Verslas

2019.11.11 11:01

Siekdamas nuslėpti lėšas „Danske Bank“ klientams iš Rusijos siūlė pirkti aukso luitus

LRT.lt 2019.11.11 11:01

Aiškėja detalės, kokiomis aplinkybėmis iš daniško kapitalo banko „Danske bank“ 2007–2015 metais buvo išplauti 200 mlrd. eurų. Bankas siūlė paslėpti neaiškios kilmės klientų lėšas jiems įsigyjant aukso luitus, rašo slaptus dokumentus matę „Bloomberg“ žurnalistai.

Banko padalinys Estijoje, kuris siuntė milijardus turtingų klientų lėšų į mažo apmokestinimo šalyse esančias bankų sąskaitas, daliai savo klientų, daugiausia rusams, taip pat siūlė pinigus konvertuoti į aukso luitus. Esą taip būtų galima nuslėpti grynuosius pinigus, praneša portalas „Bloomberg“.

„Danske Bank“ auksą siūlė ne tik kaip apsidraudimą nuo rizikos, bet ir kaip priemonę, kuri padėtų užtikrinti anonimiškumą. „Bloomberg“ matytuose 2012 metų banko dokumentuose taip pat rašoma, kad auksas padėtų užtikrinti turto „mobilumą“.

Bankas siūlė įsigyti 250 gramų sveriančius aukso luitus, kurie nebūtų supakuoti specialiose tam skirtos pakuotėse bei būtų įsigyti be popierinių sertifikatų.

Kol kas nėra žinoma, kiek aukso buvo parduota, siekiant nuslėpti nelegalias klientų lėšas.

2007–2015 metais per „Danske Bank“ Estijos filialą buvo atlikta įtartinų pervedimų, kurių vertė siekė apie 200 mlrd. eurų (235 mlrd. JAV dolerių).

Didžiausias Danijos bankas „Danske bank“ pripažino nesugebėjęs tinkamai reaguoti į signalus apie galimai nusikalstamus sandorius.

Pinigų plovimo skandalas susijęs su „Danske Bank“ yra laikomas vienas didžiausių Europoje.