Verslas

2019.10.30 13:59

Senų padangų utilizavimo netvarka: pažeidimų – pluoštas, bet leidimų atimti negali

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.30 13:59

Praėjusį penktadienį užgesinus gaisrą, ryškėja jo taršos pasekmės: Alytaus rajono ūkininkai, iš kurių nuo penktadienio nesuperkamas pienas, sako patiriantys nuostolių ir tikisi kompensacijų iš valdžios. Toliau tiriamas dirvožemis ir šulinių vanduo.

Viso to priežastis – gaisras padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ Alytuje, kuris išryškino senų padangų utilizavimo netvarką. Kad problemų būta, patvirtina ir LRT TELEVIZIJOS studijoje viešėję pašnekovai aplikosaugininkas Kęstutis Navickas ir padangų importuotojų organizacijos vadovė Danguolė Butkienė.

Pluoštas problemų

„Didžiausia problema, kad mūsų taršos ir integruotos taršos prevencijos kontrolės leidimai, jie nereglamentuoja produkcijos saugojimo ir tvarkymo apimties. Manau, kad šis gaisras ir Radviliškio gaisras parodė, kad nesuveikia įgalinimo arba teisės įteisinimo mechanizmas iš priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos pusės“, – konstatuoja aplinkosaugininkas.

Įmonė „Ekologistika“ nuo 2014 metų buvo tikrinta 9 kartus, iš jų – 4 kartus buvo nustatyti pažeidimai. Vis dėlto tai ne išimtis – ir kitose įmonėse yra nustatomi pažeidimai, tačiau, nepaisant to, jos gauna leidimus tolimesnei veiklai.

„Norint atimti leidimą arba sustabdyti leidimo galiojimą turi būti įrodyta ženkli žala aplinkai arba žmonių sveikatai, arba turi masiškai kristi laukiniai gyvūnai. Tai yra trys sąlygos. Šioje vietoje yra bėda, nes buvau susipažinęs ir su kita įmone Klaipėdos apskrityje, kur, man atrodė, kaip išvis leidimas buvo išduotas, bet atimti jo negali, nes ženklios žalos gamtai nėra. Dėl to buvo parengtas įstatymų paketas, kuris šiuo metu yra Seime ir užstrigęs kaimo reikalų komitete“, – aiškina K. Navickas.

Kyla klausimas, iš kur „Ekologistikoje“ buvo surinktos padangos, jeigu dūstame tarp padangų. Specialistė daro prielaidą, kad padėjome kaimynams, bet ne Lietuvai.

„Aš tik po šio gaisro sužinojau, kad jie yra didžiausi. Mat, kai vyko konkursas, jie deklaravo labai menkus pajėgumus“, – sako ji.

Baiminamasi Zarasuose

Dar vienas probleminis taškas yra Zarasuose. Po Alytaus gaisro išsigando Zarasų gyventojai, nes čia veikianti įmonė taip pat sandėliuoja milžiniškus kiekius padangų.

„Formaliai reikia pasakyti, kad jos yra perdirbamos. Tiesiog yra pašalinama metalinė dalis ir jos yra suspaudžiamos. Čia yra visa bėda. Tai yra legalu, bet tai yra bėda. Mano supratimu, turi būti kuo skubiau peržvelgti kriterijai, kada atlieka yra nelaikoma atlieka“, – tvirtina K. Navickas.

D. Butkienės teigimu, ir „toliau turėsime nelaimių, jeigu ir toliau kontroliuojančios institucijos žiūrės pro pirštus į tokias sankaupas“.

„(...) Kad taip toliau nebūtų, turėtų tik kontroliuojančios institucijos turėtų prisiimti pilną atsakomybę, kodėl leidžiama laikyti tokį padangų kiekį. Nes gamybai jų yra vietoje, galime atsivežti, jeigu pritrūks žaliavos. Tokių sankaupų visiškai neturėtų būti“, – įsitikinusi specialistė.

Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta. Vėjo nešami teršalų debesys yra pavojingi žmonių sveikatai ir gamtai.

Ekstremali situacija paskelbta Alytaus mieste ir Alytaus rajone.

Visą pokalbį žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ nuo 02.47 min.:

Laba diena, Lietuva. VLKK kviečia atrasti: kiek Lietuvoje yra jūsų bendravardžių, koks galimas jūsų vardo trumpinys?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt