Naujienų srautas

Verslas2019.10.10 20:58

Draudimas žemės gelmėse laidoti anglies dioksidą: vieni mato pavojų, kiti – pasiųstą neigiamą žinią verslui

Seimas nusprendė uždrausti Lietuvos žemės gelmėse laidoti anglies dioksidą - klimato kaitą sukeliančias dujas, kurias daugiausia išmeta pramonės bei energetikos įmonės. Šiam sprendimui nepritarė Energetikos ministerija ir opozicija. Dėl viso Žemės gelmių įstatymo galutinai balsuoti ketinama kitą savaitę.

Anglies dvideginio išmetimą būtina mažinti, kovojant su Klimato kaita. Viena naujausių technologijų, bandomų pasaulyje - kai gamtinėmis dujomis kūrenant elektrines, surenkamas anglies dvideginis ir laidojamas žemės gelmėse. Dėl tokios dujinės elektrinės statybos Vakarų Lietuvoje Energetikos ministerija su Amerikos įmone yra pasirašiusi sutarimo memorandumą. Projekte numatytos CO2 surinkimo ir saugojimo žemės gelmėse technologijos.

Tačiau, matyt tokios elektrinės nebus. Seimas pritarė grupės valdančiųjų, tarp jų ir valstiečių lyderio siūlymui uždrausti šias dujas laidoti Lietuvos žemės gelmėse.

„Mūsų gelmės labai turtingos vandeniu, turime tokią struktūrą gelmių, kad negalime garantuoti, jog kas nors, kas bebūtų laidojama, nepateks į vandenį“, – sako „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Išžvalgyta Lietuvoje iki 15 m gylio nuo žemės paviršiaus sluoksniai – o mes kalbame apie 1 km ir gilesnius sluoksnius, kur Lietuva turi tik keletą gręžinių. Įterpti CO2 į požeminius sluoksnius, vandeningus sluoksnius yra rizikinga“, – teigia aplinkos ministras.

Kitas „valstietis“ Virgilijus Poderys siūlęs leisti šias dujas saugoti, tik ne sekliau kaip kilometro gylyje, sako dabar trys ketvirtadaliai elektros energijos importuojama, Lietuvai reikės naujų elektrinių kūrenamų dujomis, vien tik vėjo ir saulės energetikos nepakaks.

„Žiūrint į priekį, kad galėtų dalyvauti dujiniai pajėgumai, įmonės, matyt jie galėtų dalyvauti tik tuo atveju, jei galėtų laidoti CO2, nes CO2 išmetimo leidimų kainos kyla, ir jei jo nesurenki ir nesandėliuoji, nelaidoji, tavo energija bus labai brangi“, – sako politikas.

„Lietuva tokiu būdu pasiuntė žinutę galimiems investuotojams, kad tokios pažangios technologijos nėra pageidautinos Lietuvoje. Šis sprendimas, kuris šiandien priimtas, kainuos Lietuvos gyventojams“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pasak Aplinkos apsaugos komiteto nario, uždrausti laidoti CO2 žemės gelmėse nutarta, ir atsižvelgus į prezidentūros, Europos komisijos, Europos energetikos agentūros nuomonę. O tokia technologija esą būtų naudinga energetikos ir naftos verslui.

„Tai privatus verslas, ketinantis savo verslą, ekonominę naudą spręsti mūsų vaikų, valstybės, ekologijos sąskaita. Tai čia matau nacionalinę grėsmę“, – mano Artūras Skardžius.

Už visą Žemės gelmių įstatymą, padaręs priėmime pertrauką, Seimas galutinai turėtų balsuoti kitą savaitę.

Panorama. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis opozicijoje ieško paramos valdantiesiems
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi