Verslas

2019.10.14 21:03

Stambios prekybos mokesčio idėjai – ekspertų kritika: ar norima paskatinti lietuvius dar labiau pirkti Lenkijoje?

mano, kad mokestis atsispindės kainų pokyčiuose
Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.14 21:03

Valdančiųjų kalbos apmokestinti ne tik bankus, bet ir prekybininkus, virsta kūnu. Įregistruotu siūlymu įvesti naują mokestį, anot vieno iš idėjos iniciatorių, siekiama, kad stambūs prekybininkai prisidėtų prie valstybės gerovės. O tiems, kas prakalbs apie kainų kėlimą dėl mokesčio, grasinama Konkurencijos tarybos tyrimu. Prekybininkai sako, jeigu valdžia nori kažką nusižiūrėti nuo Lenkijos, tegul pradeda nuo PVM - įveda lengvatinių jo tarifų. Dabar esą tik paskatins lietuvius dar labiau pirkti Lenkijoje.

Daugiau pirkėjų gali reikšti ne tik daugiau parduotų prekių, bet ir didesnį apmokestinimą.

Trys valdančiųjų atstovai įregistravo siūlymą įvesti naują mokestį Lietuvoje - stambios prekybos. Jį mokėtų tie, kurių mėnesio apyvarta perkopia 2-u mln. eurų be pridėtinės vertės mokesčio. Šią sumą viršijanti riba ir būtų apmokestinama 1-u proc.

„Liūto dalis to mokesčio būtų surenkama iš labai didelių prekybininkų. Net vidutiniai tinklai nepatenka. Jeigu pateks koks nors stambesnis, bet ne iš tų žinomiausių pavadinimų, tai tiesiog sužinosim naują pavadinimą, kad tas tinklas yra labai stambus ir jo apyvarta per mėn. yra 2 mln.“, – sako vienas įstatymo iniciatorių Tomas Tomilinas.

Verslininkai vardija: naują mokestį gautų ne tik tie, kas prekiauja maistu, bet ir elektronikos parduotuvės, internetinė prekyba, galbūt namų apyvokos, statybinių medžiagų pardavėjai, net vienas parduotuvių skubantiesiems, žmonių vadinamas kioskų, tinklas. Gali būti, kad mokestis paliestų vaistines, nes nežinia, kokia jų apyvarta iš maisto papildų. Vieni esą mokestį mokėtų už visus 12-ka mėnesių, kiti - už vieną, bet patį pelningiausią - gruodį.

„Lygiai tą patį bolševikai darė, kada naikino tuos žmones, kurie daug dirba. Palikdavo tuos, kurie vogė. Šiuo metu, matai, su kyšiais situacija biški pablogėjo, tai kažkaip reikia. Tai pradės vėl visi, kaip ir su butais, slapstyti pajamas. Jie skatina pajamų nedeklaravimą“, – mano verslininkas Benas Gudelis.

Stambios prekybos mokesčio idėja nusižiūrėta nuo Lenkijos. Ji pati tokio dar netaiko, nors ir sumanė prieš kelerius metus. Anot prekybininkų, abejojama dėl mokesčio teisėtumo.

Prekybininkai iš karto pasakė, kad mokestis nuguls bent jau į dalies prekių kainas. Mokesčio siūlytojai sako – nieko panašaus, to neleis konkurencija. O pats mokestis esą sulygins sąlygas rinkoje. Bet, anot prekybininkų, būtent tai Briuseliui ir užkliuvo Lenkijoje – galima valstybės pagalba smulkiesiems.

„Kaip tik šiuo metu vyksta Europos Komisijos ir Lenkijos ginčas dėl panašaus mokesčio taikymo Lenkijoje. Ir tas procesas dar nėra pasibaigęs. Dėl to tuo metu, kai yra tokios didelės abejonės dėl mokesčio teisėtumo, o pripažinus jį neteisėtu, pasekmės būtų gana skaudžios, reikėtų grąžinti sumokėtus mokesčius ir kompensuoti patirtą žalą, tai būtų tiesiog neatsakinga prieš Lietuvos valstybės finansus, imtis tokio rizikingo sprendimo“, – sako Prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė.

Anot prekybininkų, jeigu Lietuva nori nusikopijuoti lenkiškų idėjų, tegul imasi Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) - įveda porą lengvatinių jo tarifų.

„PVM yra vienintelis leidžiamas ES tokio pobūdžio mokestis. Negalima taikyti analogiškų mokesčių. Ir lenkai, nustatydami lengvatinį PVM, tikrai sumažino mokesčių naštą savo vartotojams ir savo biudžeto netekimus bando kompensuoti tokiu apyvartos mokesčiu. Lietuvos atveju visiškai nesuprantama, ko yra siekiama. Nes lengvatinio PVM kaip Lenkijoje nėra. Toks jausmas, kad noras paskatinti visu lietuvius dar labiau pirkti Lenkijoje“, – sako ekspertė.

Valdantieji į biudžetą iš mokesčio planuoja surinkti apie 32 mln. eurų. Numatyta, kad mokestis įsigaliotų nuo sausio.

Panorama. Šią savaitę sunoks 100-oji Gitano Nausėdos valdymo diena: išpopuliarinta „Gerovės valstybė“ ir pirmosios klaidos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.