Verslas

2019.11.13 14:02

Vyriausybė neplanuotai ėmėsi prekybos centrų mokesčio – siūlymui pritarė, bet Seimui turi rekomendacijų

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.11.13 14:02

Trečiadienį per Vyriausybės posėdį buvo pateiktas vertinimas dėl vadinamojo prekybos centrų mokesčio. Vyriausybė tokiam Seimo pasiūlymui iš esmės pritarė, bet turėjo ne vieną rekomendaciją.

Klausimas dėl Stambios prekybos mokesčio įstatymo projekto į Vyriausybės darbotvarkę buvo įtrauktas finansų ministro Viliaus Šapokos pasiūlymu.

Kaip nurodo ministras, Seimo projektui ministerija iš esmės pritaria, tačiau parlamentą ragina organizuoti konsultacijas, įvertinti suderinamumą su Europos Sąjungos (ES) teisės normomis ir įvertinti įsigaliojimo datą.

Skaičiuoja: mokėtų ne penkios ar šešios, o 92 įmonės

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė posėdyje atkreipė dėmesį, kad išvadų buvo laukta iki lapkričio 15 d.

„Sukvietėte draugus į vakarėlį Gedimino pr. 11, bet patys, nesulaukę svečių, iki 15 d. išeinate į kitą vakarėlį kitame Gedimino pr. gale“, – vaizdingai situaciją apibūdino R. Vainienė.

Jos tvirtinimu, projekto formuluotė, kad tai – stambios prekybos mokestis, yra klaidinanti: „Tai nėra taikoma tik penkiems ar šešiems prekybos tinklams. 2018 m. duomenimis būtų 92 įmonės, kurios mokėtų tokį mokestį.“

R. Vainienė juokavo, kad tai gal ir gera žinia – vietoje planuojamų 32 mln. eurų į biudžetą būtų surinkta 111 mln. eurų.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad tokio mokesčio nėra nė vienoje ES valstybėje. Trys bandė įsivesti (...) visose įsikišo EK ir sustabdė tokio mokesčio galiojimą“, – pridūrė R. Vainienė ir kėlė klausimą, ar toks įstatymas neprieštarautų Konstitucijai.

Ragina palaukti kitų bylų atomazgos

Savo ruožtu ministras pirmininkas Saulius Skvernelis akcentavo, kad Vyriausybė viso labo pateikia išvadą dėl siūlomo projekto, o projektą priims arba atmes ir atitikimą Konstitucijai vertins Seimas.

„Seimo valdybos prašymo mes negalime ignoruoti, – pridėjo ir V. Šapoka. – Atitinkamai, kadangi tikrai reikia diskusijų ir įvertinti tuos išvardytus argumentus, dėl to mes ir kviečiame Seimą, kad konsultacijos būtų suorganizuotos.“

Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Kieserauskas taip pat ragino atkreipti dėmesį į kitų valstybių praktiką: „Iš tiesų šį pasiūlymą reikėtų gana gerai įvertinti dėl atitikimo ES teisei. Valstybės pagalbos požymių čia yra. (...) Kokį sprendimą priimtų EK ir teismai, jeigu Lietuva nesutiktų su neigiamu EK sprendimu, mes negalėtume pasakyti. Tai yra šios priemonės rizika.“

Dėl šios priežasties Konkurencijos taryba rekomenduoja konsultuotis su EK. Taip pat primena, kad yra bent dvi bylos – Lenkijos ir Vengrijos – kurios dar laukia savo eilės teisme. Dėl šios priežasties siūloma palaukti minėtų bylų sprendimo.

Idėjos autoriai rėmėsi Lenkijos patirtimi

LRT.lt primena, kad įstatymo projektą Seime pateikė Seimo nariai Tomas Tomilinas, Virgilijus Poderys ir Jonas Jarutis.

Projekte nurodoma, kad 1 proc. prekybos mokesčio tarifą turėtų mokėti tie prekybininkai, kurių bendra atlygio už parduotas prekes suma viršija 2 mln. eurų per kalendorinį mėnesį.

Aiškinamajame rašte nurodoma, kad, nustatant naują mokestį, siekiama perskirstyti apmokestinamąją naštą tarp mokesčių mokėtojų, veikiančių mažmeninės prekybos sektoriuje.

Šio mokesčio nereikėtų mokėti tais atvejais, kai vartotojams būtų parduodami vaistiniai preparatai, energiniai produktai bei komunaliniais inžineriniais tinklais tiekiamos dujos, vanduo ir visų rūšių energija.

Rengiant projektą parlamentarai nurodo besirėmę Lenkijos patirtimi. Tiesa, šis Lenkijos atvejis buvo nagrinėjamas Europos Teisingumo Teisme, kurio sprendimo laukiama 2020–2021 m.

Į tai dėmesį atkreipė ir Seimo kanceliarijos teisės departamentas. Kaip nurodoma departamento išvadoje, dėl Lenkijos parlamento priimto įstatymo dėl mažmeninės prekybos mokesčio Europos Komisija pradėjo pažeidimo procedūrą.

Europos Sąjungos Bendrojo Teismo sprendimas buvo palankus Lenkijai, tačiau Europos Komisija šį sprendimą apskundė ir ginčas dar nėra baigtas.

„Atsižvelgiant į tai, papildomai siūlytina gauti Lietuvos konkurencijos tarybos išvadą dėl projekto nuostatų suderinamumo su konkurencijos taisyklėmis“, – nurodoma išvadoje.

Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų kitų metų sausio 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt