Verslas

2019.11.04 10:31

Alytaus rajono ūkininkų problemoms nematyti galo: dėl pasklidusių gandų supirkėjai neperka ir gero pieno

Norėdami išlaikyti reputaciją, pieno supirkėjai atsisako net ir Alytaus gaisro nepaveiktose teritorijose esančių ūkių pieno, LRT RADIJUI sako Alytaus rajono ūkininkas Arūnas Nenortas. Jo neramina klausimas, kaip bus kompensuojami minėti nuostoliai.

Šiandien Vyriausybėje tariamasi, kaip kompensuoti dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje susidariusius nuostolius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba parengė planą, pagal kurį ir toliau atrenkami maisto produktų, geriamojo vandens, pašarų mėginiai bei vykdomi laboratoriniai tyrimai dėl kenksmingų medžiagų nustatymo.

Siekiant užtikrinti, kad užterštas pienas nepatektų į rinką, pieno supirkėjams ir pieno perdirbimo įmonėms uždrausta supirkti pieną iš ūkių teritorijose, kurios patenka į gaisro paveiktą zoną.

Karves auginantis A. Nenortas teigia, kad nuostolius patiria kasdien. Jis taip pat pabrėžia, jog dėl pasklidusių gandų pieno supirkėjai neperka ir gero pieno.

„Nuostoliai matomi kiekvieną dieną. Kol teka pienas, nuostoliai teka kartu. Pienas yra utilizuojamas, nesuperkamas, laukiame atsakymų, [...] tačiau net ir gavus neigiamą atsakymą gali tekti pilti pieną taip kaip ir darėme iki šiol, nes dėl pasklidusių gandų supirkėjai atsisako supirkinėti ir gerą pieną.

Jie vadovaujasi gandais ir, nenorėdami rizikuoti savo reputacija, atsisako, nors, sakykime, toje vietoje ir nėra nustatyta užkrėtimo zona. Vienintelis klausimas, kaip visa tai bus kompensuojama. Pieno gamintojams beveik kas dvi savaites reikia kompensacijų, nes tai labai imli gamyba, reikalaujanti apyvartinių lėšų“, – LRT RADIJUI sako A. Nenortas.

Anot Alytaus rajono mero Algirdo Vrubliausko, nors su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba ir Žemės ūkio ministerija yra sutarta, kad gaisro nepaliestose teritorijose esančių ūkių pienas būtų superkamas, vis dar lieka labai daug neatsakytų klausimų.

„Daug neatsakytų klausimų ir dėl mėsos supirkimo, ir dėl kompensavimo. Nors tam tikrus aptarimus su ministerijos atstovais jau turime, tikiuosi, kad konkretūs terminai, sumos ir tvarka paaiškės“, – teigia Alytaus rajono meras.

Anot mero, situacija blogina ir tai, kad užterštumo zona nėra tiksliai identifikuota, o ir atlikta tik labai maža dalis tyrimų.

„Ji gali keistis, gali mažėti, gali didėti, tačiau žmonės raminami ir tam tikro aiškumo jau yra“, – kalba A. Vrubliauskas.