Naujienų srautas

Verslas2019.11.05 16:34

Norvegiškos „Sodros“ skandalas: neteisėtai skyrė baudas ir laisvės atėmimo bausmes pusšimčiui žmonių

nubausti, nes sirgdami ir turėdami nedarbingumo lapelį išvyko iš šalies

NAV – Lietuvos Užimtumo tarnybos ir „Sodros“ atitikmuo Norvegijoje – padavė 48 žmones į teismą. Dalis nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, o kiti gavo baudas dėl to, kad, sirgdami ir turėdami nedarbingumo lapelį, išvyko iš šalies.

Tarnyba, kaip skelbiama, gyventojus tikrino visais įmanomais būdais – tikrino socialines anketas, reikalavo išrašų iš bankų ir avialinijų, o Norvegijos teismai už tai skirdavo bausmes.

LRT bendradarbis Osle Mantas Tomkūnas pasakoja, kad iki šiol tvarka šalyje buvo labai griežta – gyventojai negalėdavo išvažiuoti iš šalies be NAV sutikimo, jei sirgdavo ir gaudavo nedarbingumo pašalpą.

„Asmuo turėdavo pagrįsti, kodėl išvažiuoja. Tai nebuvo labai lengva procedūra: išleisdavo tik gydytis ar dėl kokių nors asmeninių priežasčių, tačiau ir tai labai retai, – sako M. Tomkūnas.

Anot jo, galiausiai buvo išsiaiškinta, kad iki šiol galiojusi tvarka yra neteisinga, esą tokiu būdu buvo nesilaikoma Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) taisyklių, sakančių, kad asociacijos šalių gyventojai gali judėti nevaržomai.

„2012 metais buvo priimtos pataisos, nurodančios, kad nedarbo ar ligos išmokas gaunantys žmonės gali keliauti į Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominės erdvės šalis“, – kalba M. Tomkūnas.

Jo teigimu, baudas susimokėję asmenys dabar bandys atgauti prarastus pinigus.

„Apie tai NAV žinojo jau prieš keletą metų, bet tvarkos nepakeitė. Dabar išsiaiškinta, kad net 48 žmonės buvo nuteisti, iš kurių 36 gavo kalėjimo bausmes ir su maždaug 2400 asmenų galėjo būti neteisingai pasielgta“, – sako M. Tomkūnas.

Anot „Sodros“ komunikacijos atstovo Sauliaus Jarmalio, bausmių už tai, kad žmogus, būdamas nedarbingas, nesilaiko taisyklių, pavyzdžiui, keliauja, Lietuvoje nėra, tačiau atitinkamu atveju nėra mokama ligos išmoka.

„Negalima keliauti, dirbti, studijuoti ar lankyti paskaitų. Jei žmogus keliauja Lietuvoje ar užsienyje, „Sodra“, bendradarbiaudama su kitomis institucijomis, turi galimybę sužinoti, kad jis išvyksta. Tai yra signalas nebemokėti išmokų arba pakviesti žmogų patikrinimui“, – paaiškina S. Jarmalis.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi