Verslas

2019.11.16 21:09

Ekspertai apie darbo aplinką: natūrali šviesa ir meno dirbiniai didina darbo našumą

Mindaugas Aušra, Jurgita Čeponytė, LRT RADIJO laida „PIN kodas“, LRT.lt2019.11.16 21:09

Sveikatos specialistai, medikai bei interjero ekspertai sako, kad darbo našumas ir apskritai darbuotojo savijauta labai priklauso nuo aplinkos faktorių. Vienas svarbiausių – natūrali šviesa. Jos mažai gaunantys darbuotojai rizikuoja susirgti depresija. Mykolo Romerio universiteto (MRU) psichologijos mokslų daktaras Arvydas Kuzinas LRT RADIJUI sako, kad prastai parinktos darbo aplinkos spalvos gali ne tik lemti liūdesį, tačiau ir turėti ilgalaikių pasekmių darbuotojo sveikatai.

Skatina bendrauti

Natūrali dienos šviesa yra įvardijama kaip svarbiausias faktorius, formuojantis darbuotojo darbo našumą. Tyrimai rodo, kad žmonių, kurie darbe natūralios šviesos nemato arba beveik nemato, sveikatos, gyvenimo kokybės ir gyvybingumo rodikliai kiek žemesni nei tų, kurie natūralios šviesos gauna daug. Žmonės, nuolat sėdintys prie lango darbe, miega vidutiniškai 46 minutėmis ilgiau nei tie, kurie nemato lango arba kuriems jis yra labai toli.

Antras aplinkos faktorius, veikiantis darbo našumą ir jo kokybę, yra bendrosios erdvės, skirtos susitikti ir bendrauti. Specialistai darbovietėse siūlo sukurti tokias erdves, skatinančias darbuotojus bendrauti. Žmonėms socialinis ryšys yra būtinas, tad galimybė bent trumpai pabendrauti su kolegomis darbuotojus veikia gerai, atgaivinamas jų kūrybiškumas.

Interjero specialistai sako, kad, planuojant administracinius, verslo biurų pastatus, dėmesį reikėtų atkreipti į tris visų lankomas erdves: vietas prie kavos aparatų, laiptus ir tualetus. Visi biuro darbuotojai šiose erdvėse praleidžia daugiau ar mažiau laiko, tad jos turi būti jaukios, kviečiančios pastoviniuoti, pasišnekučiuoti ir galbūt susipažinti su naujais kolegomis.

Susibūrimai prie tualeto ir kavos

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) verslo magnato ir išradėjo Stivo Džobso idėja buvo visus tualetus įrengti viduriniame kompanijos „Pixar“ būstinės aukšte. Tokiu būdu visi skirtinguose skyriuose ir aukštuose dirbantys žmonės susitikdavo vienoje vietoje, galėdavo susipažinti ir pabendrauti. Tokia S. Džobso idėja sulaukė gerų psichologų vertinimų, mat skirtingų skyrių darbuotojai, susitikę vienoje vietoje, ne tik kad susipažįsta, tačiau ir apsikeičia idėjomis, pasisemia naujų žinių, kurias gali pritaikyti savo konkrečiame darbe.

Viena Norvegijos telekomunikacijos bendrovė pastebėjo penktadaliu išaugusius pardavimus po to, kai pakeitė kavos aparatų biure strategiją. Anksčiau įmonė turėjo daug paprastų kavos aparatų, o štai vieną dieną kompanijos vadovybė nusprendė juos visus panaikinti ir pastatyti vos kelis, tačiau labai gerus, ir aplink juos sukurti malonią aplinką. Dabar 120-čiai darbuotojų tenka vos vienas kavos aparatas. Darbuotojai, laukdami eilėje kavos, yra priversti bendrauti, prisėdę aptarti darbo reikalus ir netgi sugeneruoti naujas idėjas tam tikram vystomam projektui.

Na ir trečiasis aplinkos veiksnys, veikiantis žmogaus darbinę būklę, yra meno kūriniai. Anot psichologų, meno kūriniai didina darbuotojų produktyvumą, nes tiesiog maloniau būti tokioje aplinkoje. JAV atlikta apklausa parodė, kad net 82 proc. respondentų yra svarbu, kaip atrodo jų darbovietė ir ar joje yra meno kūrinių ar bent jau ant sienų kabančių paveikslų. 72 proc. apklaustųjų pasisakė, kad jų nuomonė apie įmonę suprastėtų, jei šios vadovai sugalvotų nukabinti nuo sienų paveikslus. Psichologai sako, kad žmogus vadovaujasi emocijomis, tad gera darbo aplinka veikia darbuotoją ir jo darbo kokybę.

Veikia net akluosius

Mykolo Romerio universiteto (MRU) psichologijos mokslų daktaras Arvydas Kuzinas tikina, kad žmogų veikia ir interjero aplinkoje dominuojančios spalvos. „Gerai parinktos interjero spalvos gali lemti darbuotojų gerą savijautą ir norą dirbti. Prastai parinktos spalvos gali lemti darbuotojų liūdesį“, – teigia psichologijos mokslų daktaras.

Pasak MRU mokslininko, darbo aplinkoje vyraujanti tamsiai mėlyna spalva gali turėti ilgalaikių pasekmių. „Galbūt apie depresiją kalbėti būtų kiek per drąsu, tačiau tokioje aplinkoje žmogus jausis prislėgtas, – įspėja psichologijos mokslų daktaras. – Ir ne tik toje darbo aplinkoje, bet net ir grįžęs namo.“

Psichologas sako turintis tyrimų išvadas, kurios skelbia, kad interjero šviesumas ir tamsumas įtakos turi net akliesiems. „Taigi, žmogaus emocinei būklei svarbi ne tik konkreti spalva, tačiau ir jos šviesumas arba tamsumas“, – sako A. Kuzinas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.