Naujienų srautas

Verslas2019.11.07 22:08

Ūkininkai piktinasi: pieną parduoti uždraudė, o galvosūkį kur dėti sugižusį – paliko patiems

Vyriausybė nutarė kompensuoti ūkininkams, įstaigoms ir gyventojams žalą, patirtą dėl padangų gaisro Alytuje. Prašymus dėl lėšų skyrimo Alytaus rajono ir miesto valdžia turi pateikti iki lapkričio vidurio.

Į teritorijas, kaip įtariama, užterštas po gaisro, patenkantys pieno ūkiai dėl nesuperkamo pieno sako jau dabar patiriantys dešimtis tūkstančių eurų nuostolių, nors pirminiai tyrimai rodo, kad ne visur jis neužterštas. Žemės ūkio ministras yra sakęs, kad tik po mėnesio išsamesnių tyrimų paaiškės, kada bus galima parduoti pieną. O nuo ketvirtadienio jis surenkamas iš stambesnių ūkių ir vežamas utilizuoti į Klaipėdos bendrovę „Fortum“.

Baiminasi, kad nuostoliai augs

Alytaus rajono ūkininkės Nijolės Slavinskienės ūkio žaliavinio pieno tyrimai parodė, kad jis dioksinu neužterštas. Tačiau lauk išpilta apie 6 tonas pieno, dar porą tonų sukaupta.

Anot ūkininkės, pieną parduoti uždraudė, o galvosūkį kur dėti sugižusį – paliko patiems. Moteris skaičiuoja, kad jau patyrė beveik pusketvirto tūkstančio eurų nuostolį. O kol bus atlikti nauji pieno tyrimai, jis išaugs dvigubai.

„Nusitęs mums tas viskas dar 10 dienų, tai yra labai daug, o dar į priekį tiesiog skaudu gerą pieną pilti į srutovežius, vežti į laukus, labai skaudu. Pagal ką bus mums atlyginta, niekas mums nesakė, ar bus riebalai ir baltymai įskaičiuoti, ar tik litražas, niekas, mes nežinomybėj“, – sako Alytaus rajono ūkininkė N. Slavinskienė.

Kai kurie stambūs ūkininkai, laikantys po 70 karvių, laukuose jau išlaistė po beveik 20 tonų pieno. Karvės šeriamos žiemai paruoštais pašarais, kai iki šiol jos dar galėjo ganytis pievose.

Ūkininkas Arūnas Nenortas sako, kad, jeigu pieną geriausiu atveju pradės pirkti po poros savaičių, po pakartotinių pieno tyrimų, tai ūkio nuostoliai sieks penkiolika ar dar daugiau tūkstančių eurų. Tad sunku tikėtis, kad valstybė kompensuos visą žalą.

„Čia skaičiuojam tik pieno nuostolius. Turiu neapmokėtų sąskaitų už atliktas paslaugas, nuimtas kukurūzų derlius, sąskaita vien 8 tūkstančiai. Niekas nelauks, ateina sąskaitos už elektrą, darbuotojams atlyginimai, kuras reikia pirkti“, – teigia Alytaus rajono ūkininkas A. Nenortas.

Planuoja sunaikinti iki 150 tonų pieno

Žemės ūkio ministras žada, kad jau ketvirtadienį sukauptas pienas iš stambesnių ūkių bus surinktas ir išvežtas į Klaipėdos bendrovę „Fortum“, kur jis bus sumaišytas su atliekomis ir sudegintas. Įmonė planuoja sunaikinti iki 150 tonų pieno.

Kol kas nėra tiksliai nustatyta gaisro paveikta teritorija, tačiau uždrausta supirkti pieną iš 45 ūkių. Iki šios dienos nuostoliai siekia 70 tūkstančių eurų.

Vyriausybė trečiadienį įpareigojo Alytaus miesto ir rajono savivaldybes iki lapkričio penkioliktosios surinkti paraiškas dėl žalos atlyginimo ne tik iš ūkininkų, bet ir kitų subjektų, informaciją teikti kas dvi savaites. Iki tos dienos privalu ištirti ne tik pieną, bet pašarus bei dirvožemį. Nuostolius kompensuoti žadama iš valstybės rezervo.

„Realus kompensavimas, tai yra Vyriausybės posėdžio sprendimu, bus pateikiama finansų ministerijai, ji teiks Vyriausybės posėdžiui, kad galima būtų išmokėti iš valstybės rezervo, jeigu 15 dieną pateikia, kada sekantis trečiadienis Vyriausybės posėdis, gaunamas pritarimas ir automatiškai pinigai pasiekia savivaldybes. Ir savivaldybės pagal žalų pateikėjus skirsto pinigus toliau“, – tikina žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Pinigai geriausiu atveju ūkininkus pasieks po trijų savaičių. Vyriausybė taip pat žada, dėl gaisro padangų perdirbimo įmonėje negalintiems vykdyti finansinių įsipareigojimų žemdirbiams sankcijų netaikyti.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 06.30 min.:

Panorama. Vilniaus oro uoste į Lietuvą grąžinamos Neringos Venckienės žurnalistai taip ir neišvydo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi