Verslas

2019.10.24 16:15

Vasiliauskas: Lietuvos bankas teikė visą reikalautą informaciją Seimo komitetui

Lukas Blekaitis, ELTA2019.10.24 16:15

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, šiuo metu viešintis Frankfurte, sako, kad kol kas sunku įvertinti, ar Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK), atlikęs krizės priežasčių tyrimą, atsižvelgė į Lietuvos banko suteiktą informaciją.

„Kad galėtume išsamiai atsakyti, turime susipažinti su išvadomis detaliau – kol kas pačių išvadų nesame gavę. Nesusipažinus su išvadomis, sunku vertinti, ar BFK, atliekantis parlamentinį tyrimą, formuluodamas išvadas atsižvelgė į Lietuvos banko teiktą objektyvią informaciją ir į atsakymus į jo užduotus klausimus.

Noriu pažymėti, kad Lietuvos bankas su BFK bendradarbiavo ir teikė visą reikalautą informaciją šiuo klausimu. Taip pat inicijavome ir papildomą vidinį tyrimą dėl tarpbankinių sandorių palūkanų. Prieš galutinių tyrimo išvadų tvirtinimą kreipėmės į BFK narius dar kartą ir pakartotinai koncentruotai pateikėme siųstus faktus ir tyrimų medžiagą. Detalesnę informaciją ir vertinimus galėtume pateikti po to, kai išvados bus gautos ir dėmesingai išanalizuotos", – Lietuvos banko atsiųstame komentare cituojamas V. Vasiliauskas.

Kaip ELTA jau rašė, Seimo BFK, atliekantis 2008-2009 metų ekonominės krizės priežasčių tyrimą, ketvirtadienį už uždarų durų patvirtino galutines pakoreguotas išvadas, kurios iki spalio 31 d. turi būti teikiamos Seimui.

Išvadose teigiama, kad Lietuvos bankas sąmoningai ar nesąmoningai sudarė galimybes bankams perkelti daugelį rizikų kitiems, dažniausiai neprofesionaliems rinkos dalyviams, o nevaržydamas pigaus, spekuliatyvaus ir perteklinio finansavimo iš patronuojančių bankų, jis toleravo netolygias vietos bankų konkurencijos sąlygas.

Rašoma, kad, nepaisydamas besiformuojančių NT burbulų, ekonominių disbalansų ir iškraipomos ūkio struktūros, Lietuvos bankas toleravo agresyvią ir riziką ignoruojančią Skandinavijos bankų konkurencinę kovą dėl rinkos dalies ir leido šiems bankams visiškai perimti pinigų politikos kontrolę.

Rekomendacijose BFK siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę įkurti nepriklausomą nuo centrinio banko finansinių paslaugų ir vartotojų teisių priežiūros instituciją, visapusiškai nagrinėti galimybę mažinti leistiną bankų rinkos koncentracijos lygį.

Krizės tyrėjai siūlo atlikti galimybių studiją dėl komerciniais pagrindais veikiančio valstybinio banko, kuris būtų orientuotas į bazinių finansinių paslaugų paketą, gyventojų, verslo, valdžios sektoriaus kreditavimo ir kitų finansinių paslaugų suteikimą.

Taip pat siūloma kreiptis į Generalinę prokuratūrą, įvertinant 2009-2012 m. Vyriausybės sprendimą skolintis finansų rinkose bei iš komercinių bankų, dėl ko BFK tyrimo metu buvo nustatyta virš 2 mlrd. eurų žala valstybei.

Prokuratūrai taip pat siūloma įvertinti stambiųjų bankų vaidmenį sukeliant krizės reiškinius Lietuvoje. Be kita ko, kad įvertintų, ar Lietuvos bankas tinkamai neprižiūrėjo komercinių bankų procedūrų su VILIBOR palūkanų normų nustatymu.
Krizės tyrėjai iš rekomendacijų išbraukė kreipimąsi į prezidentą Gitaną Nausėdą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.