Verslas

2019.11.13 10:57

Seimo komitetas puolė gelbėti ūkininkų: nepritaria prezidento siūlymams didinti akcizą gazoliui

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.11.13 10:57

Seimo biudžeto ir finansų komitetas (BFK) puolė gelbėti ūkininkus pritardamas tik šiek tiek sumažinti lengvatą gazoliams. Dėl to į šalies biudžetą bus surinktą vos 1 mln. eurų. Tokiam siūlymui pritariantys teigia, kad, pabrangus gazoliui, didėtų maisto kainos, o jį įpirkti pensininkams būtų sunkiau.

Seimo biudžeto ir finansų komitete (BFK) trečiadienį buvo svarstomi akcizų pakeitimai gazoliams, kurie įsigaliotų jau nuo kitų metų patvirtinus šalies biudžetą.

Seimo Kaimo reikalų komitetas pateikė pasiūlymą, kad akcizas „žaliam“ kurui didėtų iki 60 eurų už 1000 litrų (vos keturiais eurais – nuo 56 iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų) vietoje Prezidentūros pasiūlytų 146 eurų. Už Kaimo reikalų komiteto siūlymą balsavo 6 BFK nariai, prieš – 1 , susilaikė – 3.

Konservatorius Mykolas Majauskas pažymi, kad pritarti tokiam pasiūlymui negalima, kadangi į šalies biudžetą būtų surinką ne 17 mln. eurų, tačiau tik 1 mln. eurų.

Jis taip pat pažymi, kad ūkininkai ir taip turi daugiausiai mokestinių lengvatų šalyje, todėl reikia kurti lengvatas, kurias būtų galima patikrinti, kaip jos yra panaudojamos.

„Apie 80 proc. lengvatų nusėda apie 5 proc. ūkininkų. Didžiausi ūkininkai pasinaudoja lengvatomis daugiausiai. Nėra srities, kuri gauna tiek lengvatų, kiek žemės ūkis. (...). Dabar sužiūrėti, kur tas kuras žalias panaudojamas, ar tikrai nėra panaudojamas ir asmeninėms reikėms – yra sudėtinga.

Antras dalykas, mes remiama iškastinio kuro sunaudojimą. Jei kalbame apie taršos mažinimą, tai atrodo nenuosekli pozicija. Taip pat kuras sudaro ūkininkams tik 10 proc. visų išlaidų. Todėl akcizo didinimas pasiūlytas Prezidentūros padidintų ūkininkų visas išlaidas tik 1,1 proc.“, – sako M. Majauskas.

Jis taip pat pažymi, kad pensijos pačios nepasididins, todėl reikia rasti resursus, kurie leistų padidinti pensijas ir mažintų socialinę atskirtį, todėl reikia nepritarti Kaimo reikalų komiteto išvadai.

„Jeigu balsuotume už prezidentūros siūlymą, butų į biudžetą surinktą 17 mln. eurų. Jeigu pritartume Vyriausybės siūlymui, į biudžetą surinktume tik 6 mln. eurų. Tačiau jei pritartume Kaimo reikalų komiteto siūlymui, tai į biudžetą surinktume vos 1 mln. eurų“, – pastebi M. Majauskas.

Tačiau jam komitete oponuoja Andrius Palionis, kuris pažymi, kad ūkininkai ir taip susiduria su iššūkiais, kurie yra susiję su aplinkosauginiais aspektais. Taip pat kitų šalių ūkininkus remia valstybės, todėl Lietuvos ūkininkai yra pačiame dugne.

Komiteto pirmininkas V. Ąžuolas taip pat pastebi, kad smulkiųjų žemdirbių Lietuvoje yra apie 130 tūkst., todėl netiesa, kad viską yra užvaldė stambieji ūkininkai.

Brangs maistas

Seimo narė Vida Ačienė sako, kad didėja ir žemės mokestis nuo kitų metų, tad labiausiai nukentės ūkininkai. „Bus net 5 mokesčių kategorijos, dėl kurių nukentės ūkininkai“, – sako V. Ačienė.

Ji taip pat pažymi, kad pabrangus gazoliui, brangs produktų savikaina. Todėl pensininkai gaus didesnes pensijas, tačiau turės daugiau mokėti už maistą.

„Pagrindė pensijos dalis yra skiriama maistui, todėl reikia rasti kompromisą, kad visiems būtų gerai“, – sako V. Ačienė.

Komiteto narys Viktoras Rinkevičius pažymi, kad M. Majauskas skleidžia klaidingą informaciją, kadangi Lietuvos ūkininkai neturi daugiausiai lengvatų.

„Mes gauname mažiausią paramą Europos Sąjungoje (ES). Tačiau turime laikytis visų reikalavimų vienodų visose ES. Tačiau paramą gauname vieną mažiausių. Todėl nebeeskaluokime tos temos“, – ragina V. Rinkevičius ir siūlo pritarti Kaimo reikalų komiteto siūlymui.

Liberalas Kęstutis Glaveckas sako, kad didinti akcizą gazoliui liberalai nepritaria, kadangi artėja ekonomikos sunkmetis, todėl dabar mažų mažiausiai reikia didinti mokesčius.

Prezidentūros atstovas BFK komitete pažymėjo, kad siūloma tik penktadaliu sumažintų lengvatą. Jis taip pat teigia, kad Lietuvos žemdirbiai už 100 litrų kuro sumoka 55 eurus, o tai yra mažiausia kaina visoje ES.

Seimo biudžeto ir finansų komitetas pritarė Kaimo reikalų komiteto siūlymui. Toliau pasiūlymas bus pateiktas Vyriausybei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt