Naujienų srautas

Verslas2019.11.10 10:06

Primeistravo tiek, kad viską reikėjo daryti iš naujo: ką būtina žinoti patekus į tokią situaciją

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.11.10 10:06

Įsivaizduokite, planuojate namuose atlikti būsto remontą. Bandydami sutaupyti pasisamdote skelbimų portale surastą meistriuką. Tačiau šis tiek primeistrauja, kad patiriate didžiulius nuostolius, o meistriuko – nė kvapo.

Kaip tik į panašią situaciją pateko Daiva. LRT.lt ji pasakojo, kad namuose atlikinėjo remontą. Reikėjo įstatyti duris. Kadangi pažįstamų meistrų neturėjo, meistą susirado internetiniame skelbimų portale.

„Pasakiau jam, kad tiesiog reikės įstatyti duris su stakta ir apvadais. Jis sutiko. Susitarėme laiką, o jis atvyko apžiūrėti, ką reikės padaryti“, – prisimena Daiva.

Darbuotojas duris įstatinėjo tris vakarus, kasdien dirbdamas po 2 valandas. Pamačiusi galutinį rezultatą, Daiva suabejojo dėl darbų kokybės. Ji susisiekė su keliais jos namuose remontą dariusiais darbininkais. Šie pasakė, kad dar neteko matyti tokių keistenybių.

„Buvo sugadintos visos medžiagos, durų stakta, subraižytos grindys, apgadinta naujai sutvarkyta siena, sugadintos durys ir subraižyta spyna“, – pasakoja Daiva.

Tą patį vakarą ji gavo žinutę iš duris įstačiusio meistro. Jis už darbus paprašė 50 eurų ir nurodė savo banko sąskaitą, kur būtų galima pervesti pinigus.

Buvo sugadintos visos medžiagos, durų stakta, subraižytos grindys, apgadinta naujai sutvarkyta siena, sugadintos durys ir subraižyta spyna.

„Tada aš jam skambinau, bet jis tris dienas nekėlė ragelio. Parašiau žinutę, kad jei jis atsisako bendrauti, būsiu priversta kreiptis į atitinkamas institucijas dėl žalos atlyginimo. Iš karto sulaukiau jo skambučio. Jis man bandė aiškinti, kad durys ir medžiagos buvo nekokybiškos. Paprašiau, kad jis kompensuotų patirtus nuostolius, tačiau darbuotojas atsisakė“, – nemalonią situaciją prisimena Daiva.

Dėl blogai įstatytų durų Daiva tikina patyrusi 167 eurų žalą. Tiek kainavo naujos durys, kurias teko keisti antrą kartą. Papildomai teko sumokėti ir kitiems darbininkams už tai, kad perdėtų blogai įstatytas duris.

Susitarimus geriausia užfiksuoti raštiškai

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji patarėja Giedrė Nenartavičiūtė pažymi: pagrindinė taisyklė siekiant išvengti tokių situacijų – išsamiai aptarti ir sutartyje arba kitaip raštiškai užfiksuoti, dėl kokių darbų susitariate, kokios šių darbų atlikimo sąlygos, terminai, kaina, darbų apmokėjimo tvarka bei kiti šalių įsipareigojimai.

„Detaliai aptarkite planuojamus atlikti darbus, reikalingas medžiagas, spalvas ir pan. Jei kiltų ginčas – taip bus paprasčiau įrodyti paslaugų trūkumus ir neatitikimus.

Taip pat, nustatydami darbų atlikimo terminus, nepamirškite detalizuoti darbų perdavimo–priėmimo reikalavimų ir terminų. Nustatykite aiškius mokėjimų už atliktus darbus terminus ir aptarkite sąlygas dėl mokėjimų sustabdymo tuo atveju, jei darbai neįvykdomi arba įvykdomi netinkamai“, – pataria specialistė.

Jeigu samdote meistrus, kurie dirba pagal individualios veiklos pažymėjimus, įsitikinkite, kad šie pažymėjimai yra galiojantys. Tai nesunkiai galima patikrinti Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapyje, skiltyje „Informacija apie mokesčių mokėtojus“. Taip pat patariama patikrinti atsiliepimus apie meistrą specialiose skundų ir atsiliepimų svetainėse.

Reikalauti kompensacijos

Vis dėlto G. Nenartavičiūtė teigia, kad pasitaiko tokių situacijų, kada po remonto žmonės nėra patenkinti rezultatais. Pastebėję atliktų darbų trūkumus, turite teisę rangovui pareikšti vieną iš šių reikalavimų:

– neatlygintinai per protingą terminą pašalinti darbų trūkumus,

– atitinkamai sumažinti darbų kainą,

– atlyginti trūkumų šalinimo išlaidas, jeigu jūsų teisė patiems pašalinti trūkumus buvo numatyta rangos sutartyje.

Jeigu rangovas darbų trūkumų nepašalina per protingą terminą arba šie trūkumai yra esminiai ir nepašalinami, jūs turite teisę reikalauti nutraukti sutartį bei atlyginti jūsų patirtus nuostolius.

G. Nenartavičiūtė pataria, susidūrus su nekokybiškai atliktais darbais, raštu kreiptis į rangovą ir išdėstyti savo pasirinktą reikalavimą.

„Jei per 14 kalendorinių dienų nuo raštiško kreipimosi į rangovą nebus pateiktas atsakymas arba gautas atsakymas jūsų netenkins, asmuo turi teisę kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl ginčo nagrinėjimo vartojimo ginčų sprendimo ne teismo tvarka“, – sako VVTAT darbuotoja.

Brokas – dažnas atvejis

Statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas pažymi, kad jam yra tekę ne kartą girdėti panašias istorijas.

„Matome, kad į tokias situacijas patenka ne vienas žmogus. Man ne kartą yra skambinę ir skundęsi, kad sugadino medžiagas. Pasamdė visai ne statybininką, jis ėmė visą laiką pinigus, o daug darbų buvo neatlikta“, – pastebi D. Gedvilas.

Siekiant išvengti tokių situacijų, jis pataria bendradarbiauti su tokiais rangovais, kurie turi statybininko korteles. Statybininko kortelėje galima pasižiūrėti darbuotojo kompetencijas. Kai dokumentai tvarkingi, esant reikalui, paprasčiau pateikti skundą dėl nekokybiškai atlikto darbo.

„Gavus skundų jie nusiunčiami į nešališką komitetą, kur jie yra nagrinėjami. Tas komitetas gali liepti darbininkui ištaisyti padarytas klaidas“, – teigia D. Gedvilas. Anot jo, jei darbai tikrai atlikti nekokybiškai, galima suabejoti darbuotojo kompetencijomis ir net panaikinti tą dokumentą, statybininko kortelę.

Suteikiama darbų garantija

Žmonės dažnai pamiršta, kad atliktiems statybos darbams taip pat galioja garantija. Tai yra numatyta net Civiliniame kodekse, pažymi D. Gedvilas.

Civilinio kodekso 6.698 straipsnyje rašoma, kad rangovas, projektuotojas, statinio projekto ekspertizės rangovas ar statybos techninis prižiūrėtojas atsako už objekto sugriuvimą ar defektus, jeigu objektas sugriuvo ar defektai buvo nustatyti per penkerius metus.

Jeigu buvo tvarkomi paslėpti statinio elementai, tokie kaip įvairios konstrukcijos, vamzdynai, jiems galioja net 10 metų garantinis laikotarpis.

Jeigu darbininkas tyčia padarė klaidą atlikdamas jūsų būsto remontą, kreiptis dėl tokio broko ištaisymo galite po remonto darbų praėjus net iki 20 metų.

Terminai pradedami skaičiuoti nuo visų rangovo atliktų darbų rezultatų perdavimo dienos. Siekiant išvengti nesutarimų, garantinius darbų terminus rekomenduojama aiškiai numatyti sutartyje.

Taip pat vertėtų atsiminti, kad jei užsakovo netenkina atliekamų darbų kokybė, kol nepriėmė darbo rezultato, jis bet kada gali nutraukti sutartį, sumokėdamas dalį nustatytos kainos, proporcingą atliktam darbui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi