Verslas

2019.10.18 07:35

JAV papildomais muitais jau grasina apdėti prancūzų vynus ir ispanų aliejų

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.18 07:35

Nuo šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) jau gali įvesti papildomus muitus didžiųjų Europos šalių produkcijai, nes amerikiečiai laimėjo bylą pasaulinėje prekybos organizacijoje dėl neteisėtų subsidijų Europiniam koncernui „Aerobus“. Papildomais muitais amerikiečiai nori apdėti ir prancūzų vynus, ir ispanų aliejų.

Nauji JAV muitai Europos prekėms

Po daug metų trukusio bylinėjimosi dėl dviejų didžiųjų aviacijos bendrovių – Amerinkos „Boeing“ ir Europos „Aerobus“, kad jos gavo komerciškai neteisėtas daugiamilijardines sumas iš Vyriausybių.

Pirmieji tokią bylą laimėjo amerikiečiai ir dabar gali įvesti „Aerobus“ gaminančioms šalims pusaštunto milijardo dolerių sankcijas. Ta proga perrinkimo siekiantis prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino įvesti 25 procentų muitus prancūziškiems vynams, ispaniškam aliejui ir Jungtinėje karalystėje gaminam škotiškam viskiui.

Kita vertus, trečiadienį susitikęs su Italijos prezidentu D.Trumpas buvo nusiteikęs gana taikiai ir neatmetė galimybės derėtis.

„Sveikiname Italijos paramą abiem pusėms naudingam prekybos susitarimui su Europa, užtikrinančiam lygias galimybes Amerikos darbininkams. To nėra jau daug daug metų. Galėčiau išspręsti šią problemą nedelsdamas, bet tai būtų per žiauru, tikrai per žiauru. Tam reikėtų muitų prekėms įvežamoms į mūsų šalį“, – sako JAV prezidentas.

Nuostoliai eiliniams gamintojams

Italijos prezidentas pokalbiuose su D. Trumpu priminė, kad vėliausiai po pusmečio, o tai kaip tik bus per prezidentinę kampaniją JAV, Pasaulinė prekybos organizacija (PPO) turėtų priimti panašų sprendimą dėl koncerno „Boeing“ neteisėtų subsidijų. Tada Europa galės įvesti muitus amerikietiškoms prekėms.

„Italija ir aš asmeniškai, turėdamas omenyje Transatlantinio bendradarbiavimo dvasią, visada manau, kad geriau kalbėtis ir susitarti dėl bendro sprendimo. Įsiklausant į kitų pozicijas, nes priešingu atveju bus tarifai, tada atsakomosios priemonės ir dar daugiau tarifų“, – mano Italijos prezidentas Sergio Mattarella.

Eiliniams Prancūzijos ar Ispanijos gamintojams nauji tarifai reikš, kad amerikiečiai tiesiog pasirinks kitus tiekėjus. Pavyzdžiui, pirks ne Ispanišką alyvuogių aliejų, o pagamintą Tunise ar Maroke.

„Muitai – tai tik ledkalnio viršūnė, bet tai mus pražudys. Nesuprantu, kodėl alyvuoges auginantis ūkininkas turi mokėti už politikų susitarimą dėl „Aerobus“? Tiesiog nesuprantu?“ – jaudinasi alyvuogių augintojas Pablo Casado.

Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai nusprendė patys remti „Aerobus“ pozicijas ir surengė bendrą ministrų kabineto posėdį Tulūzoje – pagrindinėje europietiškų lainerių gamybos vietoje.

Turint omenyje, kokia sudėtinga ir brangi, bet strategiškai labai svarbi yra ši pramonės rūšis, nenuostabu, kad Amerika ir Europa nuolat subsidijuoja aerokosminę pramonę –visų pirma, per karinius užsakymus. Būtent šie, daugiausia tyrimams ir naujų technologijų kūrimui skirti pinigai, ir virto ginčo objektu, nes „Boeing“ ir „Aerobus“ komercinės varžybos tęsiasi jau daug metų ir nepanašu, kad kada nors baigsis.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 1 min.:

Žinios. Viena didžiausių pastarojo meto ekologinių nelaimių: Alytuje šaukiamas neeilinis posėdis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt