Verslas

2019.11.12 15:35

Pritarė Nausėdos siūlymui: Astravo AE veikla – kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

Lukas Blekaitis, ELTA2019.11.12 15:35

Seimas antradienį po pateikimo pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nustatyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą kaip keliančią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad, Seimui įstatymu pripažinus trečiosios šalies branduolinę elektrinę nesaugia, elektros energijos importo iš trečiosios šalies, kurioje veikia nesaugi branduolinė elektrinė, veikla, tai yra elektros energijos, pagamintos trečiojoje šalyje, kurioje veikia nesaugi branduolinė elektrinė, patekimas į Lietuvos elektros energetikos sistemą veikla yra kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Už įstatymo projektą balsavo 73 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė – 5.

Eugenijus Gentvilas nuogąstavo, kad Astravo AE pagaminta elektra vis tiek pateks į Lietuvą.

„Astravo AE pagaminta elektros energija, tikėtina, bus eksportuojama į Rusiją, per ten gali patekti į Suomiją, ten jungtys nėra uždaromos. Suomija yra „Nord Pool“ biržos sistemoje, mes prekiaujame, naudojame pas save suomišką elektrą, tai teoriškai gali būti, kad naudosime ir Astravo AE pagamintą elektrą?“ – Seimo posėdyje klausė E. Gentvilas.

Prezidento G. Nausėdos patarėjas Jaroslavas Neverovičius teigė, kad vienintelis būdas nuo to apsisaugoti – sinchronizuotis su Vakarų Europos elektros tinklais.

„Įstatymo esmė yra prekybos reguliavimas Lietuvos Respublikos teritorijoje. Taip pat šis įstatymas nesprendžia fizinių srautų elektros energijos. Tie elektronai keliaus pagal fizikos dėsnius, net ir po to, kaip pasileis Astravo AE. Todėl sprendimas pagal šią problemą yra vienintelis – sinchronizavimas su Vakarų Europos tinklais ir atsijungimas nuo Rytų sistemos. Praktiškai tai reiškia, kad galutinis sprendimas realizuosis tik po to, kai sinchroniškai prisijungsime prie Vakarų Europos“, – sakė J. Neverovičius.

Taip pat siūloma nustatyti, kad išduotų leidimų importuoti elektros energiją iš trečiosios šalies, kurioje veikia nesaugi branduolinė elektrinė, galiojimas panaikinamas nedelsiant juos išdavusios institucijos sprendimu teisės aktų nustatyta tvarka nuo tokios nesaugios branduolinės elektrinės veiklos pradžios ar nuo Lietuvos Seimo pripažinimo trečiosios šalies branduolinę elektrinę nesaugia, jei tokia elektrinė jau veikia.

Kaip teigiama įstatymo projekte, siūloma nustatyti, kad informaciją apie nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią leidimą importuoti elektros energiją iš trečiosios šalies išdavusiai institucijai pateikia Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius („Litgrid“), o nesaugios branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžios data šio įstatymo tikslais laikoma perdavimo sistemos operatoriaus pranešimo apie tokios veiklos pradžią diena.

ELTA primena, kad Baltarusija 2400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmąjį jėgainės reaktorių tikimasi paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.

Lietuva yra priėmusi sprendimą neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. Tokį sprendimą yra priėmusi ir Lenkija. Lietuvos ir Latvijos pozicijos Astravo AE atžvilgiu buvo išsiskyrusios. Latviai nerodė didelio solidarumo Lietuvos interesui, kad kaimyninės šalys ateityje taip pat neįsileistų Astravo AE energijos į savo rinkas.

2017-ųjų birželį Seimas pripažino, kad Baltarusijoje, Astrave, statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelianti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt