Verslas

2019.11.11 14:39

„Ignitis“: dujų kainas Europoje lėmė ir sprendimai dėl „Nord Stream 2“

BNS2019.11.11 14:39

Europos gamtinių dujų biržose visą spalį buvo stebima kainų mažėjimo tendencija, o kertiniu mėnesio įvykiu tapo Danijos išduotas leidimas tiesti dujotiekį „Nord Stream 2“, praneša elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Ignitis“.

Į pastarąją naujieną dujų rinka sureagavo ypač smarkiu dujų kainų kritimu paskutiniąją spalio savaitę. Pasak bendrovės, kliūčių panaikinimas šio dujotiekio Baltijos jūroje įgyvendinimui reiškia mažesnius rusiškų gamtinių dujų tranzito per Ukrainą kiekius.

Gamtinių dujų kainas spalį žemyn traukė didelis Europos šalių gamtinių dujų saugyklų užpildymas, aktyviai krovas vykdę SGD importo terminalai bei atpigusios akmens anglys iš Rusijos ir Kinijos, kurios sudaro konkurenciją dujoms elektros energijos gamyboje.

Pirmąją lapkričio dieną Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė 98 proc. ir buvo 22 proc. didesnis nei pastarųjų penkerių metų vidurkis. Tuo pačiu laikotarpiu 2018 metais gamtinių dujų saugyklų Europoje užpildymas siekė 87 proc.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas šių metų lapkričio mėnesiui susiformavo ties 15,62 euro už megavatvalandę (MWh) ir buvo 2,76 euro už MWh didesnis nei susiformavusi kaina spaliui. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 40 proc.

Pasak „Ignitis“, šiuo metu kainų pokyčius į aukštesnę pusę Europos dujų rinkose gali skatinti keli veiksniai.

Pirmiausiai, tai nenumatytai šalti orai ir potencialus apyvartinių taršos leidimų (ATL) kainų augimas. Pastarajam didelę įtaką turės tai, ar bus pasiektas susitarimas dėl „Brexito“. Nemenką įtaką dujų kainų didėjimui turės ir tai, kaip bus išspręstas rusiškų dujų tranzito per Ukrainos teritoriją į Europos šalis klausimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt