Verslas

2019.10.29 18:52

Ūkininkai žada streiką: jei degalai brangs, dirbti neapsimokės

Jūratė Anilionytė, Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.29 18:52

Vyriausybei ir prezidentui pateikus įstatymų projektus, pagal kuriuos nuo naujų metų brangtų ūkininkų naudojamas dyzelinis kuras ir didėtų žemės mokesčiai, ūkininkai grasina protesto akcijomis visoje Lietuvoje.

Žemės ūkio tarybos pirmininkas sako, kad Vyriausybė netęsi pažadų nedidinti mokesčių ir tikina, kad kai kurie ūkininkai vos išsilaiko. Tuo metu finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl lengvatinio degalų akcizų tarifo taikymo žemdirbiams, per metus valstybė praranda 85 milijonus eurų.

Dirbti neapsimokės?

Kauno rajone ūkininkaujantis Virginijus Grumadas sako, kad degalų traktoriai, kombainai, pakrovėjai siurbia daug, pavyzdžiui, cukrinius runkelius nukasantis kombainas per parą sunaudoja 1200 litrų dyzelino, o jei šlapia – ir daugiau. Ūkininkas sako, jei degalai brangs, dirbti neapsimokės.

„Jeigu jie iš karto tokiais šuoliais kelia, gal turėtų tada atsižvelgti į kitą mūsų pusę ir produkciją, tiek pat tada pakelti, nes dabar viskas kyla: mokesčiai kyla, viskas kyla, o produkcija stovi vietoje“, – piktinasi ūkininkas V. Grumadas.

Dabar ūkininkai už 1000 litrų degalų, kuriuos naudoja žemės ūkyje, moka 56 eurus. Žemės ūkio ministerija juos siūlo branginti keturiais, finansų ministerija – 25, o prezidentūra – 90 eurų. Skaičiuojama, kad dėl lengvatinio akcizų tarifo taikymo žemdirbiams, per metus prarandami 85 milijonai eurų. Taip pat kitais metais tokio pigesnio kuro žemdirbiai galės pirkti mažiau.

„Jeigu kuro jiems neužteks sumažinus normą 15 procentų, tai jie pilsis standartinį kurą, kur susimokės pilną akcizą, o šito nieks nevertina, kiek sugrįš į biudžetą pinigų, jeigu mes padidintumėme žalio kuro akcizą“, – aiškina žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Grasina protestais

Žemės ūkio tarybos pirmininkas grasina protestais – piktinasi, kad Vyriausybė netęsi pažadų nekelti mokesčių – dar planuojama didinti žemės ūkio paskirties žemės mokestį. Esą gaudami mažiausią paramą Europos Sąjungoje, Lietuvos ūkininkai vos išsilaiko.

„Per pastaruosius metus mokesčiai išaugo ne procentais, bet kartais. Sakoma, kad kuro akcizas yra lengvatinis. Tačiau jis joks ne lengvatinis, juk kuras žemės ūkiui be akcizų yra naudojamas visose ES valstybėse. Tokio mokesčio uždėjimas nustums mus į konkurencijos užribį ir mes negalėsime sukonkuruoti su kitų ES šalių gamintojais“, – įsitikinęs Žemės ūkio tarybos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

„Treji blogi metai: vienais – tvanas, dveji – sausros, tuo pačiu metu ES mūsų produkcijos kainos nukrito 26 proc. ir per tuos sunkius 3 metus, 25 procentais mūsų pajamos taip pat sumažėjo“, – sako Ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Žemdirbiai protestuoti planuoja Vilniuje ir rajonuose, greičiausiai lapkričio pabaigoje vyksiančiai akcijai ketina susivienyti dabar nesutariančios žemdirbių savivaldos organizacijos.

Plačiau žiūrėkite reportaže 13.34 min.:

Žinios. Kauno apygardos teismas nusprendė: smurtu prieš vaiką kaltinta Eglė Kručinskienė – visiškai išteisinta
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt