Verslas

2019.10.25 22:28

Griežtinami reikalavimai kieto kuro katilams: jau turintiems jų keisti nereiks, tačiau gamintojai turi suklusti

Nuo kitų metų kietojo kuro katilai privalės atitikti griežtesnius ekologinius reikalavimus. Šilumos ir karšto vandens gamybai naudojami kietojo kuro katilai, kaip ir transporto priemonės, vienas didžiausių taršos šaltinių.

Per kaminą išeina ne tik dūmai, bet ir pinigai. Panevėžietis Albinas malkomis katilą kuria 20 metų. Seno katilo keisti neketina.

„Mums reikia apie 15–20 kubų malkų sezonui ir mes įsikūrename ir puiku. Tai liečia apie 300 eurų, viskas, toliau nieko nereikia“, – pasakoja panevėžietis.

Kuršėnuose gyvenantis Bronius savo name katilo kol kas nekuria – dar šilta. Jis dėl malkų pigumo turi kitą nuomonę.

„Malkos – pats brangiausias kuras dabar yra, įskaitant nupirkimą, parvežimą, suskaldymą, išdžiovinimą, sunešimą į malkinę, parnešimą, užkūrimą ir pelenų išnešimą – visą tą procesą. O kadangi mūsų gatvė nekokia, tik kanalizacija ir vandentiekis, tai kūrenti jokių galimybių kitkuo nebelieka“, – skundžiasi kuršėniškis.

Jau turintiems kietojo kuro katilus, jų keisti į mažiau taršius nereikės. Nuo kitų metų griežtesni reikalavimai įsigalioja naujiems į rinką tiekiamiems katilams.

„Vienas parametras yra bendras visiems katilams, tai yra efektyvumas, priklausomai nuo vardinės šilumos atidavimo, tai yra turi būti ne mažiau kaip 75 arba 77 procentai. O toliau išmetamų teršalų kiekis – apribojimai dėl kietųjų dalelių, dėl lakiųjų organinių junginių, anglies monoksido ir azoto oksido“, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovė Jurgita Žiemienė.

Nauji reikalavimai įvedami visose Europos Sąjungos šalyse. Šiauliuose katilus gaminančios įmonės atstovas sako, jų gaminiai reikalavimus atitinka ir kaina po naujųjų nesiskirs.

„Reikalavimai tikrai labai aukšti, bet mes tam pasiruošę. Mes gaminame kokybiškus katilus, kurie atitinka tuos reikalavimus ir teigiamai vertiname, nes atkrenta pigių katilų gamintojai, kurie nepasiekia tų reikalavimų“, – sako „Kalvio“ vadybininkas Andrius Černiauskas.

Griežtesnius ekologinius reikalavimus Europos Komisija jau yra nustačiusi daugumai energiją naudojančių gaminių – apšvietimo lemputėms, dulkių siurbliams, viryklėms, oro kondicionieriams, elektros varikliams.