Verslas

2019.10.16 22:03

Valstybės kontrolė baksnoja į valdžią: ignoruojant rekomendacijas, biudžetas netenka milijardų eurų

Augustinas Šemelis, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.16 22:03

Užvirus diskusijoms dėl kitų metų biudžeto ir jo finansavimo šaltinių, Valstybės kontrolė atkreipia dėmesį į esą panosėje esančius ir visų pamirštus 200 milijonų eurų. Suma susikaupė iš įvairioms programoms kasmet skiriamų pinigų, kurių nepanaudoti likučiai į valstybės biudžetą negrąžinami.

O ir kai kurių pinigus programų, kurioms skiriamos lėšos, reikalingumas bei efektyvumas neperžiūrimas nuo pat 1991-ųjų. Valstybės kontrolė apgailestauja, kad jos rekomendacijų dažniausiai nesiklausoma – šalies biudžetas dėl to esą netenka gal net ir milijardų.

Rudens madas diktuoja sąvoka gerovės valstybė

Rudens sezono madas šiemet diktuoja ne spalva, o sąvoka: gerovės valstybė. Madingiausias klausimas – kaip ją finansuoti; dažniausias atsakymas – kelti mokesčius.

„Kartais užsiciklindami, manydami, kad viską galima spręsti tik mokestinėmis priemonėmis, mes užmirštame, ką turime savo panosėje“, – sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Panosėje lyg lapai mėtosi 200 milijonų eurų. Per fiksuoto finansavimo programas valstybė kasmet išdalija 700 milijonų. Dalis lėšų lieka nepanaudota, bet sugrąžinti jų į biudžetą dažniausiai nereikia.

„Susikaupusi suma metai iš metų auga – ji jau siekia 200 milijonus eurų“, – įvardija A. Dulkys.

Daugiau kaip pusė fiksuoto finansavimo programų neperžiūrimos jau bent 16 metų. Nuo kelių plėtros iki aplinkos apsaugos. Kai kurioms programoms fiksuota suma kasmet skiriama neperžiūrint jų rezultatų ar kriterijų nuo pat 1991–ųjų. O skiriami pinigai panaudojami vis kūrybiškiau.

„Beveik 20 tūkstančių išleidome suvenyrų pirkimui, vienkartinių kavos puodelių naudojimo prevencijos akcijai, mokyklinių sąsiuvinių. Čia man šitas labiausiai patinka – už 15 tūkstančių pirkome mokyklinius sąsiuvinius su vaizdinga medžiaga apie klimato kaitą“, – pasakoja valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė.

Prarandamos milžiniškos sumos?

Finansų ministerija naujais mokesčiais į būsimą valstybės biudžetą tikisi surinkti papildomus 100 milijonų – Valstybės kontrolė baksnoja į pamirštą dvigubą sumą. Premjeras reaguoja skeptiškai.

„Labai lengva pastebėti ir nieko nepasiūlyti. Tai Valstybės kontrolė galėtų kitą kartą kažką siūlyti. O mes peržiūrim tas programas, efektyvinam“, – sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Dėl politikų neįsiklausymo į rekomendacijas esą prarandamos milžiniškos sumos, kurios galėtų būti skirtos viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams.

„Mes tikrai kalbėtume turbūt jau ne apie milijonines, o apie milijardines sumas“, – patikina Ž. Simonaitytė.

Valstybės kontrolė panašias rekomendacijas Seimui pristato jau daug metų. „Konstatuoja, konstatuoja, bet vežimas vietoj visąlaik ir stovi. Nors jų pastangos didelės, bet ausys, kurios turėtų klausyti jų patarimų ir rekomendacijų, yra užsikimšusios ir labai smarkiai“, – įsitikinęs Seimo biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Kęstutis Glaveckas.

Finansų ministerijos pateikti skaičiai rodo, kad pernai iš šešėlio pavyko ištrauki 171 milijoną eurų. Tačiau po Valstybės kontrolės audito paaiškėjo, kad suma trečdaliu mažesnė.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 09.22 min.:

Panorama. Erdoganas spaudimo nepaiso: ugnies Sirijoje nenutrauks (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt