusius su Nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinimu, todėl turime veikti toliau skaidriai ir efektyviai – iš darbo grupės tikiuosi optimalaus ir subalansuoto sprendimo, kuris užtikrintų grupės plėtrą ir naudą visuomenei“, – sako V. Šapoka.

Pasak „Ignitis grupės“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Dariaus Maikštėno, šiuo metu vykstantys pokyčiai yra tiesiogiai susiję su praėjusiais metais paskelbta „Ignitis grupės“ 2030 strategija.

„Per artimiausią dešimtmetį mūsų investicijos į plėtrą sieks 6 milijardus eurų, todėl privalome užsitikrinti efektyviausią finansavimo modelį: pritraukdami akcinį kapitalą, platindami skolos vertybinius popierius ar derindami abi šias alternatyvas.“, – sako „Ignitis grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Lapkričio 11 d. „Ignitis grupė“ sprendimas inicijuoti dukterinių bendrovių „Energijos skirstymo operatorius“ ir „Ignitis gamyba“ akcijų išpirkimą ir jų pasitraukimą iš biržos yra tiesiogiai susijęs su Finansų ministerijos iniciatyvasvarstyti įmonių grupės ilgalaikiofinansavimo alternatyvas.

„Mažai likvidžios „Ignitis grupės“ dukterinės bendrovės ESO ir „Ignitis gamyba“ nebuvo patrauklios instituciniams investuotojams ir nekūrė pridėtinės vertės vystant šalies kapitalo rinką dėl nedidelių prekybos apimčių. Delistingavus šias bendroves, atveriama galimybė kitam žingsniui – į Lietuvos kapitalo rinką pritraukti daugiau ir įvairesnių institucinių investuotojų iš tarptautinių ir regioninių rinkų. Taip pat tai padidins pačios rinkos likvidumą ir padarys ją patrauklesne ir smulkiesiems investuotojams. Tokia investuotojų rato plėtra remiasi įmonės 2030 strategija tapti regionine energetikos bendrovių lydere ir tuo pačiu padės išplėsti šalies kapitalo rinką ir jos patrauklumą. Visas procesas vyksta ir vyks skaidriai bei išlaikant geriausias valdysenos praktikas“, – teigia „Ignitis grupės“ stebėtojų tarybos pirmininkas ir didžiausios pasaulio bendrovės „Saudi Aramco“ vyriausiasis patarėjas Darius Daubaras.

Sėkmingam „Ignitis grupės“ akcijų listingavimui būtina turėti išgrynintą grupės įmonių akcinio kapitalo struktūrą. Tai lėmė apsisrendimą pradėti „Ignitis gamybos“ ir ESO delistingavimo procesą.

„Ignitis grupė“ ir toliau palaikys dialogą su Investuotojų asociacija, siekiant užtikrinti sąžiningą akcijų išpirkimo kainą. Tačiau norime atriboti svarstymus apie teisingą išpirkimo kainą nuo diskusijų apie grupės veiksmų įtaką skaidrumui ir kapitalo rinkai.

Šiuo metu „Ignitis grupė“ valdo 96,82 proc. „Ignitis gamyba” ir 94,98 proc. „Energijos skirstymo operatorius“ akcijų.