Verslas

2019.11.08 13:47

Teismas nutraukė bylinėjimąsi dėl dujotiekio į Lenkiją konkurso

atnaujinta 14.38
Roma Pakėnienė, BNS2019.11.08 13:47

Valstybės valdomai dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“ iš naujo vertinant strateginio Lietuvai dujotiekio į Lenkiją (GIPL) statybos rangovo konkurso dalyvių pasiūlymus, teismas penktadienį nutraukė bendrovės „MT Group“ inicijuotą bylinėjimąsi.

Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija, pirmadienį išnagrinėjusi „MT Group“ ieškinį iš esmės, sprendimą paskelbė penktadienį.

„Atsakovas („Amber Grid“ – BNS) panaikino priimtus sprendimus dėl galutinės pasiūlymų eilės ir laimėjusio pasiūlymo, įskaitant ir dėl ekonominio naudingumo balų skyrimo tiekėjams. Atsakovas nurodė, kad atliks pakartotinį pasiūlymų vertinimą“, – savo sprendimą motyvavo teismas.

Atsižvelgusi į Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) išvadą, įvertinusi konkurso sudėtingumą ir didelę dokumentų apimtį, naujai paaiškėjusias aplinkybes ir šalių pateiktus dokumentus, „Amber Grid“ valdyba praėjusią savaitę atšaukė rugpjūčio 6 dienos sprendimą patvirtinti sutarties su konkurso laimėtoja „Alvora“ sąlygas ir nutarė grįžti į galutinių pasiūlymų vertinimo etapą.

Bendrovė iš naujo vertina dviejų konkurso dalyvių – „Alvoros“ kartu su „Šiaulių dujotiekių statyba“ (pasiūlymo vertė 79,85 mln. eurų be PVM) ir „MT Group“ kartu su Lenkijos „Rafako“ (84,985 mln. eurų) pasiūlymus. Nauja eilė, o kartu ir laimėtojas, turėtų būti paskelbta netrukus.

Antroje vietoje likusi vamzdynų tiesimo bendrovė „MT Group“ prašė teismo panaikinti rugpjūčio 1 dienos „Amber Grid“ sprendimą dėl konkurso laimėtojo kaip neteisėtą ir atmesti „Alvoros“ pasiūlymą, o jo neatmetus, įpareigoti „Amber Grid“ jį perskaičiuoti, atimant nepagrįstai suteiktus 4 ekonominio naudingumo balus.

„MT Group“ teigimu, iš „Alvoros“ atėmus balus, būtent jos pasiūlymas būtų ekonomiškai naudingiausias. „Amber Grid“ teismui teigė, kad konkurso laimėtojas nesikeistų, nes „Alvota“ galėtų prarasti tik 0,6 balo.

„MT Group“ teismams teigė, kad konkursas vyko neskaidriai, pažeidžiant viešųjų pirkimų procedūras. Be to, ji abejojo ir „Alvoros“ atitiktimi nacionalinio saugumo kriterijams, nes įmonė esą įgyvendina daug projektų Baltarusijoje.

Teismo sprendimu „Amber Grid“ turės kompensuoti bylinėjimosi išlaidas tiek „MT Group“, tiek „Alvorai“ – atitinkamai 10,4 tūkst. ir 10,1 tūkst. eurų.

Anksčiau šis teismas tris kartus atmetė „MT Group“ prašymą laikinai stabdyti rangovo konkursą, šiuos sprendimus bendrovė yra apskundusi Apeliaciniam teismui. Pastarojo teisėjų kolegija sprendimą paskelbs kitą trečiadienį – neatmetama, kad ir jis nutrauks bylinėjimąsi.

Trečiaisiais asmenimis byloje dalyvauja „MT Group“ partnerė konkurse, Lenkijos energetikos objektų statytoja „Rafako“, jo laimėtoja „Alvora“ bei jos partnerė „Šiaulių dujotiekio statyba bei išvadą teikusi Viešųjų pirkimų tarnyba.

Teismams išvadą pateikusi VPT teigė, kad „Alvoros“ pergalę lėmė nepagrįstai jai skirti trys balai, be to, „Amber Grid“ galėjo neleistinai keisti konkurso sąlygų aiškinimą ir turinį.

VPT taip pat pastebėjo, kad ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusį dalyvį turės nustatyti teismai.

Pasak „Amber Grid“, atnaujintoje konkurso komisijoje stebėtojų teisėmis dalyvauja Centrinės projektų valdymo agentūros atstovai, o jo laimėtojas iš naujo, BNS žiniomis, turėtų būti paskelbtas netrukus. Vėliau jį tvirtins įmonės valdyba ir akcininkai.

„Amber Grid“ tikisi, kad tai nesukliudys laiku įgyvendinti GIPL projekto ir dujotiekis pradės veikti 2021 metų pabaigoje.

Įmonei nepavykus numatytu laiku – iki spalio pradžios – pasirašyti beveik 100 mln. eurų vertės sutarties dėl GIPL statybos bei kilus abejonių dėl konkurso skaidrumo, praėjusią savaitę atsistatydino „Amber Grid“ generalinis direktorius Saulius Bilys, buvo atleistas konkurso komisijos pirmininkas Tomas Suslavičius.

Visa GIPL projekto vertė – apie 500 mln. eurų, investicijos Lietuvos pusėje sieks iki 136 mln. eurų. Projektui skirta iki 295,4 mln. eurų ES paramos, iš jų Lietuvai – iki 58 mln. eurų.

500 mln. eurų vertės GIPL projektą „Amber Grid“ įgyvendina kartu su Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatore „Gaz-System“.