Verslas

2019.10.19 20:46

NT rinkos kuriozai: nusipirko būstą su senolės mumija

Irma Janauskaitė, LRT RADIJO laida „Aukso amžius“, LRT.lt2019.10.19 20:46

Būstas, kuriame gyveno įžymybė. Būstas, kuriame įvykdyta žmogžudystė arba savižudybė. Ar toks gyvenamasis plotas lengvai perkamas? Kiek iš viso naujieji savininkai domisi buto ar namo istorija ir kaip ji lemia kainą? Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai LRT RADIJUI sako, kad lietuviai – praktiški pirkėjai – labiausiai domisi parduodamo turto kaina, vieta ar galimybe pirkinį vėliau be vargo perparduoti.

Kai kuriose užsienio šalyse, Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), yra sudaromi sąrašai būstų, kuriuose įvyko kažkas šiurpaus. Už Atlanto viešai skelbiami tokių būstų, kuriuose įvyko kraupūs kriminaliniai įvykiai, 5-tukai ar 10-tukai. Žmonės noriai skaito apie tai, komentuoja, o tokių būstų pirkti neskuba – dažnai pirkėjas neatsiranda metų metus.

Nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos (NTAA) prezidentas Audrius Gudanavičius sako, kad Lietuvoje žmonės labiau kreipia dėmesį į faktinius, labiau matomus dalykus. „Buvo Henriko Daktaro namas parduodamas. Visi apie tai žinojo ir kalbėjo. O šiaip Lietuvoje gal nėra daug kažkokių šiurpių istorijų, kad būtų namuose kažkas nužudyta. Žmonės dėl tokių dalykų per daug nebūgštauja“, – tikina NTAA prezidentas.

Daug metų JAV gyvenęs A. Gudanavičius sako, kad Šiaurės Amerikos šalyse yra nustatyta griežta tvarka, kokiais principais nekilnojamojo turto agentai gali dirbti ir ko daryti negali. „Pirkėjo brokeris, žinodamas apie kažkokį nutikusį parduodamame būste įvykį, privalo jį atskleisti pirkėjui. Tačiau pardavėjo brokeris to daryti neprivalo – jam svarbu yra pristatyti parduodamo būsto fizines charakteristikas, atskleisti silpnąsias vietas“, – NT agentų darbo specifiką Amerikoje apibūdino pašnekovas.

NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Antanas Kišūnas sako, kad Lietuvoje yra parduodama daug senų butų ir namų, tad natūralu, kad juose buvo mirusių žmonių. „Buvo toks atvejis, kad, renovuodami nusipirktą namą, naujakuriai pro langus pastebėjo žmogaus mumiją. Pasirodo tai buvo močiutės, mirusios prieš porą metų, mumija. Moters niekas nepasigedo. Vis tik tokios istorijos iki mūsų, tarpininkų, retai kada ateina“, – neįtikėtina istorija į pokalbį įsitraukia „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas.

A. Kišūnas tvirtina, kad Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, pagrindinį vaidmenį parduodant būstą vaidina kaina ir parduodamo objekto vieta. „Posakis, kad reikia bijoti gyvųjų, o ne mirusiųjų, Lietuvoje yra labai gajus. Esu pardavinėjęs NT Antakalnyje, Mildos gatvėje, prie pat kapinių. Yra taip pat geras posakis: „Ką mato kapinėse optimistas? – Daug pliusų!“ Žinoma, mažiau žmonių nori gyventi prie kapinių, tačiau pirkėjų atsiranda“, – optimistiškai žaismingai kalba „Ober-Haus“ atstovas.

A. Gudanavičiaus teigimu, atvirkščiai nei kapinių kaimynystė ar kriminaliniai įvykiai, įvykę parduodamame būste, žinomų asmenybių vardai traukia didesnius pirkėjų būrius. „Pirkėjas anksčiau ar vėliau sužino, iš ko perka tam tikrą turtą. Dažniausiai sužinojęs, kad pardavėjas yra geros reputacijos žinomas žmogus, NT tikrai perka noriau“, – tikina NTAA prezidentas.

„Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas primena, kad svarbiausias veiksnys pirkėjui, perkant NT, yra vieta. „Pirkėjas jau nebesivadovauja argumentu „man patinka“, o žiūri, kad būstas būtų geroje vietoje, kad nebūtų problemos jį parduoti. Taip pat domisi apie rajono, kuriame yra NT plėtrą, kas bus statoma šalia. Į visa tai, perkant būstą, yra labai atsižvelgiama“, – tikina A. Kišūnas.

NT paslaugų bendrovės atstovas pastebi, kad miestų mikrorajonai, nors ir turi nusistovėjusius stereotipus, keičia savo veidą. „Miestas susideda iš keleto veidų – mikrorajonai nuo seno turi nusistovėjusį savo vardą. Štai Vilniuje yra Naujininkai. Jų reputacija jau nuo senų laikų yra nekokia. Tačiau yra ir tokių pirkėjų, kurie jokiame kitame rajone nenorėtų gyventi, kaip tik Naujininkuose! O štai Naujamiestis, kuris anksčiau buvo gretinamas su Naujininkais, dabar matomas kaip centrinė miesto dalis. Kalvarijų gatvės bei Žirmūnų mikrorajono vardas taip pat keičiasi į gerąją pusę“, – sostinės miesto veidus nagrinėja „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas.

NT ekspertai pastebi, kad, be trijų Lietuvos didmiesčių: Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos, šalies kurortų ir rekreacinėse vietose esančių sodybų, NT rinka dar kiek kruta Šiauliuose ir Panevėžyje. Visur kitur, pasak jų, vyrauja ramybė. „Neseniai darėme studiją apie tuštėjančias Lietuvos teritorijas. Pilkiausia zona buvo Šiaurės Lietuvos regione, – konstatuoja A. Gudanavičius. – Pagrindinis veiksmas vyksta didžiuosiuose miestuose, o ten, kur labiausiai mažėja žmonių, automatiškai mažėja ir NT sandorių.“

Parengė Vismantas Žuklevičius