Verslas

2019.10.31 22:02

Po gaisro Alytuje – ūkininkų nerimas: nauji pieno tyrimai neguodžia, baiminamasi ir dėl pasėlių

Nauji pieno tyrimai po gaisro Alytuje, neguodžia Alytaus rajono ūkininkų – ir toliau pieną naudoti draudžiama iš 25 kaimų. Po to, kai iš parduotuvių, baiminantis galimos taršos, išimta beveik 400 tonų pieno produktų, supirkėjai atsisako supirkti pieną ir iš tų ūkių, kurie nepatenka į užterštą teritoriją. Ūkininkai su nerimu laukia pašarų ir pasėlių tyrimų rezultatų.

Alytaus rajono ūkininkų ir pieno supirkimo punktų talpyklos perpildytos, pienas pilamas lauk. 60 tūkstančių eurų - tokius nuostolius skaičiuoja ūkininkai dėl pieno. Ir tai dar ne pabaiga.

„Mes turime ir prieauglį, ir jo negalime šiai dienai parduoti. Maži veršeliai buvo paruošti pardavimui. Sustabdė. Šiai dienai mes esam užkonservuoti“, – sako vietos ūkininkė.

„Labiausiai tai mus nežinia slegia, iš manęs buvo paimti tyrimai. Žmonės nežinioje, neviltyje, sunerimę. Visi turi finansinių įsipareigojimų“, – sako kitas ūkininkas.

Naujausi pieno tyrimai - neguodžia. Kai kur dioksino kiekis viršija normą septynis kartus. Pieną supirkti draudžiama iš 25 kaimų.

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas, susitikęs su ūkininkais, ramina juos - specialistai lankys kiekvieną gyventoją, kuris laiko nors ir vieną karvę. Bus nustatoma, kaip naudojami pašarai ir sprendžiama - kur dėti užterštą pieną.

„Antradienį susitarėme, bandysime organizuoti, padėti, kad toks pienas būtų saugiai surinktas pienovežiais ir pristatytas į vieną patvirtintą įmonę, kuri vykdo ne maisto ir pašarų gamybą“, – sako Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Ūkininkai skundžiasi, kad supirkėjai pieno nesuperka net ir tose vietovėse, kurios nepatenka į netikslų gaisro užterštos teritorijos žemėlapį. Supirkėjai reikalauja patvirtinimo, kad pienas saugus.

„Veterinarijos tarnyba patikrins ir pasakys, kad tas pienas nėra iš tos teritorijos, kuri apibrėžta kaip tam tikra zona, kad pienas yra iš neužkrėstos zonos yra tas pienas, ir tikiuosi, kad rytoj tas pienas išvažiuos į tas perdirbimo įmones“, – sako Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

O kol kas ūkininkai laukia pasėlių, pašarų tyrimų rezultatų. Po pieno produktų išėmimo iš prekybos, apsidraudžia ir kai kurie galvijų supirkėjai.

Kaip bus kompensuojami nuostoliai - Vyriausybėje ketinama spręsti pirmadienį.

Panorama. Nuostoliai ūkininkams: po gaisro Alytuje draudžiama naudoti 25 kaimų pieną, supirkėjai vengia ir nepatekusių į uždraustųjų sąrašą