Verslas

2019.10.10 11:53

Viskas, ką reikia žinoti apie keliones į Jungtinę Karalystę po „Brexito“

LRT.lt2019.10.10 11:53

„Brexitas“ (Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos) jau čia pat. Ir, nors niekas tiksliai nežino nei kaip, nei kada jis nutiks, Jungtinės Karalystės atsisveikinimas su ES tikrai įvyks. Ta proga, skrydžių kompensavimo bendrovė „Skycop“ pranešime žiniasklaidai surinko visus faktus apie tai, ką keliaujantieji oro transportu turėtų žinoti apie „Brexitą“ ir tai, kaip jis paveiks visiems mums įprastomis tapusias keliones lėktuvais.

Jungtinė Karalystė privalo įvykdyti visas išstojimo iš Europos Sąjungos procedūras iki spalio 31 d. Iš esmės yra du būdai tai padaryti: vienaip ar kitaip susitarti su ES dėl tam tikrų išstojimo ir tolimesnio tarpusavio bendradarbiavimo sąlygų – arba įvykdyti „Brexitą“ be jokio susitarimo. Ir atsivertus bet kurį didesnį naujienų portalą, akimirksniu tampa aišku, kad niekas iš tikrųjų nežino, kaip viskas galiausiai išsispręs.

Nepaisant to, jau dabar galime pateikti scenarijus, nusakančius, kaip bet kuri iš šių baigčių paveiks keliaujančiuosius. Jeigu Jungtinė Karalystė paliks ES „su susitarimu“, kelionių į šią šalį tvarka nesikeis iki pat 2021 m. Viskas žada susidėlioti šiek tiek įdomiau, tik jeigu „Brexitas“ įvyks be susitarimo.

Ar nuo šiol keliaujant į Jungtinę Karalystę reikės vizos?

Jungtinei Karalystei išstojus iš ES be susitarimo, Airijos piliečiai ir toliau galės pateikti į šalį, čia gyventi ir dirbti, neturėdami vizos. Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių, taip pat Šveicarijos piliečiai į Jungtinę Karalystę, kaip ir iki šiol, galės vykti iki 2020 m. gruodžio 31 d. O visiems kitiems teks pasitikrinti savo paso galiojimą ir susipažinti su Jungtinės Karalystės vizos gavimo tvarka.

Taigi, ką reikės daryti, vykstant į Jungtinę Karalystę po spalio 31 dienos? Jeigu esi ES šalies narės, Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ar Šveicarijos pilietis, tau dar ne laikas pradėti domėtis tuo, kaip gauti vizą. Kol kas patekimui į šalį vis dar užteks paso arba asmens tapatybės kortelės – ir ši tvarka galios bent jau iki 2020 m. gruodžio 31 d. netgi tuo atveju, jeigu Jungtinė Karalystė paliks Bendriją be jokio susitarimo.

Po 2020-ųjų, norint patekti į Jungtinę Karalystę, Europos ekonominės erdvės šalių piliečių tapatybės kortelės nebebus pripažįstamos, tačiau tiksli data, kada šis apribojimas įsigalios, bus paskelbta vėliau.

Ar dabar lagaminą teks krautis kitaip?

O kaipgi dėl bagažo? Šiuo klausimu vis dar privalu nuolat turėti omenyje savo oro vežėjo nustatytus limitus – nepriklausomai nuo to, kokios „Brexito“ naujienos pasieks oro linijas ar pačius keliautojus. Kol kas pati Jungtinė Karalystė neplanuoja uždėti papildomų apribojimų niekam iš to, ką jau esi įpratęs susikrauti į savo lagaminą keliaujant į Britų salas. Žinoma, jeigu planuoji įvežti į šalį gyvūnus, esančius Nykstančių rūšių sąraše, turi žinoti, kad tokio tipo kelionė su augintiniu yra griežtai reglamentuojama ir privalu pasirūpinti visais jai reikalingais papildomais dokumentais.

Dar vienas dalykas, kuris nuo šiol gali pasirodyti šiek tiek neįprastu: bet kas, įsivežantis su savimi į Jungtinę Karalystę daugiau nei 10 tūkst. svarų (kas atitinka maždaug 11,3 tūkst. eurų) grynaisiais privalės turimą sumą deklaruoti muitinėje. Neįprasta daugumai su tuo susidurti turėsiančių keliautojų ši aplinkybė yra dėl to, kad iki šiol toks reikalavimas galiojo tik į Jungtinę Karalystę atvykstantiems keliautojams ne iš ES šalių.

Kiek dabar kainuos skambučiai kelionėje?

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį derėtų atkreipti dėmesį: mobiliojo telefono ir tarptinklinio ryšio įkainiams nuo šiol galios tokia tvarka, kokią nustatys pati Jungtinė Karalystė. Jeigu „Brexitas“ įvyks „su susitarimu“, viskas liks taip pat, kaip ir iki šiol. Esami įkainiai yra nustatyti atitinkamų reguliacijų, kurios dėl „Brexito“ nepasikeis ir vis dar galios – taip pat ir Jungtinei Karalystei.

Vis dėlto, jeigu britai paliks ES be jokio susitarimo, minėti įkainiai šoktels aukštyn – priklausomai nuo operatoriaus. Tokiu atveju jau galėsi pratintis vesti į „Google“ paiešką „nemokamas Wi-Fi Londone“.

Kokių pokyčių tikėtis keliaujantiems Jungtinės Karalystės piliečiams?

Tačiau, ko tikėtis, jei turi Jungtinės Karalystės pilietybę ir norėsi vykti į ES šalį narę, iš kurios ką tik išvykai? Visų pirma, privalėsi su savimi turėti pasą, galiojantį mažiausiai šešis mėnesius nuo įvažiavimo į šią šalį datos. Be to, į ES atvykstančio Jungtinės Karalystės piliečio gali būti pareikalauta parodyti atgalinį kelionės bilietą bei įrodymo, jog turi pakankamai lėšų visai savo viešnagės Bendrijos teritorijoje trukmei.

Egzistuoja 99 proc. tikimybė, kad nepriklausomai nuo to, ar „Brexitas“ įvyks „su susitarimu“, ar be, į ES keliaujantys Jungtinės Karalystės piliečiai turės pasirūpinti leidimu įvažiuoti į Bendrijos teritoriją, naudodamiesi ETIAS (Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema) – taip pat, kaip ir kitų 60 šalių piliečiai, šiuo metu jau pildantys anketas šioje sistemoje prieš keliaudami į ES. ETIAS yra suprojektuota taip, kad naudotis ja būtų paprasta, o užpildyti elektroninę formą užtruktų apie 10 minučių.

Jei esi Jungtinės Karalystės pilietis, šiuo metu turima ESDK (Europos sveikatos draudimo kortelė) po „Brexito“ nebegalios, tad turėsi ieškotis atitinkamų sveikatos draudimo alternatyvų. Jeigu turi galiojančią kredito kortelę, pravartu pasitikrinti, ar jos turėtojui yra taikomas sveikatos draudimas, o jeigu kredito kortelės neturi, gali pasirūpinti būtent tokia, kurios turėtojui sveikatos draudimas yra taikomas.

Jungtinės Karalystės piliečiai, vykstantys į ES šalis, privalo žinoti ir tai, kad neapmokestinamas tarptinklinis mobilusis ryšys nuo spalio 31 d. jiems vėl bus apmokestinamas. Konkretūs įkainiai bus nustatyti kiekvieno mobiliojo ryšio operatoriaus atskirai.

Kas dar keisis po „Brexito“?

Neatmetamas ir scenarijus, pagal kurį Jungtinės Karalystės piliečiams teks pamiršti apie britams jau seniai įprastomis tapusias keliones autobusu į tokias šalis kaip Šveicarija ar Andora, t. y. Europos valstybes, nešančias ES narėmis. Čia keliautojams iš Didžiosios Britanijos gali tekti susidurti su valstybinių sienų kirtimu, kas savo ruožtu daro tokias išvykas daug sudėtingesnėmis, taigi, tikėtina, kad įvykus „Brexitui“, didžioji dalis jų nebebus organizuojama.

Ir, žinoma, galiausiai dalykas, į kurį kiekvieną kartą skatiname atkreipti keliautojų dėmesį: skrydžio kompensacija. Keliaujantieji oro transportu vis dar gali gauti kompensaciją už sutrikdytą skrydį, įvykusį skrendant į Jungtinę Karalystę ar iš jos. Čia taip pat vis dar taikomi standartiniai apribojimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt