Verslas

2019.10.27 19:00

Emigrantus Norvegijoje užklupo sunkumai: aukštesnės kainos ir menkesnės santaupos

Emigrantams Norvegijoje – ne pačios geriausios dienos: šalies valiuta krona yra rekordinėse žemumose, o tai lemia kylančias kainas ir mažiau į Lietuvą parsivežtų pinigų.

Emigracija – dar opi Lietuvos problema. Vien pernai iš šalies išvyko 32 tūkst. žmonių. Dažniausios kryptys: Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Norvegija, tačiau jose – ne geriausi laikai.

Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje jau kelerius metus vyksta „Brexito“ suirutė, o Vokietijoje vis dažniau kalbama apie ekonominę krizę.

„Norvegijoje šiais metais pabrango ne tik nekilnojamasis turtas, bet ir paslaugos. Jeigu 10 kronų pabrangsta kuras, automatiškai pabrangsta ir kiti dalykai.

Jeigu žmonės sau anksčiau leisdavo išvažiuoti atostogų į kokias nors egzotines šalis, šiais metais daugelis pradėjo skaičiuoti ir planuoti savo finansus“, – sako Norvegijoje gyvenanti Edita.

Matematika paprasta: vidutinis atlyginimas Norvegijoje siekia daugiau nei 30 tūkst. kronų. Prieš septynerius metus tai būtų buvę 4,5 tūkst., tačiau dabar tik 3,3 tūkst. eurų. Skirtumas siekia daugiau nei tūkstantį eurų, o tai yra lėktuvo bilietai iki Tailando ir atgal. Du kartus.

„Nėra taip, kad labai daug lietuvių važiuotų atgal į Lietuvą, tačiau keičiasi dalies jų kryptys. Jie važiuoja į Islandiją, Daniją, Suomiją ar Vokietiją. Jaučiasi išties didelė kaita.

Jeigu kalbuosi su žmonėmis iš Lietuvos, jie iškart klausia, kiek mokama į valandą, kokias socialines garantijas galima gauti ir kiek išleidžiama būstui, maistui ir pan.“, – teigia LRT RADIJO kalbinta moteris.

Kreivė, kurioje vaizduojamas kronos santykis su euru, jau ne pirmus metus leidžiasi žemyn. To priežastys, sako įmonės „SME finance“ analitikas Aleksandras Izgorodinas, nieko nenustebins – lėtėjanti pasaulio ekonomika ir nerimas dėl ateities.

„Darant prielaidą, kad artimiausiu metu nematysime tam tikrų fundamentalių signalų, kad, pavyzdžiui, sparčiau auga Kinijos ekonomika, tikėtina, kad investuotojų nerimas dėl žaliavų ar naftos paklausos perspektyvų išliks. Kuo bus didesnis nerimas, tuo bus daugiau spaudimo kronai kristi. Nelabai tikiu, kad artimiausiu metu pamatysime kokius nors labai gerus signalus iš pasaulio ekonomikos. Netgi tikėtina, kad gali būti priešingai“, – akcentuoja A. Izgorodinas.

Lietuvos įmonės išlošia

Ekonomistas tik patvirtina Norvegijoje įsikūrusios Editos įžvalgas. Šalyje gyvenantiems žmonėms tenka daugiau išleisti maistui, o emigrantai Lietuvoje likusiems giminaičiams, jei krona ir toliau grims į dugną, galės pervesti mažiau.

Tačiau Lietuvos bankas bent kol kas nuosmukio nemato. Pirmąjį šių metų pusmetį iš Norvegijos pervedamų pinigų dalis didėjo, o, paskutiniais duomenimis, vien per metus ten gyvenantys emigrantai giminaičiams Lietuvoje pervedė 48 mln. eurų.

Kol Norvegijos kronos krizė tampa našta ten gyvenantiems lietuviams, Lietuvos įmonės, anot A. Izgorodino, išlošia.

„Kaip bebūtų keista, tai padėjo Lietuvos eksportui. Pasižiūrėjus į šių metų lietuviškos kilmės prekių eksporto duomenis, Lietuvos eksportas į Norvegiją išaugo 8 proc. ir augimas stebimas beveik visose kategorijose, išskyrus metalo apdirbimo.

Priežastis yra gana paprasta: Norvegijos kronos nuosmukis šiek tiek padidino šalies pramonės konkurencingumą. Norvegijos pramonė šiuo metu gana stipriai išnaudoja savo pajėgumus ir, iš esmės, turi jų trūkumą. Tas faktas, kad jie gavo daugiau užsakymų eksporto rinkose, atitinkamai lėmė tai, kad ir mūsų gamintojai gavo daugiau užsakymų iš Norvegijos pramonės, nes jie, iš principo, neturi laisvų pajėgumų“, – sako pašnekovas.

Jeigu populiariausios emigrantų kryptys ir toliau išgyvens sunkumus, pasak ekspertų, lietuviams teks ieškoti naujos vietos emigruoti. Tarp favoritų vis daugiau lietuvių sulaukiančios Danija ir Olandija. Nemažai žmonių vis dar renkasi ir Airiją.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.