Verslas

2019.10.17 09:46

Pinigų trūkumas kitąmet vėl neleis pakelti policijos pareigūnų algų iki tūkstančio eurų

Saulius Jakučionis, Ramūnas Jakubauskas, BNS2019.10.17 09:46

Vyriausybei kitų metų valstybės biudžeto projekte nenumačius papildomų pinigų policijai, ši teigia, kad vėl nepavyks įgyvendinti pažado pirminės grandies pareigūnams pakelti atlyginimų iki tūkstančio eurų „į rankas“.

Policijos departamento 2015 metais pristatytoje iniciatyvoje „Programa 1000“ žadėta siekti, kad tokį atlyginimą pareigūnai gautų 2019-aisiais. Vėliau ketinimai nukelti į 2020-uosius.

Šiemet pirminės grandies policininkų alga vidutiniškai siekia 750 eurų. Policijos departamentas sako nepaskaičiavęs, kiek pareigūnų algos siektų pagal šiuo metu planuojamus asignavimus, tačiau tai tikrai nebus tūkstantis eurų.

„Jei nebus skirta trūkstamo finansavimo, „Programa 1000“ nebus įgyvendinta“, – sakė policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Jo komentarą BNS perdavė policijos atstovė spaudai Revita Janavičiūtė.

Policijos duomenimis, įgyvendinti programai papildomai reikia 39,5 mln. eurų.

Šiemet vidurinės grandies pareigūnai vidutiniškai uždirba 900 eurų, aukštesnės grandies pareigūnai – 1,2 tūkst. eurų.

„Nuo „Programos 1000“ įgyvendinimo pradžios buvo teigiama, kad policija pajėgi iš savo vidinių resursų įgyvendinti du pakėlimo etapus, tačiau mums iš dalies pavyko įgyvendinti tris etapus“, – teigė L. Pernavas.

„Siekiant toliau įgyvendinti „Programą 1000“ turi būti skiriami papildomi asignavimai iš biudžeto, tačiau jų neskiriama. Policija vienintelė Vidaus reikalų ministerijos sistemos įstaiga, kurios finansiniai asignavimai 2020 metais dar nepasiekė 2008 metų lygmens“, – pridūrė jis.

Įgėlė dėl prabangių automobilių

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad policininkų algų kėlimas yra „mūsų bendras tikslas ir to mes tikrai siekiame“, tačiau pabrėžė, kad pati policija daug metų darbo užmokesčio fondui skirtus pinigus bando nukreipti į materialinės bazės gerinimą, tai yra automobilių ar kitokios technikos įsigijimą.

Pasak jo, „Programą 1000“ įmanoma įgyvendinti policijai tinkamai subalansavus išlaidas ir prioritetus, nes asignavimai statutines įstaigas kuruojančiai Vidaus reikalų ministerijai (VRM) auga.

Ministras pirmininkas taip pat įgėlė policijai dėl perkamų prabangių automobilių.

„Ar prabangos mokestį už tokią mašiną reikėtų mokėti, ar ne, jeigu kažkada toks atsirastų? Tai čia klausimai yra“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė S. Skvernelis.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė BNS sakė, kad nuo 2016 metų dirbanti Vyriausybė įgyvendino siekį 30 proc. padidinti policijos pareigūnų atlyginimus.

Ji tvirtino, kad policijos pareigūnų atlygis už darbą turi būti tinkamas, bet pabrėžė, jog algos turi tolygiai didėti visam viešajam sektoriui.

Kitąmet policijai – mažiau pinigų

Policija atmeta priekaištus dėl netinkamo finansų skirstymo ir sako, kad dabar turės dar mažiau galimybių kontroliuoti savo pinigus, nes 2020-ųjų valstybės biudžete Vidaus reikalų ministerija perima jų asignavimų „eilutę“.

2020 metų biudžete visų ministerijai pavaldžių įstaigų asignavimai pirmą kartą bus priskirti jai pačiai. Anksčiau VRM buvo priskirti visų, išskyrus policiją, biudžetai.

„Tokį sprendimą vertiname neigiamai. Iki šiol policija, kuri vienintelė turėjo biudžetą mažesnį nei 2008 metais, finansine prasme tvarkėsi puikiai, nuolat gerino aprūpinimą ir didino darbo užmokestį, sistemingai siekdama įgyvendinti „Programą 1000“, kuri turėjo būti įgyvendinta iki 2020 metų pabaigos“, – kalbėjo policijos generalinis komisaras.

Vyriausybė siekė padidinti savo įtaką skirstant policijos pinigus, argumentuodama tuo, kad politikai turi taisyti tarp statutinių įstaigų išliekančius didelius aprūpinimo ir algų skirtumus.

Vidaus reikalų ministerijai perimant policijos biudžeto kontrolę, jos asignavimus kitąmet Vyriausybė siūlo didinti nuo 485,7 mln. eurų iki 796,5 mln. eurų.

Šiemet policijai buvo skirta 235,9 mln. eurų, kitąmet ministerija jai planuoja numatyti beveik keturiais milijonais mažiau – 232,1 mln. eurų.

VRM teigia, kad tai susiję su tuo, jog už migracijos funkcijas nuo šiemet liepos visiškai atsakingas Migracijos departamentas.

Ministerijos biudžetas taip pat auga dėl Europos Sąjungos (ES) paramos ir planų didinti visų pareigūnų algas.