Verslas

2019.10.12 07:00

Bankai vienas po kito žeria pokyčius: grynieji pasiutusiu greičiu nešdinasi iš bankų skyrių

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.10.12 07:00

Šią savaitę „Swedbank“ pranešė, kad nuo gruodžio 9 d. „Swedbank“ nebeteiks grynųjų pinigų užsienio valiuta paslaugų. Nuo gruodžio 2 dienos šių operacijų nebeliks ir SEB, o „Luminor“ klientų aptarnavimo centrai su grynaisiais nebedirba jau nuo liepos. Maža to, „Luminor“ pavyzdžiu seka ir SEB bankas, kuriame nuo gruodžio iš viso nebeliks jokių operacijų grynaisiais – teks keliauti prie bankomatų.

Kol kas operacijos grynaisiais pinigais, išskyrus valiutos keitimo, liks tik „Swedbank“, tačiau ir tai – tik maždaug pusėje banko padalinių. Banko atstovas spaudai Saulius Abraškevičius LRT.lt teigė, kad atsisakyti grynųjų operacijų skyriuose visiškai kol kas nėra planuojama, tačiau pabrėžė, kad grynųjų operacijų bankuose mažėjimą diktuoja patys klientai.

Bankų padaliniai vis labiau tampa tik konsultacijų vietomis

Grynųjų pinigų operacijų pirmiausia atsisakė bankas „Luminor“. Jame jau nuo vasaros negalima nei atlikti valiutos keitimo operacijų grynaisiais, nei apskritai išsiimti ar persiversti grynuosius į savo sąskaitas, patvirtino banko atstovė Giedrė Bielskytė. Kaip argumentuoja pats bankas, grynųjų pinigų operacijų perkėlimas į savitarnos erdves ir bankomatus padės efektyviau teikti klientams pridėtinės vertės konsultacijas, pavyzdžiui, taupymo ar paskolų klausimais.

Tokiu pačiu keliu žengia ir SEB bankas. Jau nuo gruodžio 2 dienos bankų padaliniuose negalėsite atlikti jokių operacijų grynaisiais, tačiau banko komunikacijos projektų vadovė Jovita Bazevičiūtė atkreipia dėmesį, kad šiuo metu tik 3 SEB banko skyriuose klientai gali įmokėti grynuosius į sąskaitą arba juos pasiimti tarpininkaujant banko darbuotojui.

„Tai Dainavos skyrius Kaune ir Naugarduko bei Fabijoniškių skyriai Vilniuje. Be to, šių skyrių kasose grynųjų galima pasiimti, jei suma yra ne mažesnė kaip 2 tūkst. eurų. Kitu atveju klientams siūlome pasinaudoti bankomatu“, – sako ji.

Tuo metu, nors valiutos keitimo operacijų grynaisiais nuo gruodžio nebeliks ir „Swedbanke“, paprastos operacijos grynaisiais pinigais vis dar lieka 35 padaliniuose.

„Šiuo metu „Swedbank“ neturi planų nutraukti darbuotojų atliekamų grynųjų pinigų operacijų visuose savo klientų aptarnavimo padaliniuose, tačiau dalis banko padalinių jau dabar veikia be grynųjų pinigų operacijų. Tokių padalinių iš viso turime 35 iš 64 veikiančių visoje Lietuvoje, juose klientus aptarnaujančių darbuotojų kompetencijos yra sutelkiamos klientams teikti sudėtingesnes paslaugas, kurioms reikalinga kvalifikuota konsultacija, pavyzdžiui, kaupimas vaikų ateičiai, kaupimas pensijai“, – sako jis.

Jis pažymi, kad yra matyti aiški tendencija, jog poreikis darbuotojų teikiamoms grynųjų pinigų operacijoms mažėja – klientai daugumą kasdienių operacijų ir taip atlieka savarankiškai interneto banke ar išmaniąja programėle.

Norintys išsiimti daugiau nei 2000 eurų – turės kreiptis į banką

Kaip ir SEB, taip ir „Swedbank“ klientai bankų padaliniuose, kuriuose atliekamos operacijos grynaisiais pinigais, gali išsigryninti ne mažesnę nei 2000 eurų sumą.

SEB banko atstovė Jovita Bazevičiūtė informuoja, kad nuo gruodžio nelikus ir šios galimybės, klientai, norintys išsiimti didesnę sumą, turės kreiptis į banką.

„Standartinis grynųjų pinigų paėmimo bankomate paros limitas yra iki 2 tūkst. eurų. Jį klientas gali laikinai, t. y. iki 30 dienų pasididinti iki 15 tūkst. eurų, paskambinęs telefonu arba parašęs žinutę interneto banke. Į SEB banką klientai gali skambinti tel. Nr. 8 5 268 2800 ištisą parą, įskaitant savaitgalius ir švenčių dienas.

Priklausomai nuo pasirinkto paslaugų plano („Sumanu“, „Sumanu Plius“, „Jaunimas“, „Senjoras“, „Moksleivis“ ar „Laisvalaikis“) SEB banko klientai gali nemokamai per mėnesį bankomate pasiimti nuo 100 iki 1 tūkst. eurų“, – sako ji.

Ji pažymi, kad jei grynieji reikalingi smulkesnėms reikmėms, banko klientai taip pat gali, atsiskaitydami kortele „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Senukai“ bei kitų mažesnių prekybos tinklų kasose, pirkimo metu iš kortelės sąskaitos pasiimti iki 100 eurų. Paslauga nemokama, o kasose paimami pinigai į aukščiau paminėtą grynųjų pinigų paėmimo per mėnesį limitą neįskaičiuojami.

SEB teigia, kad klientai tik išloš

J. Bazevičiūtė teigia, kad bankų skyriuose nebelikus grynųjų operacijų, išloš ir patys klientai.

„Už kiekvieną grynųjų operaciją, atliekamą tarpininkaujant banko darbuotojui, taikomas įkainis. Atlikdamas tas pačias operacijas savitarnoje klientas už paslaugas mokės mažiau arba jos yra nemokamos. Pavyzdžiui, grynųjų pinigų įmokėjimas į sąskaitą, tarpininkaujant banko darbuotojui, privačiam klientui kainuoja 5 eurus ir 0,3 proc. įmokamos sumos, o atliekant šią operaciją bankomate ji yra nemokama.

Apribojimų, kiek iš viso bankomatu galima įmokėti grynųjų pinigų eurais į sąskaitą – nėra. Vienos operacijos metu galima įmokėti iki 150 kupiūrų. Grynųjų pinigų vertė taip pat neribojama juos į sąskaitą įmokant skyriaus kasoje“, – sako ji.

Banko atstovės teigimu, vidutiniškai per dieną SEB banko skyriuje grynųjų pinigų operacijų, tarpininkaujant banko darbuotojui, yra atliekama apie 50 ir tokias operacijas aktyviau atlieka verslo klientai: „Jei jiems ir toliau reikės grynųjų pinigų didelėmis sumomis, jie galės pasinaudoti grynųjų pinigų inkasavimo paslauga. Jei privatus klientas pageidaus pasiimti didelę grynųjų pinigų sumą ir negalės pasinaudoti bankomatu, bankas taip pat yra pasirengęs, atsižvelgdamas į kliento situaciją, ieškoti individualių klientui tinkančių sprendimų.“

Taip pat J. Bazevičiūtė ramina, kad visų SEB banko skyriaus darbuotojai yra pasirengę pamokyti ir padėti klientams atlikti operacijas savitarnos zonoje – įmokėti grynuosius pinigus į sąskaitą ar juos paimti. Be to, visų skyrių darbuotojai yra aprūpinti ir planšetėmis, kad galėtų padėti klientams interneto banke atlikti kasdienės bankininkystės operacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt