Verslas

2019.10.25 15:56

Pranešama apie Alytaus gaisro paveiktoje teritorijoje užterštą pieną

Palionis: dėl gaisro nukentėjusiems ūkininkams bus kompensuoti nuostoliai; atnaujinta 16.32
ELTA, BNS 2019.10.25 15:56

Penktadienio popietę gauti pirmieji pieno, kurio mėginiai buvo atrinkti iš gaisro Alytaus rajone paveiktoje teritorijoje esančioje ūkių, tyrimų rezultatai parodė, kad pienas yra užterštas kenksmingomis medžiagomis, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Kaip skelbia VMVT, nustatyta kad dioksinų suma viršija didžiausią leistiną koncentraciją.

Tarnyba nurodo, kad, atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, ūkiams, kurie pateko į užterštą teritoriją, draudžiama tiekti žalią pieną supirkimo punktams, naudoti jį asmeninėms reikmėms ar gyvūnams šerti, iki atskiro nurodymo prekiauti pienu ir pieno produktais tiesiogiai vartotojams, turgavietėse ir kitose prekybos vietose.

Pieno supirkėjams ir pieno perdirbimo įmonėms taip pat draudžiama supirkti pieną, pristatytą iš užkrėstose teritorijose esančių ūkių.

Dioksinai yra toksiškų organinių junginių grupė, pasižyminti kancerogenišku ir mutagenišku poveikiu. Jie tirpsta riebaluose, organiniuose tirpikliuose, netirpsta vandenyje. Aplinkoje sklinda daugiausia oru, prilipę prie dulkių dalelių.

Nustačius, kad dėl gaisro Alytuje ūkininkų pienas užterštas ir jo negalima tiekti rinkai, žemės ūkio ministras Andrius Palionis tvirtina, kad ūkininkams nuostoliai bus kompensuoti.

„Žinoma turėsime kompensuoti. Pirmadienį rinksimės Vyriausybėje su premjeru ir spręsime, kaip dabar kovoti su pasekmėmis“, – BNS sakė ministras.

„Dabar yra tik pienas, bet Valstybinė augalininkystės tarnyba taip pat savo tyrimus atlikinės, lygiai taip pat „Ekoagros“ ekologinius ūkius tikrins ir žiūrės, ar nėra poveikio. Turėsim ieškoti finansinių galimybių kaip visą šitą kompensuot. (...) Kito kelio nėra“, – pridūrė jis.

A. Palionio teigimu, yra patikrinti ūkiai netoli Miklusėnų gyvenvietės, tačiau tarnyba turės paimti mėginius iš visų ūkių, kurie pateko į patvirtintą galimo užterštumo žemėlapį pagal vėjo kryptis.