Verslas

2019.10.11 20:49

Specialistė apie vaiko priežiūros atostogų išmokas: jei kuriate šeimą, pinigai tikriausiai nėra jūsų tikslas

Šią savaitę Seime svarstyta įstatymo pataisa, kuria siekiama, kad tėvystės atostogose esantis tėtis ar motina galėtų dirbti bent puse etato ar užsiimti individualia veikla. Dabar tokiu atveju gaunamas atlyginimas būtų išskaičiuojamas iš išmokos. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė sako, kad sistema turi savo minusų, tačiau ji yra solidari su visais, kurie gauna įvairias išmokas.

Kaip teigia viceministrė, pirmaisiais metais vidutinė vaiko priežiūros išmoka Lietuvoje siekia apie 800 eurų. Maksimali gali siekti beveik 3 tūkst. eurų.

„Tikrai nėra taip, kad tai yra labai maža išmoka. Visų pirma tai, kad net nedirbančios motinos gauna 228 eurus, nepriklausomai nuo to, ar turi darbo stažą ar patirties. Sistemą reikia peržiūrėti, mes sutinkame, tačiau tai reikia padaryti atsakingai“, – tikina E. Radišauskienė.

Specialistė priminė, kad į Lietuvos teisinę sistemą bus perkelta Darbo ir šeimos įsipareigojimo derinimo direktyva. Ji į Lietuvos teisinę sistemą bus perkelta per artimiausius trejus metus. Direktyva siekiama, kad į vaiko auginimo atostogas privalės išeiti ir tėtis, ir motina. Taip sudaromos tolygios sąlygos abiem tėvams. Tačiau E. Radišauskienė sako, kad dabar girdima viešojoje erdvėje, kad per tuos metus negalima dirbti, tačiau tai nėra tiesa.

„Yra apribojimas gauti socialinio draudimo išmoką, jei jūs dirbate ir gaunate pajamų. Jūs tuomet tik gaunate skirtumą. Tai yra skirtumas didelis. Reiktų pastebėti, kad draudimas kompensuoja jūsų prarastas pajamas, tai, jei dirbate ir turite pajamų, mokate įmokas, tai reiškia jūs neturite tų prarastų pajamų. Sistema yra tokia, kad mes turime atostogas kompensuojamas iš socialinio draudimo fondo, o jo paskirtis – kompensuoti prarastas pajamas“, – sako E. Radišauskienė.

Specialistė pabrėžiama, kad į motinystę negalima žiūrėti kaip į finansinę bausmę ar kitokią bausmę.

„Motinystė nėra nei finansinė bausmė, nei kitokia. Tiesiog pati moteris pasirenka turėti šeimą. Tikriausiai, jei pasirinkote kurti šeimą, pinigai nėra pagrindinis jūsų tikslas. Taip, tai yra svarbu kiekvienai šeimai subalansuoti savo biudžetą, bet tai nėra svarbiausia. Jei uždirbate 6000 eurų, sumokate per metus šiai draudimo rūšiai, grubiai skaičiuojant, 1300 eurų, bet išmoka kiekvieną mėnesį, jei imsite metus atostogų, sieks 1900 eurų“, – sako ji.

Specialistė sako, kad visuomenei trūksta informacijos apie mokesčius ir išmokas. Ji tikina, kad išmokų mokėjimo sistema turi būti solidari ne tik su tėvystės ir motinystės išmokas gaunančiais asmenimis, tačiau ir kitais, kurie gauna išmokas iš to paties fondo.

Plačiau apie tai nuo 18 min.

„Laba diena, Lietuva“. Nobelio literatūros premija: laureatų knygos – graibstomos ir lietuvių