Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Rašytojas iš Italijos: pietuose masiškai emigruoja ne tik jaunimas, bet ir mafija

„Game over“ – taip savo gimtųjų Italijos pietų ateitį mato mafijos myriop pasmerktas rašytojas Roberto Saviano, atskleidęs Kalabrijos mafijos užkulisius. Premjerui Matteo Renzi jis nusiuntė viešą laišką, kuriame perspėjo, kad pietuose situacija yra tokia tragiška, jog iš ten masiškai emigruoja ne tik jaunimas, bet ir mafija. Apie šias ir kitas verslo naujienas iš Italijos praneša LRT RADIJO bendradarbė Daiva Lapėnaitė.

„Game over“ – taip savo gimtųjų Italijos pietų ateitį mato mafijos myriop pasmerktas rašytojas Roberto Saviano, atskleidęs Kalabrijos mafijos užkulisius. Premjerui Matteo Renzi jis nusiuntė viešą laišką, kuriame perspėjo, kad pietuose situacija yra tokia tragiška, jog iš ten masiškai emigruoja ne tik jaunimas, bet ir mafija. Apie šias ir kitas verslo naujienas iš Italijos praneša LRT RADIJO bendradarbė Daiva Lapėnaitė.

Pagaliau sulaukė gerų prognozių

Po trejų recesijos metų – pagaliau šviesa tunelio gale. Taip galima apibendrinti naujausias Italijos nacionalinio statistikos instituto „Istat“ prognozes.

Praėjusį mėnesį paskelbta instituto ataskaita prognozuoja, kad ateinančiais metais Italijos vidaus produktas augs kone visu procentu, o 2017-aisiais paūgės netgi 1,5 proc. Nedarbas smuktels nuo 13 proc. iki 12 proc., o šeimos vėl ims išlaidauti net 0,5 proc. daugiau nei pernai.

Nors „Istat“ prognozuoja, kad nedarbo lygis žemiau 10 proc. nukris jau 2019 metais, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) mano, kad Italija prieškrizinį užimtumo lygį pasieks tik po 20 metų. Tačiau tai, kad šalyje darbo neturi 42 proc. jaunimo, gali reikšti ištisos kartos praradimą. Nebent Italijoje įvyktų stebuklas.

TVF įvardino, kokiu vėžiu serga Italija

Kokius stebuklingus receptus Italijai siūlo pasaulinę prekybą padedanti plėtoti tarptautinė organizacija? Didinti valstybinio sektoriaus našumą, gerinti civilinę teisę, pagerinti darbo rinkos lankstumą ir konkurencingumą, tačiau visų svarbiausia – kuo skubiau realizuoti taip seniai reklamuojamą, bet niekaip nepajudančią valstybinio sektoriaus reformą. TVF analitikų teigimu, ne mafija, bet būtent šis milijardus iš šalies biudžeto kasmet suryjantis ir ne ką teuždirbantis sektorius yra tikrasis Italijos vėžys.

Tačiau Italijos ekonomikos ir finansų ministerija atkirto, kad Vašingtone įsikūrusios organizacijos prognozės yra pernelyg katastrofiškos, nes neatsižvelgia į vyriausybės jau pradėtas darbo ir viešojo sektoriaus reformas.

Pietiniuose rajonuose – prasčiau nei Graikijoje

Nepaisant vyriausybės pagyrų ir statistinio optimizmo, analitikai perspėja, kad, kai kalbama apie Italiją, omenyje turima šiaurės ir centro dalis.

Mat Italijos šiaurę ir pietus skiria tokia gili ekonominė ir socialinė praraja, kad apie juos net sunku kalbėti kaip apie vieną šalį. Jūros malonumų ištroškusių turistų antplūdį išgyvenančiuose pietiniusoe regionuose – prasčiau nei Graikijoje.

Rašytojas R. Saviano. Scanpix nuotr.

Statistika teigia, kad žemiau Romos kone kas antras gyventojas neturi darbo, nedirba net aštuonios iš dešimties moterų, o ir darbą turintys nelabai gali pasidžiaugti, nes uždirba net iki 30 proc. mažiau nei šiaurinių regionų gyventojai.

Kalabrijos mafijos užkulisius atskleidęs rašytojas ir žurnalistas R. Saviano premjerui M. Renzi nusiųstame atvirame laiške perspėjo, kad pietuose situacija yra tokia tragiška, kad iš ten masiškai emigruoja ne tik jaunimas, bet ir mafija. „Game over“ – taip savo gimtųjų Italijos pietų ateitį mato mafijos myriop pasmerktas rašytojas.

Sugrįžo prie sveikos mitybos šaknų

Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Mažiau pinigų maistui galintys švaistyti italai ėmė atidžiau skaičiuoti, kam ir kiek išleidžia, ir pradėjo pirkti daugiau daržovių bei vaisių.

„Istat“ teigimu, pirmą kartą statistikos istorijoje italai vaisiams ir daržovėms išleido beveik 100 eurų per mėnesį, tai yra trimis eurais daugiau nei mėsai. Tokius duomenis Milane vykstančioje pasaulinėje parodoje „Expo“ išdidžiai pristačiusi Italijos ūkininkus vienijanti organizacija „Coldiretti“ džiaugėsi, kad pagaliau italai sugrįžo prie sveikos mitybos šaknų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi