Naujienų srautas

Verslas2019.11.07 17:02

Seime stringa siūlymas PVM sumažinti iki 20 proc.: šalies biudžeto lauktų liūdna ateitis

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS 2019.11.07 17:02

Liberalų sąjūdžio frakcija Seime pateikė įstatymo projektą, kuriuo siūloma pereiti nuo 21 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo iki 20 proc. Tai būtų paskata Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) mažinti PVM atotrūkį bei kovoti su šešėliu, įsitikinęs Seimo narys Simonas Gentvilas.

Ketvirtadienį įstatymo projektui po pateikimo nepritarta. Už balsavo 14, prieš – 15 , susilaikė 41.

Liberalas S. Gentvilas pristatydamas įstatymo projektą teigė, kad liberalų siūlymai – alternatyva Vyriausybės pasiūlytiems biudžeto projekto sprendimams. Pirmas liberalų siūlymas – PVM sumažinimas ir PVM mokesčio susigrąžinimas įmonėms perkant elektromobilius.

„Liberalai ir konservatoriai buvo krizinėje koalicijoje, kuri 2008 metais ėmėsi mokesčių reformos. Tuo metu nedemonstravome gero pavyzdžio skubiai keisdami mokesčius. Tačiau gelbėdami ekonomiką nuo griuvimo įvedėme laikinus mokesčių. Tai buvo ir su PVM, kurį laikiniai didininome nuo 18 iki 21 proc.“, – sako S. Gentvilas.

Nors ir buvo žadėta, bet PVM sumažintas iki prieš krizinį lygį taip ir nebuvo. Todėl reikai ištaisyti šią klaidą. S. Gentvilas sutinka, kad PVM mokestis į šalies biudžetą surenka didžiausią dalį pajamų, tačiau sumažintas PVM būtų paskata pasistengti jo surinkti daugiau. Dėl PVM atotrūkio – į šalies biudžetą surenkame net 1 mlrd. eurų mažiau.

„Tai būtų reikšmingas iššūkis Lietuvos iždui. Tai būtų ir gera paskata mokesčių inspekcijai kovoti su PVM atotrūkiu. PVM atotrūkis Lietuvoje siekia net 24 proc. Estija, Portugalija ir Gruzija yra padariusi pokyčius surenkant PVM, o tai padėjo surinkti milijardais daugiau į biudžetą“– pastebi S. Gentvilas.

Antrasis motyvas mažinti PVM iki 20 proc., tokiu būdu būtų sukurta paskata Vyriausybei sumažinti viešąsias išlaidas, kurios metai iš metų didėja. Pavojus surinkti mažiau iš PVM leistų Vyriausybei atsakingiau dėlioti kitų metų biudžetą, įsitikinęs S. Gentvilas.

Tačiau kiti Seimo nariai tokiam pasiūlymui nepritarė argumentuodami tuo, kad sumažinus PVM, biudžetas negautų daug pajamų, o tai sukeltų labai daug sunkumų.

Konservatorius Mykolas Majauskas pastebi, kad liberalai metai iš metų žada sumažinti PVM, tačiau metai iš metų šiam sprendimui nėra pritariama. „Tokiam sprendimui nebus pritarta ir šiais metai“, – įsitikinęs M. Majauskas.

Ingrida Šimonytė Seime reaguodama į pasiūlymą retoriškai klausė: jeigu būtų pritarta tokiam liberalų pasiūlymui, kaip reikėtų įgyvendintus dabartinius Vyriausybės siūlymus, kuriems jau dabar trūksta lėšų.

Tarifas buvo padidintas laikinai

Dabartinis 21 proc. PVM tarifas galioja nuo 2009 metų rudens.

Paskutinis bandymas Seime sumažinti PVM tarifą ir sugrąžinti į ikikrizinį lygį buvo 2019 metų balandį. Liberalai tuomet jį mažinti siūlė trimis procentiniais punktais iki 18 proc., kaip buvo iki 2009 metų krizės.

21 proc. PVM tarifas buvo nustatytas per finansų krizę, siekiant užtikrinti papildomas biudžeto pajamas, kurios buvo būtinos fiskaliniam deficitui mažinti ir valstybės finansų stabilumui užtikrinti. Tuometinė Andriaus Kubiliaus Vyriausybė teigė, kad PVM tarifas didinamas laikinai, iki finansų krizės pabaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi