Naujienų srautas

Verslas2019.11.04 18:05

Tęsiantis draudimams pienui dėl gaisro Alytuje, pienininkai sako per dieną prarandantys apie 8 tūkst. eurų

Dar septyniuose iš Alytaus gaisro paveiktos teritorijos atrinktuose mėginiuose rastas didesnis dioksinų kiekis – pieno užterštumas kai kur normą viršijo tris kartus ir daugiau. Pasak žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, kompensuoti ketinama visą įrodytą žalą.

Alytaus rajono ūkininkas Romualdas Žvaliauskas sako kasdien į pieno upę paleidžiantis apie 400 litrų pieno. Nors paimti du mėginiai, ūkininkas iki šiol nežino – pienas užterštas ar ne.

„Ir pašarai naudojami tie patys, kaip ir kaip sveikam pienui, elektra naudojama, už vandenį reikia mokėti, ką karvės geria, viską reikia mokėti, o nieko negauname“, – pasakoja Alytaus rajono ūkininkas.

Dabar ūkininkas sukaupęs pustrečios tonos pieno. Pienininkai sako per dieną prarandantys vidutiniškai 8 tūkst. eurų. Nerimą kelia dar 7-iuose iš Alytaus gaisro paveiktos teritorijos atrinktuose mėginiuose rastas didesnis dioksinų kiekis – pieno užterštumas kai kur normą viršijo tris kartus ir daugiau. Iš viso norma viršyta 9-iuose žaliavinio pieno mėginiuose.

„Yra apie 90 laikytojų, kurie laiko apskritai pienines karves ir vienas su dviem karvytėmis, žmonės, kurie geria patys pieną ir vykdo tiesioginį pardavimą galutiniam vartotojui. Tie apribojimai galios, bet kaip ir minėjau, turėdami išsamesnę informaciją 2–3 savaičių bėgyje bus aišku, ką daryti su kiekvienu ūkiu“, – aiškina Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Dabar Alytaus rajono ūkininkai priversti tonas pieno išpilti. Supirkėjai nenori pirkti pieno ir iš tų ūkių, kurie nepatenka į užterštą teritoriją.

Pasak žemės ūkio ministro, valstybė kompensuos visą įrodytą žalą: galės kreiptis ir nukentėjusios įmonės, ir ūkininkai, iš kurių nesuperkamas pienas. Kompensacijas pirmiausiai turėtų gauti dabar pajamų netekę ūkininkai.

„Trečiadienį Vyriausybės pasitarime turėtume priimti protokolinį nutarimą, kad Alytaus rajono savivaldybė, nes tik jos teritorijoje patvirtintas, pateikdama galėtų pateikti duomenis dėl žalos kas dvi savaites ir gauti kompensaciją“, – dėsto A. Palionis.

„Tikrai tikėjomės jau šiandien to sprendimo, na, toks žinot, atrodo bejėgis pasijauti kaip rajono vadovas, nes ateina, atvažiuoja, gražiai pažada visi ir išvažiuoja, o tu lieki su tais žmonėmis, kurie skambina ir klausia, kur man karvę „priduoti“, ne visi pieną ima ir šiandien“, – LRT TELEVIZIJAI teigia Algirdas Vrubliauskas, Alytaus rajono meras.

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad kol kas svarbiausia nuspręsti, kaip turėtų būti atlyginama žala.

„Kol kas yra labai neapibrėžta situacija, iki galo nežinome teritorijos, galimo žalos dydžio. Tyrimai dar vykdomi ir dar kurį laiką vyks, tad turime šiai situacijai pasiruošti, numatyti išteklius ir kitų metų biudžete“, – mano V. Šapoka.

Pirmieji želdinių ir žolės mėginiai kenksmingų medžiagų perviršio neparodė. Tiriami ir šachtiniai šuliniai, gyvūnų gaišenos. Galutiniai tyrimų rezultatai turėtų paaiškėti iki lapkričio 15 dienos, tada esą bus galima įvertinti visą žalą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi