Naujienų srautas

Verslas2019.10.19 21:30

Lietuvos biokuro gamintojus iš rinkos stumia pigi baltarusiška žaliava, perspėja ir dėl augančios priklausomybės

Biokuro gamintojai perspėja, kad Baltarusiškos elektros bandanti atsisakyti Lietuva vis labiau priklausoma nuo kaimyninės šalies medienos – esą užvertusi pigiu biokuru Baltarusija baigia sužlugdyti rinką Lietuvoje.

Lietuvos gamintojai perspėja, kad nutrūkus importui iš Baltarusijos, biokuro, o kartu ir šildymo kainos šautų į viršų. Energetikos ministras situacijos nedramatizuoja ir džiaugiasi, kad dėl pigesnio biokuro gyventojai mažiau mokės už šildymą.

11 metų biokuro versle besisukantis Donatas sako, kad jo įmonei tai gali būti paskutinis ruduo. Brangiai kainavusi medienos smulkinimo technika šiandien dirba vis rečiau, nes kone perpus smukus biokuro kainai, tenka skaičiuoti ne pelną, o kokiu nuostoliu bus parduota produkcija katilinėms.

Donato verslą žlugdo pigi Baltarusiška mediena, dar pernai pradėta dideliais kiekiais imortuoti į Lietuvą. Dėl to jau teko atleisti trečdalį darbuotojų, planuose – išparduoti techniką.

Anot Donato, tokių įmonių kaip jo yra dešimtys, o kai esi mažas, perspėjimų nesiklausoma. Esą pigi kaimynų mediena ne tik žlugdo vietinius biokuro gamintojus, bet kartu didina Lietuvos priklausomybę nuo Baltarusiškos medienos.

Biokuro gamintojai skaičiuoja, kad jau dabar nenutrūkstamu vagonų srautu iš Baltarusijos vežmos skiedros sudaro kone trečdalį šalies katilinėse sudeginamo kuro. Energetikos ministras sako, skaičiai išpūsti perpus, priklausomybės nuo kaimynų nėra, ir džiaugiasi, kad dėl pigesnio biokuro šiemet gyventojai už šildymą mokės bent 10 proc. mažiau.

„Mes turime siekti, kad rinkoje nebūtų koncentracijos tendencijų. Buvo imtasi tam tikrų priemonių priežiūros priemonių tam, kad užtikrinti biokuro, įvežamų iš Baltarusijos, kokybę. Tai ta apimtimi kontrolė vyksta, bet čia turi būti balansas, nes mažesni įkainiai yra gerai ir mūsų šilumos vartotojams“, – sako Žygimantas Vaičiūnas.

Energetikos ministras viliasi, kad biokuro pasiūla iš Baltarusijos pradės mažėti kitą pavasrį, nes baigiami kirsti kenkėjų pažeisti plotai.

Anot biomasės energetikos asociacijos, toliau augant baltarusiško biokuro kalnams, pavasario galbūt sulauks tik keli stambūs perdirbėjai. Ir perspėja, kad nutrūkus importui iš Blatrusijos, biokuro, o kartu ir šildymo kainos, šautų į viršų.

„Rezultate, kai ta kaina kils, kai nebus pakankamo tiekimo, taigi mokės tie patys vartotojai. Tai jeigu skaičiuojant bendrą balansą, situacija ir kelerių metų perspektyvą, aš manau, geriau apsimoka mokėti kažkokią vidutinę kainą ilgesnį laikotarpį negu sugadinti savo, pamesti savo sektorių visą Lietuvos“, – sako Vilma Gaubytė, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos vadovė.

Parlamentaras Dainius Kreivys sako, kad reikėtų įvertinti ir biokuro gamintojų sektoriaus sukuriamas darbo vietas, tad atidesnė situacijos kontrolė yra reikalinga.

Biomasės energetikos asociacija primena, kad kitais metais planuojama pradėti eksploatuoti Vilniaus kogeneracinę jėgainę, kuri degins ne tik šiukšles, bet ir milžinišką kiekį biokuro. Todėl išaugus poreikiui ir turint mažesnį tiekėjų skaičių, šio kuro kaina tik augtų.

Plačiau – Giedriaus Vitkausko reportaže nuo 14.22 min.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi