Verslas

2019.11.03 21:49

1000 eurų pridavus seną automobilį: manoma, kad lengvata pasinaudotos tik miestų gyventojai

Loreta Mačiulienė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2019.11.03 21:49

Nuo pirmadienio gyventojai jau gali pildyti paraiškas tūkstančio eurų paramai įsigyti naują, mažiau taršų automobilį. Automobilių utilizavimo įmonės tam reikalingas pažymas išduoda jau kelias savaites. Tačiau specialistai mano, kad daugiausia paslauga pasinaudos didmiesčių gyventojai – esą regionuose nedaug kas pirks naują automobilį.

Aurimas Gelžinis pastaruosius šešerius metus Ariogaloje užsiima automobilių ardymo verslu. Sako, darbų yra. Per dieną 8–9 automobilius išardo.

Įmonė darbuojasi Kėdainių, Raseinių ir Kelmės rajonuose. Darbuotojai patys nuvyksta pasiimti automobilių ir juos čia pat parsivežę išardo. Artimiausiomis dienomis numatyta kelionė pas dar vieną klientą. Šis už sunaikintą automobilį siekia gauti pažymą ir galės pasinaudoti valstybės lengvata – 1000 eurų naujam automobiliui.

A. Gelžinis sako, tai pirmasis toks klientas. Bet neatmeta, turbūt vienas iš nedaugelio.

Pasak direktoriaus, dažniausiai įmonė sunaikina kone trisdešimties metų senumo mašinas. Būtent tokių senienų Aplinkos ministerija ir ragina gyventojus atsikratyti. Už tai duoda tūkstantį eurų naujai, ne itin galingai, bet mažai teršiančiai mašinai įsigyti.

„Reikėtų kompensacijas žiūrėti palei regionus. Žvyrkeliu važiuodamas žmogus nepirks automobilio su 1.4 litro darbinio tūrio benzininio varikliu, kur žiemą ne visada pravažiuoja. Čia regione, tikriausiai gyventojai ne visi gali nupirkti ir atsinaujinti tuos automobilius turimus“, – svarsto A. Gelžinis.

Registracijai būtina automobilių ardytojų pažyma

Automobilių ardymo įmonės esančios arčiau didmiesčių sako per pastarąsias savaites pajutusios gyventojų susidomėjimą. Žmonės netgi atvykę naikinti mašinų čia iš karto tūkstančio eurų ir reikalauja.

Aplinkos ministerija žada, kad tik nuo pirmadienio bus galima registruoti prašymą internetu, kad būtų skiriama kompensacija.

Registracijai būtina automobilių ardytojų pažyma, o utilizuojamas automobilis iki spalio vidurio privalėjo būti Lietuvoje bent metus ir su galiojančia technine apžiūra. Taip pat žmogus jau turi būti įsigijęs naują, reikalavimus atitinkantį automobilį. Tokiu atveju valstybė skirs kompensaciją

„Tvarka nėra svarbi. Svarbu, kad žmogus, fizinis asmuo, įvykdytų visus žingsnius. Priduotų taršų automobilį ir nupirktų mažiau taršų. kaip jis tą padarys: ar pirma nupirks ir po to priduos taršų automobilį, tas nėra svarbu. Svarbu, kad žmogus suvokdamas, kad jo automobilis teršia aplinką, norėtų atsinaujinti“, – sako Aplinkos ministerijos Klimato kaitos valdymo grupės patarėja Kristina Sabaliauskienė.

Žmonės perspėjami: pažymas už sunaikintą automobilį išduoda tik legaliai dirbantys ardytojai.

„Ta tvarka aišku šiek tiek paskatins transporto priemonių savininkus, kurie jau toliau nusprendė nebenaudoti transporto priemonės pasinaudoti būtent legalių transporto priemonių naikinimo paslaugomis, o ne nelegalių, kurių rinkoje yra išties labai daug – apie 80 proc. Tačiau koks bus poveikis, laikas parodys“, – teigia Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos vadovas Vladimir Jankoit.

Nežada didinti išmokų

Pasak aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, kol kas didinti išmokų už automobilį – nežadama, nes jos ir taip yra didelės.

„Vertinant patį pirminį projektą, kuris buvo svarstymuose, iki 300–400 eur., tai manau, kad tai tikrai galimas kritikuoti projektas. Šiuo atveju, 1000 eurų. yra kaip ir sakiau 2–3 kartus didesnė suma už esamą automobilio vertę. Taip pat trečdalis sumos naujai įsigyjamam, dėvėtam automobiliui. Tai yra tikrai nemaža suma. Trisdešimt ir daugiau procentų prisidėti prie kito, mažiau taršaus automobilio įsigijimo“, – sako K. Mažeika.

Naujas pirkinys, pagal ministerijos reikalavimus, turi būti ne senesnis nei 7–erių metų, varomas benzinu, dujomis, elektra arba hibridinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.