Verslas

2019.10.29 16:48

Iš prekybos bus išimti ir dar keturių gamintojų pieno produktai: įtakos galėjo turėti Alytaus gaisras

VMVT kenksmingų medžiagų nenustatė; įmonių atstovų komentarai; atnaujinta 19.59

Antradienį socialiniuose tinkluose ėmė plisti nuotrauka, kurioje nufotografuotas nurodymas iš lentynų išimti „Rokiškio pieno“ produkciją. Tai LRT.lt patvirtino ir prekybos tinklų atstovai.

Nuotraukoje matyti nurodymas „skubiai išimti iš prekybos šiuos produktus, pagamintus iš galimai nesaugaus žaliavinio pieno“. Toliau pateikiamas galimai nesaugių produktų sąrašas, į kurį patenka pienas, grietinė, jogurtai bei kefyras.

Akcentuojama, kad iš lentynų turi būti pašalinti tie produktai, kurių galiojimo laikas yra iki lapkričio 15 d. Taip pat nurodoma, kad nurašytus produktus būtina utilizuoti „dėl gamybai naudoto žalio pieno iš gaisro paveiktos Alytaus rajono teritorijos“.

Apie tai prekybos vietose privalo būti informuoti ir pirkėjai.

Prekybos tinklo „Iki“ atstovė spaudai Indrė Baltrušaitienė patvirtino, kad toks nurodymas jų prekybos tinklą pasiekė ir produktai iš lentynų buvo išimti dar antradienio rytą.

„Mūsų visa šios partijos produkcija išimta ryte. Dabar jau visai kiti produktai atvežti. Kaip tik dabar važiuoju iš Panevėžio kulinarijos centro. Jie irgi gavo tą atšaukimą ir visa produkcija buvo nuimta ir nepateikta pirkėjams“, – nurodė I. Baltrušaitienė.

Jos teigimu, dėl produkcijos išėmimo buvo suskubta informuoti labai greitai, todėl pašnekovė abejoja, ar pirkėjai galėjo įsigyti galimai nesaugių pieno produktų.

Paklausta apie tokio sprendimo priežastis ji rekomendavo kreiptis į bendrovę „Rokiškio pienas“: „Mes tiesiog dirbame su medžiaga, kurią gauname.“

Bendrovės „Maxima“ Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė LRT.lt taip pat patvirtino, kad jų prekybos tinklas tokią rekomendaciją gavo antradienio rytą.

„Šiandien gavome informaciją iš „Rokiškio pieno“, savo tiekėjo, kuriam Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atsiuntė raštą su prašymu išimti tam tikrus produktus iš prekybos. Esant tokioms situacijoms, reaguojame nedelsdami. Jei kyla įtarimų dėl galimai nesaugios produkcijos, ji iš karto yra išimama iš prekybos“, – komentavo E. Dapkienė.

„Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė LRT.lt taip pat nurodė, kad antradienio, rytą „Rimi Lietuva“ gavo rekomendaciją iš UAB „Rokiškio pienas“ išimti iš prekybos produktus, pagamintus iš spalio 19 d. supirkto žalio pieno

„Į jį, kaip nurodoma prie rekomendacijos pridedamame Utenos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendime, pateko ir nedidelė dalis galimai nesaugaus pieno, supirkto iš laikinai uždraustų, gaisro paveiktų Alytaus rajono savivaldybės teritorijų“, – pridėjo R. Keršienė.

Anot jos, bendrovės administracija nedelsdama informavo tinklo darbuotojus ir perteikė nurodymą išimti iš prekybos „Rokiškio pieno“ rekomendacijoje išvardintus produktus.

„Vadovaujantis „Rimi Lietuva“ procedūromis, iki antradienio darbo dienos pabaigos šie produktai turėtų būti išimti iš prekybos ir sunaikinti“, – sakė R. Keršienė.

„Rokiškio pieno gamybos“ vadovas: ši apsisaugojimo priemonė perteklinė

UAB „Rokiškio pieno gamyba‟ direktorius Dalius Trumpa LRT.lt patvirtino, kad nurodymą išimti kai kuriuos pieno produktus gavo iš VMVT. Vis dėlto jis pabrėžia, kad tai – perteklinė saugumo priemonė.

„Mes į rinką netiekiame nesaugių produktų. Tiesiog vykdome VMVT nurodymą išimti tuos produktus, į kuriuos galimai pateko nežymus kiekis pieno, kuris buvo primelžtas Alytaus regione. Pagal mūsų patirtį, tas kiekis, kuris pateko į produktą, yra nepavojingas sveikatai. (...) Tai grynai prevencinė priemonė ir, mano supratimu, 100 proc. perteklinė“, – teigė D. Trumpa.

Jis skaičiuoja, kad bendrovę pasiekė 400 kg pieno, primelžto Alytaus regione. Šis pienas, maišantis per vamzdžius, galėjo patekti į produkciją, kurios svoris – 40 tūkst. kg.

„Tas pienas prasiskiedė 100 kartų. Žiūrint į tai, kad to pieno užterštumas nėra toks, kad darytų kažkokį poveikį sveikatai, tiesiog, mūsų supratimu, tai yra perteklinės apsisaugojimo priemonės“, – tvirtino D. Trumpa.

Jo vertinimu, jeigu vartotojai ir spėjo įsigyti iš rinkos išimamų pieno produktų, jaudintis nederėtų, nes jie neturėtų pakenkti sveikatai.

„Tuo labiau, kad tai bus patvirtinta tyrimais. Išsiuntėme gaminamų produktų tyrimus į laboratorijas. Deja, tyrimo eiga gana ilga ir dar nėra atsakymų, bet tai yra absoliučiai nepavojingas produktas“, – tikino D. Trumpa.

Pasak pašnekovo, kol kas nėra aišku, kokius nuostolius bendrovė patirs – tai bus aišku, kai prekybininkai suskaičiuos iš lentynų išimtas ir sunaikintas prekes.

„Už visa tai mes turėsime sumokėti. Nuostoliai tikrai bus dešimtys tūkstančių eurų“, – įsitikinęs D. Trumpa.

„Rivonos“ vadovas Dundulis: bendrovei reikia išimti „iki dešimties tonų“ produkcijos

„Rivonos“, tiekiančios pieno produktus „Norfos“ parduotuvėms, vadovas Dainius Dundulis BNS sakė, jog produkcija iš prekybos išimta pirmadienį, o šiuo metu surinkinėjama.

Pasak jo, kadangi bendrovės padalinys veikia Alytuje, gaisro metu jis buvo sustabdęs darbą, todėl pati bendrovė pieno nesupirko, tačiau galbūt užteršto pieno pas juos pateko iš vieno tiekėjo.

„Alytuje mes dirbdami pieno neturėjome ir po to iš alytiškių jo nepirkome iš viso, todėl pas mus užteršto pieno nebuvo, tik tiek, kad mes turėjome vieną Kauno tiekėją, kuris mūsų neinformavo, kad kažkiek pieno rinko iš Alytaus regiono“, – pasakojo D. Dundulis.

Jis sakė, kad bendrovei reikia išimti „iki dešimties tonų“ produkcijos.

„Rivona“ yra pateikusi produktų mėginius nacionalinei laboratorijai, tačiau jų rezultatų dėl didelio apkrovimo dar neturi. Pačios bendrovės laboratorijos tyrimų duomenimis, produktai nėra užteršti.

„Mes esame pasitikrinę vidiniais tyrimais ir iš tikrųjų nėra užteršta“, – sakė D. Dundulis.

„Varėnos pienelis“ apie 20 tonų galbūt užterštos produkcijos sulaikė savo sandėliuose

„Varėnos pienelio“ direktorė Jolanta Kuzminienė sakė, jog jie apie 20 tonų galbūt užterštos produkcijos sulaikė savo sandėliuose, o iš prekybos vietų surinkti reikėjo dar apie 10–15 tonų produkcijos.

„Mes visai iš tos zonos nepirkome, tačiau perkame iš kooperatyvo ir kaip kooperatyvas įvardijo, kad lyg iš vieno ūkininko gali būti tikimybė, bet tai labai maža dalis ir tai yra gana nedidelis kiekis“, – sakė ji.

„Mūsų veterinarai labai mėgsta apsidrausti. Jokių tyrimų kol kas nėra atlikta“, – pridūrė J. Juzmickienė.

VMVT: kenksmingų medžiagų nustatyta nebuvo

VMVT Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Jurgita Savickaitė LRT.lt teigė, kad turimais tyrimais produkcijoje kenksmingų medžiagų nebuvo nustatyta, tačiau tokių veiksmų imtasi prevencijos tiklais.

„Atsižvelgiant į gaisro metu galinčių išsiskirti teršalų pavojų sveikatai, VMVT atliko detalų tyrimą apie žaliavinio pieno, supirkto gaisro paveiktoje teritorijoje, išplatinimą. Nustatyta, kad šį pieną, kaip žaliavą, savo produkcijoje panaudojo 5 įmonės: UAB „Rokiškio sūris“, UAB „Rokiškio pienas“, UAB „Varėnos pienelis“, UAB „Rivona“ ir UAB „Marijampolės pieno konservai“.

Nors šių įmonių produkcijoje kenksmingų medžiagų turimais laboratorinių tyrimų duomenimis nustatyta nebuvo, tačiau, vadovaujantis atsargumo principu, prevencijos tikslais įmonėms nurodyta neprekiauti produkcija, kurios gamyboje bent iš dalies galėjo būti panaudotas žaliavinis pienas iš gaisro paveiktų teritorijų“, – nurodė J. Savickaitė.