Verslas

2019.10.09 22:51

Baltarusiškų bulvių nebesivešime paprastai – griežtinama augalų ir jų produktų įvežimo iš trečiųjų šalių tvarka

Salomėja Pranaitienė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.09 22:51

Nuo gruodžio vidurio dėl ligų ir kenkėjų pavojaus Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje (ES), griežtinama augalų ir jų produktų įvežimo iš trečiųjų šalių tvarka. Tai labiausiai palies keliaujančius žmones – norint iš trečiųjų šalių atsivežti net ir mažus kiekius vaisių, daržovių, sodinukų, sėklų, gėlių, reikės pateikti sveikatingumą įrodantį dokumentą. Išimtis bus taikoma tik penkių rūšių vaisiams.

Įsivežti bulvių iš trečiųjų šalių į Lietuvą jau kurį laiką draudžiama. Tad iš Baltarusijos atsigabenus net keliasdešimt kilogramų bulvių, jas keliautojai bus priversti palikti kontrolės punkte tam, kad jos būtų atitinkamai apdorotos.

Nuo gruodžio vidurio taip nutikti gali ir kitiems keliautojams, norintiems iš trečiųjų šalių atsivežti nors ir kelis vaisius, daržovių, sodinukų, sėklų, gėlių. Jeigu neturės fitosanitarinio sertifikato (augalo sveikatingumą įrodančio dokumento), tuomet produktus teks atiduoti inspektoriams. Taip siekiama, kad į ES patektų kuo mažiau augalų ligų ir kenkėjų.

„Nebebus nedidelių leistinų įvežti kiekių, netgi vienas obuolys turi turėti sertifikatą, išskyrus 5 rūšių vaisius. Tokie reikalavimai nebus taikomi bananams, ananasams, kokosams, durijoms ir datulėms“, – sako Augalininkystės tarnybos atstovė Vilma Mikelaitienė.

Dideliais kiekiais iš trečiųjų šalių importuojant augalinę produkciją jau senokai privaloma pateikti fitosanitarinius sertifikatus. Medininkų punkte dėl augalų ligų ir kenkėjų kasdien patikrinama iki 200 krovinių, vasarą gausu vaisių, daržovių, dabar daugiausia – medienos, medinių padėklų. Su jais taip pat gali atkeliauti užkratas.

Nauji reikalavimai netrukus palies ir verslą: įvežant tokius krovinius į Lietuvą ar kitas ES šalis, reikės iš anksto juos deklaruoti ES importo kontrolės sistemoje.

„Jie turės užpildyti išankstinį pranešimą apie planuojamą įvežti produkciją, o mums liks tik sutikrinti. Nukris dokumentų forminimas, bus galima daugiau laiko skirti patikrai“, – tikina Medininkų pasienio kontrolės punkto atstovė Lina Žukaitė.

Jungtinių Tautų duomenimis, dėl augalų ligų ir kenkėjų pasaulio ekonomika praranda apie 260imt milijardų eurų per metus.

Panorama. Nuo agresyvių keturkojų nukenčia vis daugiau laiškininkų: pradėta prevencinė akcija „Šuo (ne)kanda“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.