Naujienų srautas

Verslas2015.08.14 15:25

Graikijos parlamentas pritarė gelbėjimo planui – dabar Eurogrupės eilė

LRT.lt, BNS 2015.08.14 15:25

Protestų apimtuose Atėnuose susiskaldęs graikų parlamentas patvirtino trečiąjį pagalbos paketą, praneša „Deutsche Welle“. Balsavimo įtampa privedė prie valdančiosios „Syrizos“ partijos pasidalijimo, todėl atrodo, kad priešlaikiniai rinkimai Graikijoje taip pat ne už kalnų. Euro grupės finansų ministrai penktadienio vakare renkasi aptarti naujausio Graikijos ekonomikos gelbėjimo plano.

Protestų apimtuose Atėnuose susiskaldęs graikų parlamentas patvirtino trečiąjį pagalbos paketą, praneša „Deutsche Welle“. Balsavimo įtampa privedė prie valdančiosios „Syrizos“ partijos pasidalijimo, todėl atrodo, kad priešlaikiniai rinkimai Graikijoje taip pat ne už kalnų. Euro grupės finansų ministrai penktadienio vakare renkasi aptarti naujausio Graikijos ekonomikos gelbėjimo plano.

Vėliau penktadienį euro zonos ministrai susitiks aptarti gelbėjimo plano sąlygų. „Po kelių valandų, naudodamas nesąžiningus argumentus ir nesąžiningus reikalavimus ponas Schaeuble dės pastangas žengti atgal nuo to, kas buvo sutarta“, – tvirtino A. Cipras, kalbėdamas apie vėliau penktadienį įvyksiantį Eurogrupės susitikimą.

„Tai būtų ne (Graikijos finansų ministro Euklido) Cakaloto arba Graikijos, o visos Europos pralaimėjimas“, – sakė jis.

Vokietijos finansų ministerija sako, kad Eurogupės ministrų susitikime penktadienį privalu svarstyti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) dalyvavimą gelbėjimo plane. Vokietijai labiausiai rūpi klausimas, ar TVF finansiškai prisidės prie pagalbos. Vokietijos atstovai per pastarąsias dienas nuolat kartojo, kad TVF dalyvavimas yra būtinas, rašo CNBC.

Sprendimo tikisi jau penktadienį

Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas pareiškė, kad sprendimas dėl susitarimo privalo būti priimtas jau penktadienį.

„Jei yra poreikis aptarti detales, jeigu reikia aptarti procesą, tuomet tarsimės, bet šiandien čia susitinkome tik vieno – nuspręsti dėl trečiojo pagalbos paketo patvirtinimo“, – M. Sapinas sakė atvykdamas į Eurogrupės pasitarimą.

Europos Sąjunga (ES) pareiškė, jog „visiškai įmanoma“, kad Briuselyje susitiksiantys euro zonos šalių finansų ministrai patvirtins gelbėjimo programą.

„Esame padrąsinti tvirto Graikijos parlamento balsavimo šįryt“, – spaudos konferencijoje sakė Europos Komisijos atstovė spaudai Annika Breidthardt.

Europos Komisija yra „tikra, kad remiantis šiuo pagrindu ir ambicingu susitarimu, kuris buvo pasiektas tarp (kreditorių) institucijų ir Graikijos vyriausybės, teigiamas rezultatas yra visiškai įmanomas“, – sakė ji.

Politinis nestabilumas

Beveik trečdalis paties A. Cipro „Syrizos“ partijos narių Parlamente balsavo prieš paskutinį gelbėjimo planą. Tai reiškia, kad premjero palaikymas parlamente nukrito žemiau ribos, kuri užtikrintų teigiamą balsavimą, jei premjerui būtų pareikštas nepasitikėjimas, praneša „BBC Radio 5“.

A. Cipras ketina iniciuoti balsavimą dėl pasitikėjimo

Graikijos transliuotojas „Skai TV“ praneša, kad A. Cipras pats inicijuos balsavimą dėl pasitikėjimo po rugpjūčio 20 d., kuomet Graikija sumokės 3.2 mlrd eurų Europos centriniam bankui, rašo „The Guardian“.

Skaičiuojama, kad už A. Cipro palaikomą gelbėjimo planą balsavo tik 118 valdančiosios partijos narių. Tai reiškia, kad palaikymas nukrito žemiau reikiamos 120-ies balsų daugumos.

Pavyzdžiui, vienas iš „Syrizos“ partijos narių Panagiotis Lafazanis sakė A. Ciprui: „Man gėda dėl tavęs. Mes nebeturime demokratijos, tai – euro zonos diktatūra“, rašo BBC.

Opozicija A. Cipro nepalaikys

Konservatoriškoji Graikijos opozicija pasakė, kad nepalaikytų A. Cipro, jei vyktų balsavimas dėl pasitikėjimo. Opozicijos narių kartu su 43 gelbėjimo plano nepalaikiusias „Syrizos“ nariais pakaktų pareikšti premjerui nepasitikėjimą ir sušaukti išankstinius rinkimus, rašo BBC.

„Naujoji Demokratija“ balsuos už pasitikėjimą vyriausybe? To negali būti“, – „Cyprus Mail“ sakė Makis Voridis, opozicijos partijos „Naujoji Demokratija“ narys.

Poveikis euro zonos šalims

Keturios didžiosios euro zonos šalys – Vokietija, Prancūzija, Italija ir Nyderlandai – paskelbė balandžio–birželio finansinius rodiklius, kuriose stebimas mažesnis augimas negu tikėtasi. Visos šalys prarado 0.1–0.2 proc. tikėtino BVP augimo, rašo „The Guardian“.

Visos euro zonos ekonominis augimas antrą metų ketvirtį nusmuko nuo 0.4 proc. iki 0.3 proc.

Graikija negali sau leisti išankstinių rinkimų prabangos

„Akivaizdu, kad turime pasirašyti sutartį dėl gelbėjimo plano. Turime įvykdyti įsipareigojimus“, – CNBC sakė „Syrizos“ ir Europos Parlamento narys Kostas Chriusogonas.

Balsavimas dėl pasitikėjimo dabar Graikijai mažiausiai reikalingas, pridėjo jis.

„Tikiuosi, kad A. Cipro politikai nepritariantys partijos nariai atsisakys savo vietų parlamente, o balsų pakaks išreikšti pasitikėjimą premjeru. Dabar mums mažiausiai reikia dar vienų visuotinių rinkimų – šalis, kuri yra ant bankroto ribos, negali sau leisti tokios prabangos“, – sakė K. Chriusogonas.

Ištraukos iš naktį vykusių debatų:

Graikijos parlamento balsavimo rezultatai:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi