Verslas

2019.10.14 11:56

Chaosas Seime: siūlymų keisti mokesčius tiek, kad nė dėl vieno nėra visų valdančiųjų pritarimo

Kristina Jackūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.10.14 11:56

Seime chaosas ne vien dėl Seimo pirmininko. Nemažesnis ir dėl naujų mokesčių ar jų kėlimo. Šiaip jau prieš rinkimus iki šiol net nesiryždavę garsiai apie tai kalbėti, valdantieji šįkart bandys pasielgti priešingai. Matyt, taip mėgindami įrodyti skurdžiausiai gyvenantiems, kad tai rūpinimasis jais, nes apmokestins geriau už juos gyvenančius. Tik garsiai nepasako, kad tai vidurinė klasė, kuri kaip tik ir turi būti stiprinama siekiant valstybės gerovės.

Dabar Seimas teikia vienus siūlymus apmokestinti ir kelti mokesčius, Vyriausybė paskelbė dar didesnį paketą. Susigaudyti šitam chore sunku, nėra nė vieno mokesčio, kuriam pritartų visos valdančiosios koalicijos partijos.

Ramūnas Karbauskis tikina vienaip, premjeras – visiškai kitaip. Baigiantis praėjusiai savaitei į mokesčių keitimo kakofoniją įsitraukė prezidentas Gitanas Nausėda. Pernai iškilmingai priimta mokesčių reforma, kaip ir valdančiųjų ir jų Vyriausybės pažadai, kad mokesčiai nedidės, byra į šipulius.

Pabiro siūlymai didinti mokesčius

Artėjant biudžeto svarstymui Seime, vienas po kito driokstelėjo siūlymai nuo naujų metų didinti mokesčius.

Pirmadienį savo paketą pateikė Finansų ministerija, kuri siūlo stabdyti darbo mokesčių mažinimą per neapmokestinamųjų pajamų dydį, didinti mokesčių progresyvumą, kelti akcizus benzinui, dyzelinui, mažinti žalio dyzelino žemdirbiams lengvatą, didinti akcizus stipriam alkoholiui, kaitinamąja tabakui, nekilnojamojo turto mokesčiu apmokestinti daugiau žmonių – tai yra tuos, kurių būsto vertė viršija 100 000 eurų, kelti žemės mokestį, keisti komandiruotpinigių apmokestinimą.

Taip pat Finansų ministerija siūlo naikinti verslo liudijimus. Aplinkos ministerija siūlo apmokestinti taršius automobilius.

Valdančioji lenkų rinkimų akcija kalba, kad reikia apmokestinti bankus, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, kad reikia apmokestinti didžiuosius prekybos tinklus.

„Mes pritariam apmokestinti bankus. Beje, čia yra mūsų pasiūlymas“, – tvirtina Seimo LLRA-KŠS frakcijos narys Zbignevas Jedinskij.

„Čia ne mes, čia Vyriausybė. Vyriausybė ruošiasi teikti įstatymų projektus ir dėl bankų, ir dėl prekybos centrų. Taip, yra paruošti projektai, kiek aš žinau“, – aiškina LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

Tačiau premjeras sako, kad Vyriausybės variantu reikia laikyti Finansų ministerijos pateiktą paketą, kuriame nei bankų, nei prekybos centrų apmokestinimo nėra. Ir Aplinkos ministerijos teikiamą taršių automobilių mokestį.

„Šitą žingsnį mes privalom žengti ir žengti dėl taršos mažinimo – tai esminis dalykas, nes ateitis laukia mūsų finansiškai ne kokia dėl sankcijų galimų“, – sako Saulius Skvernelis.

Taršių automobilių apmokestinimo, toks koks siūlomas dabar, neremia nė viena iš valdančiųjų frakcijų Seime.

„Jeigu šnekėt apie skaičius, kurie dabar interneto erdvėje keliauja, ten 1400 eurų ir t. t. Šitų skaičių nebus, aišku“, – tikina R. Karbauskis.

„Tas būdas, kuris šiandien pasiūlytas, nėra nukreiptas į parko atnaujinimą, jis nėra nukreiptas į taršos mažinimą“, – tikslina Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius.

„Mes kategoriškai prieš automobilių taršos mokestį. Manome, kad šis mokestis yra nukreiptas prieš skurdžiausią visuomenės dalį, kuri privalo labai daug važiuoti“, – dėsto Z. Jedinskij.

Abejoja ir dėl NT mokesčio

Seimo valdantieji – ir „valstiečiai“, ir „socialdarbiečiai“, ir frakcija „Lietuvos gerovei“ abejoja ir dėl nekilnojamojo turto mokesčio bazės plėtimo.

„Reikia aiškiai suprasti, ką tokius paliečia, kaip paliečia, ar tie žmonės bus pajėgus sumokėt tuos mokesčius“, – aiškina R. Karbauskis.

„Nekilnojamojo turto mokestis. Nežinau, ar jis yra apgalvotas – mes norėtume išgirsti, kodėl nuo 100 tūkst., kodėl ne nuo 120 arba ne nuo 80?“ – klausimų turi ir LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Valstiečių žaliųjų partneriai valdžioje piktinasi dėl chaotiškų kalbų apie mokesčių didinimą.

„Kol kas tai yra tokia keista diskusija. Kažką siūlo, kaip ir Finansų ministerija. Projektų dar niekas nėra matęs. Dabar pradėti kalbėti apie tokią radikalią mokesčių reformą, kitaip sakant, mokesčių naštos padidinimą praktiškai vos ne visiems šalies gyventojams artėjant galbūt galimam ekonomikos sulėtėjimui – tai tikrai nėra racionalu“, – įsitikinęs G. Kirkilas.

Frakcijos „Lietuvos gerovei“ atstovas ekspremjeras Algirdas Butkevičius sako, kad mokesčių projektai turi būti svarstomi dvejus ar mažiausiai vienus metus.

„O dabar yra viskas per daug staiga pateikta, nes nežinau, ar tai yra tiesa, ar ne, kad Vyriausybė buvo įsipareigojusi ir verslo organizacijoms ir buvo lygtai pasirašytas dokumentas, kad naujų mokesčių ateinančiais metais nebus“, – sako Seimo frakcijos „Lietuvos gerovei“ narys A. Butkevičius.

„Paaiškinau, dėl ko tokie mokesčiai yra reikalingi. Šių diskusijų buvo ir pernai ir tai nėra niekam paslaptis. Kalbant apie NT, kad kartelė bus nuleidžiama, tai nėra naujiena, taršos mokestis tuo pačiu metu mes ir pernai kalbėjom, diskutavom“, – teigia premjeras S. Skvernelis.

Paprastai valdžia likus metams iki rinkimų mokesčių nedidina, o skausmingiausias reformas stengiasi įgyvendinti pirmaisiais kadencijos metais.

„Tie žaidimai, išmetimas ir erzinimas visuomenės, tokiu mokesčiu, tai anokiu mokesčiu, yra, mano požiūriu, labai nerimtas dalykas. Tai tik rodo, kad kai kurie ministrai – ne politikai, nerenkami, niekada nedalyvaudami rinkimuose, t. y. nebūdami atsakingi prieš rinkėjus, sau leidžia tokius dalykus daryti. Aš tam nepritariu“, – pasisako G. Kirkilas.

„Tai parodys situaciją labai aiškiai, nes kiekvienais metai būna kokie nors rinkimai, tai jeigu mes tik per rinkimų prizmę žiūrėsim, tai galima atsidurti tokioje situacijoje, kokioje prieš 10 metų 2008-aisiais atsidūrę, kada buvo išlaidų, o pajamų nebuvo“, – sako S. Skvernelis.

LLRI: mokesčius surinks iš mažiausiai pasiturinčių

Opozicija sako negalinti paaiškinti tokio valdančiųjų elgesio prieš rinkimus.

„Aš nuoširdžiai nesuprantu. Vakar įžvelgiau tokią konspiracijos teoriją, gal čia kokia nors Vyriausybės kerštas Ramūnui Karbauskiui ar dar kas nors tokio. Neaptarus iš niekur, iš kepurės ištraukiami tokie pasiūlymai, likus savaitei iki biudžeto pateikimo“, – sako TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

„Neieškokit konflikto tarp Vyriausybės ir Seimo šiandien“, – į opozicijos kaltinimus atsakė R. Karbauskis.

Laisvosios rinkos instituto ekspertai suskaičiavo, kad jei Seimas pritartų visiems siūlymams dėl mokesčių, biudžetas surinktų apie 280 milijonų eurų. Jų teigimu, liūto dalį suneštų mažiausiai pasiturintys žmonės, pavyzdžiui, dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio augimo stabdymo planuojama surinkti 70 milijonų.

„Akcizai čia kalbama daug žalią žymėtą dyzelinį kurą, bet ten suplanuota vos keli mln. papildomų pajamų – liūto dalis akcizų iš 53 mln. bus surinkta iš tų paprastų gyventojų, kurie pilasi benziną, kurie perka tabako produktus, kurie alkoholinių gėrimų, kurie perka dyzelinį kurą, visų pirma.

Mokesčius vairuotojai mokės planuojama net 2 kartus, nes planuoja įvesti automobilių mokestį, kurio pajamos 29 mln. ir jis irgi bus toks, kuris kirs labiausiai tiems, kurie vairuoja senesnius ir taršesnius automobilius. Tai galima pasakyti, kad 150 mln. iš 200 mln. tų realių pajamų yra planuojama iš tų mažiausiai pasiturinčių žmonių surinkti“, – aiškina Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė.

Ekonomistas Raimondas Kuodis primena, kad valstybės biudžetas yra apie 20 milijardų eurų ir teikiamus mokesčių siūlymus vadina kosmetiniais.

„Daug yra tokių kosmetinių pasiūlymų, kurie neverti net eterio laiko, ten NT mokesčių kažkokie 8 mln. bus surinkta ir panašiai, tai norėtųsi nuoširdesnės pagalbos Lietuvai, ne tik kažkokių žaidimų prieš rinkimus, ten žaidžiant visokias retorikas, kad mes paimsim iš kažkokių prekybos centrų, atiduosim vaikams“, – tvirtina Lietuvos banko valdybos narys R. Kuodis.

Penktadienį pavakare dar ir prezidentas pateikė savo mokesčių paketą, kuriuo siūlo didesnį dividendų, kapitalo prieaugio bei 35 tūkst. eurų viršijančių metinių individualių pajamų apmokestinimą ir didesnį, nei pasiūlė Finansų ministerija, ūkininkų dyzelino lengvatos mažinimą, tai, pasak G. Nausėdos, leistų užtikrinti spartesnį pensijų didinimą.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ (nuo 06.27 min.)

Savaitė. Krizė Sirijoje: neramina ne tik nekaltų civilių žūtys, bet ir suirute galintys pasinaudoti ISIS džihadistai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt