Verslas

2019.10.22 12:07

Be bankų mokesčio, Seime užstrigo ir NT mokestis: sulaukė itin aršios kritikos

Šapoka: visuotinis NT mokestis yra neišvengiamas
Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.10.22 12:07

Kartu su biudžetu Seimui teikiamas ir įstatymo projektas, pagal kurį neapmokestinamojo nekilnojamojo turto (NT) kartelė būtų nuleista nuo 220 iki 100 tūkst. eurų, taigi NT mokestį turėtų mokėti kur kas daugiau žmonių. Skaičiuojama, kad jis paliestų apie 37 tūkst. asmenų.

Vyriausybei pasiūlius nuo kitų metų įvesti platesnę NT mokesčio bazę ir taikyti jį turtui, viršijančiam 100 tūkst. eurų, Seime kilo diskusija, ar tokie mokestiniai pakeitimai būtų tikslingi. Šiuo metu NT mokestį moka turintieji NT už daugiau nei 220 tūkst. eurų.

Apeliavo į vienišus asmenis

Parlamentaras M. Majauskas klausė finansų ministro, ar rengiant šį mokestį buvo įvertinta vienišų žmonių situacija.

„Ar vertinote šio mokesčio įtaką vienišiems asmenims, vienišiems pensininkams. Nes yra situacijų, kada atsikraustė pora [į senamiestį] dar prieš karą, gyveno, vyras gal mirė anksčiau, o moteris liko ir gal sunkiai galą su galu suduria. Tai dabar jai papildomai dar ir NT mokestį reikės mokėti, nors ji papildomai pajamų gal neturi, o nekilnojamojo turto, kaip žinoma, papildomai ant duonos neužsitepsi ir juo neužsikąsi“, – pažymėjo jis.

V. Šapoka pripažino, kad apie tai buvo svarstyta: „Taip, tokių situacijų yra nykstamai mažai, ir noriu atkreipti dėmesį į tai, kad, remiantis tokio pobūdžio argumentais, bet koks NT mokestis būtų neįmanomas, nes mes visada rasime situacijų, kada, apeliuojant į emocijas, būtų galima taip pasakyti. Yra visi kiti valstybės mechanizmai, kurie tas problemas, apie kurias kalbate, sprendžia, turime šildymo lengvatą. Reikia žiūrėti į visumą.“

M. Majauskas ragino Seimo narius nepritarti šiam projektui: „Siūlau „nulaužti“ šitą įstatymo projektą, nes tai akivaizdi bausmė miestiečiams, kad jie nepalaikė „valstiečių“.“

Siūlau „nulaužti“ šitą įstatymo projektą, nes tai akivaizdi bausmė miestiečiams, kad jie nepalaikė „valstiečių“.

Dėl šio projekto balsavo 92 Seimo nariai, „už“ – 41, „prieš“ – 26, susilaikė – 25, jis grąžintas tobulinti.

Šapoka: visuotinis NT mokestis yra neišvengiamas

Kritikos šiam įstatymui negailėjo ir I. Šimonytė: „Šis mokestis nė kiek nepanašus į normalų NT mokestį. Bet mano klausimas kitas, girdėjote apie didesnį progresyvumą mokesčių sistemoje, tai paprastai daroma, kad žmonės, turintys didesnes pajamas, solidarizuotųsi ir daugiau prisidėtų. Bet pagal jūsų schemą, atsakykite „taip“ arba „ne“, turintis milijoną eurų turto turės labai dideles paskatas perregistruoti jo dalį juridiniam asmeniui, nes taip sumokėtų mažiau.“

Tačiau V. Šapoka teigė, kad tai būtų nusikalstama veika ir, išgirdęs audringas Seimo narių replikas, paprašė patikslinti klausimą.

Jūsų įstatymas yra kvailas ir jūs tik parodote įstatymo kvailybę

„Patikslinu: pasiturintys žmonės nebūtinai yra muzikantai, bibliotekininkai, o dažnai yra verslininkai, kurie turi UAB. Jūsų įstatymas yra kvailas ir jūs tik parodote įstatymo kvailybę“, – nerinko žodžių I. Šimonytė.

Tačiau V. Šapoka pažymėjo, kad šio mokesčio tikslas – ne tiek surinkti papildomų lėšų į biudžetą, kiek pakeisti gyventojų įpročius.

Vyriausybė turi parodyti ir indikuoti gyventojams, kokių elgsenos pokyčių ji tikisi ir tai, kad visuotinis NT mokestis yra neišvengiamas.

„Vyriausybė turi parodyti ir indikuoti gyventojams, kokių elgsenos pokyčių ji tikisi ir tai, kad visuotinis NT mokestis yra neišvengiamas. Nuleisdami kartelę (nuo 220 iki 100 eurų – LRT.lt), indikuojame, kad turėti brangų turtą ateityje tikrai kainuos ir neišvengiamai bus visuotinis NT mokestis. O kad žmonės turėtų laiko iki visuotinio NT mokesčio įvedimo, toks ir yra tikslas, kad žmonės turėtų laiko peržvelgti savo sprendimus. Indikacijos į elgsenos pokyčius yra žymiai svarbesnės nei papildomi milijonai“, – sako finansų ministras.

Dėl mokesčio į biudžetą įkristų 8 mln. eurų

Pagal dabartinį siūlymą, asmens turtui, viršijančiam 100 tūkst. eurų, būtų taikomas 0,5 proc. mokestinis tarifas.

Pavyzdžiui, jei asmuo turi butą, kurio mokestinė vertė šiuo metu yra 110 tūkst. eurų, įsigaliojus naujiems mokestiniams pasiūlymams, NT mokestis asmeniui būtų skaičiuojamas nuo 10 tūkst. eurų. Vadinasi, per metus žmogus turėtų sumokėti 50 eurų NT mokesčio.

Nekilnojamąjį turtą valdant keliems asmenims, jo vertė dalijama kiekvienam asmeniui po lygiai.

Mokestį mokėtų apie 37 tūkst. asmenų, iš jų apie 26 tūkstančiai – Vilniuje. Dėl šių pakeitimų valstybės biudžetas papildomai gautų apie 8 mln. eurų per metus.

Finansų ministras Vilius Šapoka yra minėjęs, kad NT bazės plėtimas yra pirmas žingsnis ateityje siekiant įvesti visuotinį NT mokestį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.