Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Tarptautinės kompanijos ieškos dingusių Moldovos pinigų

Naujasis Moldovos ministras pirmininkas praneša, kad šiandien skelbs tarptautinį konkursą tyrimų bendrovėms ieškoti maždaug milijardo dolerių, kuris pradingo iš trijų šalies bankų. Liepos pabaigoje paskirtas vadovauti trapiai proeuropietiškai vyriausybei Valeriu Streletas žada kovoti su korupcija, nors jo pirmtakas buvo priverstas pasitraukti, kai paragino valdininkus sparčiau tirti didžiausią šalies istorijoje finansinę aferą.

Naujasis Moldovos ministras pirmininkas praneša, kad šiandien skelbs tarptautinį konkursą tyrimų bendrovėms ieškoti maždaug milijardo dolerių, kuris pradingo iš trijų šalies bankų. Liepos pabaigoje paskirtas vadovauti trapiai proeuropietiškai vyriausybei Valeriu Streletas žada kovoti su korupcija, nors jo pirmtakas buvo priverstas pasitraukti, kai paragino valdininkus sparčiau tirti didžiausią šalies istorijoje finansinę aferą.

Dešimtys išsigandusių indėlininkų prieš savaitgalį išsirikiavo prie trijų Moldovos bankų, kurie, centrinio banko ketvirtadienio sprendimu, bus uždaryti. Taupomasis bankas, per kurį mokamos pensijos bei išmokos ir dar du Moldovos ir Rusijos savininkų bankai, kuriuose iš viso yra du milijonai sąskaitų, nebegali atidaryti sąskaitų naujiems klientams ir bus likviduoti iki spalio.

Jie atsidūrė iki šiol nematytos krizės epicentre, kai per kelis mėnesius, naudojantis fiktyviomis paskolomis ir paslaptingais perdavimais, iš bankų pradingo milijardas ar daugiau dolerių. Tai maždaug aštuntadalis bendrojo vidaus produkto. Smuko valiutos kursas, Centrinis bankas pakėlė palūkanų normą, dar šoktelėjo infliacija – ir visa tai virto tūkstantiniais protestais.

Krizė jau sužlugdė vyriausybę, kai ankstesniam premjerui pareikalavus sparčiau tirti pinigų dingimą, netikėtai paskelbta, kad jo aukštojo mokslo diplomas esą suklastotas, ir Chirilas Gaburici atsistatydino. Šalyje, kur proeuropietiškų politinių jėgų persvara prieš prorusiškas minimali ir trapi, trys partijos vis dėlto sugebėjo sutarti dėl V. Streleto kandidatūros ir liepos pabaigoje patvirtinti trąšų importu užsiimantį verslininką naujuoju premjeru. Naujienų agentūrai „Reuters“ V. Streletas pranešė, kad šiandien skelbiamas tarptautinis konkursas, ieškant tyrimo bendrovių, kurios galėtų rasti dingusius pinigus ir juos sugrąžinti, o mainais gautų dalį sumos.

Premjeras pripažįsta, kad tai bus ilgas ir sunkus procesas, bet tikisi, kad padės susijusių šalių vyriausybės – pinigai negalėję dingti be pėdsakų. V. Streleto vertinimu, į užsienį spėta pervesti nuo 700 iki 800 milijonų dolerių.

Viena nutekinta konsultacinės bendrovės ataskaita sako, kad afera truko kelis mėnesius, ir pinigai per Rusijos bendroves ir fiktyvias kompanijas Didžiojoje Britanijoje atsidūrė daugiausiai bankuose Latvijoje, tarpininkaujant vienam Moldovos milijardieriui, nors šis kaltę neigia.

Kiti tyrėjai ieško pinigų Rusijoje. Skandalas jau privertė vakarų institucijas atidėti finansines programas skurdžiausiai Europos valstybei ir atskleidė korupcijos bei vyriausybės nestabilumo mastą šalyje, kuri užpernai pasirašė Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi