Verslas

2019.10.21 09:59

Vyriausybė ragina atsisakyti pašalpas gaunančių asmenų darbo, savivaldybės sako, kad tada trūktų dirbančiųjų

Vesta Tizenhauzienė, Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.21 09:59

Rajonų savivaldybės sunerimo gavusios Vyriausybės raštus, kuriuose rekomenduojama nuo kitų metų nebeleisti žmonėms atidirbti už pašalpas. Biržų valdžia sako, kad atsisakius jų darbų, miestui jų trūktų, nes ir taip nėra dirbančių. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ramina, kad savivaldybės pačios galės nuspręsti, tačiau būtina ieškoti ir kitų būdų, kaip įdarbinti ilgalaikius bedarbius.

Biržų rajone vieniems darbas už pašalpas yra prasiblaškymas, kitiems – didelis vargas.

„Už tokią sumą, už 122 eurus atidirbti šešias savaites, 120 valandų, po keturias valandas į dieną, čia yra absurdas“, – sako biržietė Birutė Lisinskienė.

„Man dar geriau, iš namų kad tik išeiti, nes namuose atsibosta sėdėti. O kas namie, gi viskas tas pats per tą patį, o čia lauke nors pabūnu“, – pasakoja R. Bartašienė.

Pasak Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Vido Eiduko, nors už pašalpas atidirbantys žmonės neretai paburnoja, jų darbas itin naudingas miestui. Tad direktorius sunerimo gavęs iš Vyriausybės raštą, kuriame rekomenduojama savivaldybėms atsisakyti socialiai remtinų žmonių darbo.

„Finansinė našta prisidėtų, kadangi reikėtų papildomai kurti etatus tam, kad prižiūrėtų mūsų seniūniją, mūsų miestą“, – teigia V. Eidukas.

Pasak socialinės paramos skyriaus vedėjo Kęstučio Knizikevičiaus, didmiesčiuose žmonės skundžiasi, kodėl turėdami aukštąjį išsilavinimą ir tapę bedarbiais turi dirbti nekvalifikuotus darbus. Anot jo, būtent dėl šios priežasties Vyriausybė ir rekomenduoja atsisakyti dirbančių palapininkų, tačiau Biržuose esą situacija kitokia.

„Mes neturime nei universitetų, nei medikų, nei panašaus profilio darbuotojų, kuriems tai būtų kaip pažeminimas ir tikrai atsižvelgiame mūsų seniūnijos į jų išsilavinimą“, – tikina jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras ramina, kad savivaldybėms nebus draudžiama atsisakyti pašalpininkų darbo. Tačiau anot jo, vietinė valdžia privalo ieškoti kitų būdų, spręsti ilgalaikio nedarbo problemą.

„Savivaldybės įvardija, kad šita priemonė yra nepasiteisinanti žmonių įtraukimui į užimtumą, dėl to mes rekomenduojame daugiau taikyti šias lėšas į įgūdžių atstatymą, priklausomybių atsisakymui ir kitoms problemoms, susisiekimo problemoms spręsti tam, kad užpildytume darbo rinką ilgalaikiais bedarbiais“, – aiškina ministras.

Šiuo metų Biržų rajone yra apie 2 tūkst. socialines pašalpas gaunančių asmenų. Už jas neturi atidirbti tik studentai, vaikus auginantys tėvai ir neįgalieji. Už vengimą dirbti nutraukiamas pašalpų mokėjimas.

Žinios. Nesibaigianti Honkongo suirutė: prieš protestuojančiuosius policija naudoja ašarines dujas ir vandens patrankas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt