Verslas

2019.11.04 18:53

Obuoliai gali brangti: tikrąsias kainas pamatysime lapkričio–gruodžio mėnesį

Rūta Lankininkaitė, Jūratė Anilionytė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.04 18:53

Lietuvos obuolių augintojai sako, kad konkuruoti su kaimyninės Lenkijos verslininkais, kuriems leidžiama naudoti daugiau cheminių apsaugos priemonių, nelengva. Ypač, šiemet, kai derlius nukentėjo nuo šalnų ir sausros. Ir neatmeta, kad obuoliai greičiausiai brangs.

Luksnėnų soduose paskutiniai obuoliai nuskinti spalio vidury. Tačiau derlius dėl nušalusių žiedų pavasarį nedžiugina. Į saugyklas suvežta 300 tonų obuolių, pernai – 1200.

Nuo šalnų nukentėjo ir Lenkijos versliniai sodai, bet šalis priskirta prie centrinės Europos zonos, kur vaismedžių priežiūrai leidžiama naudoti daugiau cheminių medžiagų, todėl ir derlius čia geresnis.

„Jeigu mums šiuo metu, atšilus klimatui, pakanka 10–12 kartų purkšti nuo pagrindinių ligų ir kenkėjų, tai Lenkijoje, žemiau Varšuvos ,jau be 20 kartų neišsiverčia. O jeigu šnekant apie Italiją ar Ispaniją, jie kiekvieną savaitę po kartą ar du turi nupurkšti, kad galėtų išauginti kokybiškus obuolius“, – sako Sodininkystės ir daržininkystės instituto skyriaus vedėjas Darius Kviklys.

Konkuruoti su Lenkijos augintojais sunku – šie į rinką obuolius teikia pigiau, kasmet 4–5 mln. tonų. Be to, svarbios ne tik gamtinės sąlygos, bet ir cheminių medžiagų platesnis pasirinkimas – į Lietuvą augalų apsaugos produktų įveža vos kelios įmonės.

„Lenkijoje yra daug daugiau registruotų augalų apsaugos produktų nei pas mus. Jie lankstesni, gali naudoti pigesnes ir efektyvesnes medžiagas. Mes chemiją naudojame labai saikingai, nes tai kainuoja didelius pinigus“, – teigia „Luksnėnų sodų“ direktorius Vaidas Stanaitis.

Nors chemijos naudojama skirtingai, išauginti Lietuvoje ir Lenkijoje obuoliai atitinka Europos Sąjungos normas.

„Mūsų sodininkai šiek tiek skeptiškai žiūri į tuos normatyvus, likučius, nes ištyrus lietuviškus obuolius, mes net pėdsakų nerandame cheminių apsaugos priemonių likučių“, – nurodo D. Kviklys.

Ar obuoliai šiemet brangs, sodininkai sako dar negalintys atsakyti.

„Parduotuvės turi daug dar ne mūsų obuolių, yra 2018 metų derliaus. Jie kol kas yra pigesni, o obuolių kainos turėtų nusistovėti apie lapkričio–gruodžio mėnesį, kai pasibaigs 2018 metų derlius. Tada pasirodys tikrasis kainų lygis“, – tvirtina „Aukštikalnių sodai“ direktorius Arvydas Paškevičius.

Beveik visi versliniai sodai jau kelerius metus laikosi nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemos taisyklių – obuoliai žymimi ženklu „Kokybė“, jiems taikomi dar griežtesni cheminių medžiagų ir trąšų naudojimo reikalavimai.