Verslas

2019.10.23 22:44

Siūlo rūkalus nuo akių slėpti dėžutėse

tikina, kad parduotuvėse gali kilti sumaištis

Vyriausybė pritaria siūlymui drausti prekybininkams viešai eksponuoti tabaką ir jo gaminius, tačiau draudimo įsigaliojimą atideda dvejiems metams. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad draudimas turėtų sumažinti tabako prieinamumą ir rūkymo patrauklumą jaunimui.

Neretoje parduotuvėje, tik užėjus, akis kliūva už tabako gaminių. 2022-ųjų gegužę, vaizdas turėtų pasikeisti. Būtent nuo tada siūloma drausti viešai eksponuoti rūkalus.

„Tikslas yra labai paprastas patraukti nuo akių tokius produktus, nes pati ir pakuotė, ir pats produktų eksponavimas yra susijęs su tam tikra rinkodara, su priminimu vartotojams nusipirkti, įsigyti. Tuos priminimus mato ne tik tie, kurie šiandien yra rūkantys ir žino, ko jie nori ir perka, bet mato ir nepilnamečiai, kurie ateina į prekybos centrus“, – sako ministras.

Prekybos įmonių atstovai teigia – tabako gaminių slėpimas vartojimo nemažins. Tačiau džiaugiasi, kad draudimas įsigalios tik daugiau nei po 2 metų. Per šį laiką prekybininkai spės pakeisti prekybos vietas, parengti kasininkus, paruošti informaciją.

„Kad neatsitiktų taip, kad ateina žmogus pirkti, prašo kasininko, kasininkas nesupranta, abu nesusišneka, sąraše – neišsami informacija. Kas tada įvyksta – atidaro tą dėžę, visa eilė žmonių laukia kasoje eilėje, o čia kasininkas pirkėjui žiūri, ko gi jis nori“, – įsitikinusi Prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė.

Sveikatos apsaugos ministras mano, kad atidėti draudimą dvejiems metams – per ilgas laikotarpis. Pasirengti prekybininkams užtektų ir kelių mėnesių.

Parlamentaras Eugenijus Gentvilas prisipažįsta: kuprotą grabas ištiesins. Jam tas pats, ar cigaretės bus viešai parduotuvėje, ar paslėptos. Tačiau rūpintis, pasak jo, reikėtų jaunimu – rezultatą duotų švietimas mokyklose, o ne dėžėse užbarikaduotos cigaretės.

„Gal tikrai prie kasų nėra gerai, tai atitraukime toliau, bet neužplombuokime taip, kad tik pardavėjas gali paimti cigarečių pakelį, paduoti. Tas, kas yra pasiūlyta, tikrai nėra pats geriausias dalykas“, – tikina E. Gentvilas.

Sveikatos apsaugos ministro žiniomis, moksleiviai rūko vis mažiau, tačiau auga elektroninių cigarečių vartojimas. Jei įsigaliotų draudimas eksponuoti tabako gaminius, jis paveiktų ir jas.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. Grybauskaitės kritika: mokesčių didinimas – bolševizmą menanti klaida, neatvesianti į gerovės valstybę