Verslas

2019.10.14 12:31

Nobelio ekonomikos premija už skurdo tyrimus atiteko 3 mokslininkams

laureatais tapo vyras ir žmona
LRT.lt, BNS2019.10.14 12:31

Pirmadienį paskelbta, kad Nobelio ekonomikos premija paskirta mokslininkams Abhijitui Banerjee, Esther Duflo ir Michaelui Kremeriui. Jie apdovanoti už tyrimus, padedančius mažinti skurdą.

Švedijos centrinio banko ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti paskirta Harvado universiteto profesoriui Michaelui Kremeriui ir dviem Masačusetso technikos instituto profesoriams: Indijoje gimusiam Abhijitui Banerjee ir Paryžiuje gimusiai Esther Duflo,

Pagerbti tyrėjai atliko įvairiausius ekonominius eksperimentus, norėdami išsiaiškinti, kokie efektyviausi skurdo mažinimo būdai. Pavyzdžiui, jie priėjo prie išvados, kad investicijos į švietimą be struktūrinių reformų neatneša ekonominės naudos.

Premijos laureatė Esther Duflo teigė, kad jos tyrimo esmė yra ta, jog bandymai kovoti su skurdu turi būti paremti moksliniais duomenimis. Pasak jos, mokslininkai skurdą suskaidė į tam tikrus mažesnius segmentus. Jie išskyrė mokymosi ir švietimo krizę, nes būtent investicijos į švietimą turi didžiausią įtaką norint mažinti skurdą ilguoju laikotarpiu.

Esther Duflo yra tik antroji moteris, kuriai atiteko Nobelio ekonomikos premija. Įdomu ir tai, kad Nobelio ekonomikos premija atiteko ir jos vyrui Abhijitui Banerjee.

Esther Duflo aiškino, kad Nobelio premija parodo, kad moterys ekonomistės taip pat atlieka daug svarbaus darbo, kuris negali būti pamirštas. Jos nuomone, ši premija yra ir paskatinimas visoms moterims mokslininkėms.

Tyrėjos teigimu, ekonomikos mokslo žinios gali padėti efektyviau panaudoti išteklius, kad ekonominiai skirtumai tarp žmonių būtų mažesni. Paklausta, kaip išleis premijos pinigus, mokslininkė prisiminė Marie Curie ir teigė, kad jai reiks pagalvoti, kokios medžiagos reiks įsigyti, kad galėtų tęsti tyrimus.

Pasak mokslininkės, prekybos karų akivaizdoje šalys turės išmokti susitari, papildyti vienas kitos gaminius, o ne siekti pakeisti.

Laureatų paskelbimo ceremonijos metu žurnalistai paklausė, ar komisijos nariai jautė spaudimą Nobelio ekonomikos premiją paskirti moteriai, tačiau komisijos nariai komentavo, kad jų sprendimą lėmė tai, jog šis ekonomistų tyrimas yra itin aktualus.

Kitaip nei visos kitos Nobelio premijos, teikiamos nuo 1901-ųjų, Nobelio ekonomikos premija nebuvo įsteigta filantropo ir dinamito išradėjo Alfredo Nobelio 1895-ųjų testamentu.

Ekonomikos premiją 1968 m. įsteigė Švedijos centrinis bankas, taip pažymėdamas savo 300-ąsias įkūrimo metines. Pirmą kartą ekonomikos premija buvo įteikta 1969 m.

Pernai šia premija buvo apdovanoti amerikiečiai Williamas D. Nordhausas ir Paulas Romeris, sukūrę metodus, padedančius spręsti pasaulio ekonomikos ilgalaikio augimo bei pasaulio gyventojų gerovės klausimus, taip pat nagrinėję jų ryšį su pasaulio klimato pokyčiais.