Verslas

2019.11.04 11:27

Pranckietis apie Astravo AE: projekto problemos turi būti sprendžiamos iki jėgainės veiklos pradžios

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pirmadienį susitikęs su Lietuvoje viešinčia Norvegijos ministre pirmininke Erna Solberg, aptarė saugumo situaciją regione, pristatė Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės ir Rusijos grąžinimą į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją.

Susitikime su Norvegijos premjere Seimo pirmininkas sakė, kad šiuo metu trūksta suvokimo, kad Rusija kelia strateginę grėsmę. „Saugumo situacija Baltijos regione yra svarbi mums visiems. Būtina išlaikyti vienybę, palaikyti vieni kitus provokacijų akivaizdoje, laiku ir tinkamai reaguoti“, – sakė V. Pranckietis.

Dėl Astravo atominės elektrinės Seimo pirmininkas akcentavo, kad projekto problemos turi būti sprendžiamos iki jėgainės veiklos pradžios, negali būti daromi jokie kompromisai saugos sąskaita. Lietuva, pasak V. Pranckiečio, siekia užtikrinti nuolatinę priežiūrą Europos Sąjungos lygiu ir reikalauti iš Baltarusijos įgyvendinti visas streso testų rekomendacijas.

Pasak V. Pranckiečio, elektros importas iš nesaugios jėgainės mažins atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrą Baltijos valstybėse ir todėl dar labiau didins energetinį priklausomumą nuo trečiųjų šalių.

„Tokia prekyba „nešvaria“ – tai yra pagaminta nesilaikant tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų – elektros energija iš esmės yra viso Baltijos regiono nacionalinio saugumo klausimas“, – susitikime su Norvegijos ministre pirmininke sakė V. Pranckietis.

Parlamento pirmininkas taip pat priminė Lietuvos poziciją solidarizuojantis su Ukraina dėl Rusijos grąžinimo į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją. V. Pranckietis akcentavo, kad dvigubų standartų taikymas yra nepriimtinas, žinant, kad priežastys, dėl kurių Rusija buvo pašalinta iš organizacijos, neišnyko. Spalio pabaigoje Seimo pirmininkas šią poziciją išdėstė Europos valstybių parlamentų pirmininkų konferencijoje Strasbūre. Jo kalbos metu Rusijos delegacija paliko salę.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis su Norvegijos ministre pirmininke taip pat kalbėjo apie šalių bendradarbiavimo svarbą, parlamentinio ryšio stiprinimą, politinių grupių bendravimą ir bendradarbiavimą, kaip svarbią dialogo formą, leidžiančią išgryninti vertybes ir kartu siekti bendrų tikslų, svarbių mūsų regionui.

Susitikimo metu Seimo pirmininkas dėkojo už Norvegijos parlamento nario, Kontaktinės grupės ryšiams su Baltijos šalimis „SOS Baltikum“ steigėjo, gero Lietuvos bičiulio Ingvaldo Asmundo Godalo pagalbą atkuriant Lietuvos nepriklausomybę. Šiuo metu Seimo Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje eksponuojama jam skirta paroda.