Verslas

2019.10.15 18:11

Pasaulio ekonomikos augimo tempai – lėčiausi nuo ekonominės krizės laikų

Tarptautinio valiutos fondo ataskaita
Lina Linkevičiūtė, ELTA2019.10.15 18:11

Pasaulio ekonomikos augimo tempai yra lėčiausi nuo ekonominės krizės laikų, kadangi JAV ir Kinijos prekybos karas pakenkė verslo pasitikėjimui ir investicijoms, teigiama antradienį paskelbtoje Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ataskaitoje.

„Dėl sinchronizuoto sulėtėjimo ir abejonių dėl ekonomikos atsigavimo, augimo prognozės yra miglotos“, – pristatydama ataskaitą teigė vyriausioji TVF ekonomistė Gita Gopinath.

Ataskaitoje sakoma, kad bendrasis ekonominis augimas susiduria su daug įvairių rizikų. Politikos formuotojai yra skatinami rasti sprendimus prekybos konfliktams, kadangi pritrūktų priemonių kovoti su nauja kritine situacija.

Suintensyvėjus prekybos konfliktams, šįmet TVF kas tris mėnesius sumažindavo 2019-ųjų augimo prognozes. Naujausiose pasaulio ekonomikos augimo prognozių ataskaitose augimas sumažintas 0,2 procentinio punkto iki 3 proc., o 2020-ųjų prognozės sumažintos dešimtadaliu iki 3,4 proc.

TVF ataskaitoje taip pat teigiama, kad nors JAV ekonomikoje kilo daug neaiškumų, lyginant su kitomis pasaulio šalimis, šios didžiausios pasaulio ekonomikos duomenys išlieka patenkinami.

„Jungtinėse Valstijose su prekyba susiję neaiškumai turėjo neigiamos įtakos investicijoms, tačiau užimtumo ir vartojimo lygiai buvo stiprūs“, – sakė G. Gopinath.

Ekonomistė pridūrė, kad centriniai šalių bankai sumažino palūkanų normas, taip susilpnindami grėsmes, kylančias augimo rodikliams – jei šio žingsnio nebūtų imtasi, augimo rodikliai greičiausiai būtų dar žemesni.

Tačiau G. Gopinath įspėjo, kad pinigų politika nėra vienintelė priemonė, kurios reikėtų imtis. Ji teigė, kad, pavyzdžiui, Vokietija gali naudotis žemų palūkanų normų teikiamais privalumais ir pritraukti investicijų, taip skatindama ekonomikos augimą.

Ataskaitoje taip pat sakoma, kad vien dėl JAV ir Kinijos prekybos nesutarimų, 2020 metų pasaulio ekonomikos prognozės sumažėjo 0,8 proc.

Populiariausi