Verslas

2019.11.12 09:07

Nausėdos patarėjas: Lietuvos pašto valdybai pritrūko dialogo dėl pašto pastatų

Astravo AE įjungimas gali būti atidėtas iki streso testų įvykdymo
Ignas Jačauskas, BNS 2019.11.12 09:07

Atleistai Lietuvos pašto valdybai pritrūko dialogo su visuomene dėl privatizuojamų pašto pastatų, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

„Bandėme suprasti, koks yra planas dėl Vilniaus, Kauno, Klaipėdos pastatų įpaminklinimo, įveiklinimo. Suprantame, kad šioje vietoje pritrūko dialogo, reikėjo daugiau komunikuoti (...), įmonė turėjo užtikrinti kažkokį konceptualų sprendimą, kuriam pritartų didžiausias skaičius dalyvių“, – „Žinių radijui“ antradienį teigė Prezidentūros Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovas.

J. Neverovičius pabrėžia, kad būtina išsaugoti valdybos nepriklausomumą, tačiau, anot jo, šis valdymo organas tai pat turi rūpintis visuomenei svarbių paslaugų užtikrinimu.

Jis pritaria vienam iš anksčiau siūlytų variantų, kad pastatai galėtų būtų privatizuoti su galimybe juos lankyti visuomenei, tačiau pabrėžia, kad jis taip ir nebuvo įtrauktas į oficialius dokumentus.

„Bet tai reikia daryti prieš aukciono paskelbimą“, – teigė jis.

Spalio 31 dieną susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius atšaukė Lietuvos pašto valdybą, kurioje dominavo nepriklausomi nariai, ir ketverių metų kadencijai paskyrė naują, kurioje daugumą sudaro ministerijos žmonės.

Praėjusią savaitę ministro įsakymas buvo pakeistas – valdybos narių įgaliojimai buvo pratęsti iki gruodžio 31 dienos, tačiau nepriklausomi nariai su tuo nesutinka ir po susitikimo su J. Narkevičiumi pirmadienį pranešė nebetęsiantys darbo.

Valdybos pirmininkas Nerijus Datkūnas sako, kad valdyba pranešimus apie atšaukimą gavo, kai nesutiko vykdyti Susisiekimo ministerijos vadovybės nurodymų nutraukti centrinio pašto pastatų trijuose didžiuosiuose miestuose pardavimą bei atleisti Lietuvos pašto vadovę. Pasak N. Datkūno, šie ministerijos keliami reikalavimai būtų žalingi bendrovės veiklai ir beveik 5 tūkst. jos darbuotojų.

J. Narkevičiaus atšauktoje Lietuvos pašto valdyboje dirbo keturi nepriklausomi nariai – N. Datkūnas, Jūratė Stanišauskienė, Danielius Merkinas ir Gražvydas Jukna, taip pat ministerijos atstovė Janina Laskauskienė.

Lietuvos paštas yra priėmęs sprendimą pastatus parduoti, nes jie per dideli bendrovei, o jų išlaikymas per brangus.

Astravo AE įjungimas gali būti atidėtas iki streso testų įvykdymo

Astravo atominės elektrinės (AE) įjungimas turėtų būti atidėtas, kol Baltarusija neįvykdys streso testų, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

„Stebime viešąją erdvę, iš jos matome, kad tas sprendimas atvežti kurą, įkrauti ir paleisti elektrinę vis atidedamas. Manome, kad tie sprendimai turėtų būti visai atidėti iki to, kol bus įgyvendintos visos streso testų rekomendacijos, kurias Europos Sąjungos ekspertai rekomendavo Baltarusijai“, – antradienį Žinių radijui sakė J. Neverovičius.

Jo teigimu, Baltarusija turėtų susirūpinti, jog Astravo AE tampa labiau Rusijos, o ne Baltarusijos projektu ir įrankiu Rusijai turėti daugiau įtakos.

„Manau, kad šitoje vietoje reikėtų pastebėti, kad pačios Baltarusijos interesas yra matyti tą procesą ir jam nepasiduoti“, – sakė J. Neverovičius.

2017 metais Seimas pripažino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip pat priimtas įstatymas, draudžiantis pirkti elektrą iš nesaugių jėgainių.

Baltarusija atmeta Lietuvos priekaištus, kad statoma elektrinė yra nesaugi. Minskas teigia, kad branduolinis kuras pirmajam jėgainės reaktoriui bus atgabentas iki šių metų pabaigos, o pati elektrinė bus paleista 2020-ųjų sausį.