Verslas

2019.11.13 19:05

Pranašauja grikių krizę: kainos gali išaugti dvigubai

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.13 19:05

Šiais metais drastiškai sumažėjus grikių derliui, ekspertai perspėja apie galinčią ištikti grikių krizę, esą rinkoje juntamas žaliavos trūkumas, supirkimo kainos pakilo į aukštumas, o tai gali pajusti ir pirkėjai.

Vilniaus pakraštyje esanti Valdemaro Andriuškevičiaus bendrovė superka grikius iš ūkininkų ir siunčia juos perdirbti į Lenkiją, tačiau pastaruoju metu vis daugiau sunkvežimių sieną kerta pustuščiai.

„Yra sutartys su prekybos centrais, o žaliavų trūksta. Mes konkuruojame su kitomis gamyklomis“, – sako verslininkas.

Pastaraisiais metais ūkininkai iš naujo buvo atradę grikius, todėl jų pradėta auginti tiek daug, kad rinkoje atsirado perteklius.

Tai pamatę ūkininkai nutarė jų nebeauginti, todėl Lietuvoje šiais metais grikių laukų plotai susitraukė perpus. Likusius laukus nualino sausros, gerokai sumažėjo derlius, todėl supirkimo kainos šovė į viršų.

„Ir dar viena situacija – Lietuvos rinkoje padidėjo konkurencija, į rinką atėjo naujas žaidėjas „Lašų duona“ ir Utenoje pastatė gamyklą. Jie planavo perdirbti 10 tūkst. tonų grikių. Tai yra nauji žaidėjai, todėl konkurencija ir grikių poreikis didėja“, – teigia V. Andriuškevičius.

Ne paslaptis, kad Lietuvos perdirbėjai dalį grikių vežasi iš Rusijos – net ir pritaikius muitą, įprastai jie pigesni. Tačiau kainos pakilo ir ten, todėl žaliavos kainos pasistiebė net aukščiau nei lietuviškos. Tačiau grūdus superkančios įmonės „Danmax“ vadovas sako, esą tokia situacija laikina ir grikių rinkos atsigavimą prognozuoja jau kitąmet.

„Kai tik kainos pakyla, ūkininkai pradeda auginti grikius. Laisva rinka viską stato į vietą“, – kalba vyras.

Paklaustas, ar dėl to sumažės pelnai, pašnekovas sako, kad viskas priklauso nuo sudarytų sandorių. „Jeigu sutartyse nurodyta viena kaina, o žaliava tenka pirkti kita – gali būti ir nuostolių“, – sako verslininkas.

Nors supirkėjas grikių krizę vadina laikina ir padėties nedramatizuoja, analitikai perspėja, kad pigiausių grikių kainos gali pašokti dvigubai.

Anot Petro Čepkausko iš kainų lyginimo portalo „Pricer.lt“, kainos kol kas nekyla, nes prekybos tinklai pardavinėja seną produkciją, bet tik laiko klausimas, kada grikių krizę pajus ir pirkėjai.

„Jeigu šnekėtume apie žaliavą, brangimas artėja prie šimto procento – dvigubai. Aišku, kils pigiausių grikių kainos. Dabar eurą kainuojantys grikiai brangs iki dviejų. Lėčiau kils logotipiniai, kurie galės amortizuoti apie 30 proc. Dabar yra kilimo pikas, bet dar nenusistovėjo kilimas. Supirkimo kaina brangsta kas savaitę“, – aiškina P. Čepkauskas.

Supirkėjų prognozės yra kur kas nuosaikesnės, esą kainos galbūt ir padidės, bet augimas bus palyginti nedidelis – 10–15 proc. Be to, ekspertai pastebi tendenciją, kad vis mažiau ūkininkų nori parduoti nevalytų grikių atsargas. Jie tikisi, kad kainos kils dar labiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt