Naujienų srautas

Verslas2019.10.21 22:16

Nors ūkininkai varsto teismų duris, Lietuva atsisakyti glifosato neskuba

Lietuvoje vis nustatoma atvejų, kai ekologiškų ūkių produkcija užteršiama piktžoles naikinančiu glifosatu, kuris, dalies mokslininkų nuomone, didina tikimybę susirgti vėžiu. Todėl Vakarų Europos šalyse diskutuojama šį herbicidą drausti, toks siūlymas yra ir Lietuvos Seime, tačiau Žemės ūkio ministerija pasirinko kompromisą: pasirašyta deklaraciją dėl saugaus glifosato naudojimo.

Nors ūkininkai tikina, kad nesaugiai šią medžiagą naudojantys ūkininkai taip ir lieka nebaudžiami.

Ekologinis ūkis Biržų rajone. Chemija čia draudžiama. Tačiau vieną dieną inspektoriai ant žirnių aptiko galbūt sveikatai pavojingo glifosato pėdsakų. Iš kur, ūkininkas nežino.

„Iš mūsų buvo atimta parama. Lyg naudojus glifosatą. Nors įrodymų, kad mes naudojom, nėra“, – pasakojo ūkininkas Dainius Krivičius.

Ūkininkas savo tiesą įrodinėja teisme. Glifosatą esą atpūtė vėjas iš kaimyninių ūkių. Ekologiški pasėliai šia medžiaga Lietuvoje užteršiami ne pirmą kartą.

„Draudžia, aišku, naudoti tuos pesticidus, pučiant vėjui, bet, kaip žinom, dažnai žemės ūkyje taip nutinka, kad naudoja, ne taip kaip galima. Tai rizikos didelės pas mus ir aš nežinau nė vieno atveju, kad būtų nubaustas neteisingai naudojantis“, – kalbėjo D. Krivičius.

Lietuvos žemės ūkyje glifosatas naudojamas masiškai. Šalyje įsiplieskė diskusija: drausti glifosatą ar ne; pavojingas jis sveikatai, ar vis dėlto ne. Vieni politikai ieško kompromisų pasirašydami deklaracijas.

„Pasirašyta, kad kol yra augalo vegetacijos laikotarpis, kad priemonių su glifosatu išvis nebus naudojama“, – tvirtino žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

„Šita deklaracija yra pripažinimas, kad glifosatas yra blogas dalykas, pavojingas žmonių sveikatai, nes kitaip kam tokios deklaracijos reikėtų?“, – atkreipė dėmesį Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Linas Balsys.

Europos Sąjunga po aistromis apsupto balsavimo trapia persvara balsavo glifosato licenciją bendrijoje pratęsti iki 2022–ųjų pabaigos.

„Vyksta normalus, eilinis procesas, kuris daromas su visomis veikliosiomis medžiagomis. Tiesiog ištraukiamas glifosatas iš konteksto ir užaštrinama visa ta situacija“, – aiškino Augalų apsaugos asociacijos vadovė Zita Varanavičienė.

„Lygiai tos pačios kompanijos, kuri gamina glifosato preparatus, ta pati kompanija gamino ir tokį DDT. Buvo sakoma, kad tai nuostabus preparatas, padeda žemės ūkyje nuo ligų, kenkėjų ir nuo visko, buvo naudojamas labai plačiai, ir Lietuvoje tame tarpe, kol galų gale [...] buvo pripažinta, kad tai baisus nuodas, kancerogenas, ir buvo uždrausta“, – aiškino L. Balsys.

Glifosatas naikina piktžoles, bet sparčiau nei jos, teismuose dėl glifosato dygsta bylos. Vien Jungtinėse Valstijose į teismą kreiptasi daugiau nei 18 tūkstančių kartų. Pareiškėjai – susirgusieji vėžiu, dėl to kaltinantys glifosatą ir jo gamintojus. Mokslininkai dėl šios medžiagos poveikio sveikatai nesutaria.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi