Verslas

2019.10.08 14:50

Dirbate aukle ar tvarkote automobilius – žinia iš valdžios: užsimota naikinti verslo liudijimus

ekspertai: didelė tikimybė, kad bus grįžta į šešėlį; atnaujinta 17.45
Irma Janauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.08 14:50

Ieškodama, iš kur dar papildyti biudžetą, Finansų ministerija imasi tūkstančių verslo liudijimo turėtojų. Vyriausybei ji siūlė naikinti verslo liudijimus auklėms, automobilių ir būsto remontininkams. O nuomojantys nekilnojamąjį turtą, verslo liudijimą turėtų pirkti kiekvienam objektui.

Kai kurie ekspertai sako, kad Lietuva rizikuoja grįžti 15 metų atgal, kai pusė savarankiškai dirbančių žmonių buvo šešėlyje. Finansų ministras tai vadina verslininkų šantažu.

Neretas po mokslų emigruoja

„Daugybė mechanikų, dirbančių užsienyje. Ten yra viskas paprasčiau – sąlygos geresnės ir darbas lengvesnis. Todėl ir trūksta jų Lietuvoj“, – pasakoja Panevėžio profesinio rengimo centro mokytojas Justinas Piškinas.

Anot jo, grupės visada užpildytos. Bet esą neretas po mokslų iškart emigruoja. Ketinantys likti Lietuvoje mokiniai susirūpinę, kaip reikės imtis nuosavo verslo. Apie mokesčius jaunuoliai prisipažįsta neišmanantys, sako, visada klausia vyresnių, patyrusių patarimo.

„Ne kiekvienas turi resursų ir pinigų, kad iš karto galėtų ten įsteigti įmonę“, – sako Linas.

„Tu visko negali žinot apie tuos įstatymus, o jie keičiasi kaip vėjas koks kieme“, – pritaria Mantas.

Daliai padidėtų mokesčiai

Finansų ministerija, iki šiol vis ketinusi panaikinti verslo liudijimus mašinų ir būsto remontininkams, taip pat auklėms, šįkart įregistravo tai numatantį Vyriausybės nutarimą.

Jis, anot ministro, bus priimtas netrukus ir įsigalios nuo kitų metų. Žmonėms teks registruoti individualią veiklą. Tai reiškia, mokėti ne fiksuoto dydžio mokestį, kuris nepriklauso nuo pajamų dydžio, o mokestį nuo gautų pajamų.

Daliai žmonių mokesčiai padidėtų. Buhalterių ir auditorių asociacijos skaičiavimu, kuo labiau metinės pajamos viršija 11 tūkst. eurų, tuo labiau žmogui apsimoka dirbti su verslo liudijimu.

„Man asmeniškai tikrai nesinori didesnių mokesčių mokėti. Nemanau, kad kažkam norėtųsi“, – tvirtina Lukas.

Būtent todėl, sako šio serviso vadovas, dalis žmonių nueis į pogrindį, o jam pačiam, nelikus dirbančių su verslo liudijimu, gali būti sunku rasti pagalbininkų trumpam laikui.

„Mano galva, tai yra traiškymas mažo verslo ir stūmimas didelių tinklų. Šešėlis, trauks visi į šešėlį. Čia labai paprasta. Tikrai šešėlio tik padaugės. Nepalengvės, o padaugės“, – teigia Marius Žemaitaitis, automobilių serviso vadovas.

Vėl įtrauks į šešėlį

Ekonomikos ekspertai sako, individuali veikla sudėtingesnė nei dirbti su verslo liudijimu, o mokesčiai mokami ne avansu, kaip yra perkant liudijimą, bet deklaruojant metų pajamas. Pagunda jų nenurodyti esą gali būti didelė.

„Tai pavirs į tendenciją tokią, kad mes grįšim 15 metų atgal, kai pusė gyventojų, kurie vykdė tokią savarankišką veiklą, jie vykdydavo ją nelegaliai, niekas nemokėjo mokesčių. Verslo liudijimai būtent leido išgryninti tą kategoriją žmonių, jie pradėjo dirbti oficialiai, jie atsisakė socialinių išmokų“, – aiškina Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos narė Daiva Čibirienė.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė sutinka su D. Čibieriene, kad toks ministerijos sprendimas gali paskatinti šešėlį.

„Dažnai tai yra žmonės, kurie tik pradeda veiklą, jiems reikia susikurti klientų ratą, apsirūpinti darbo įrankiais darbo, tai žinoma, kad tai ir biurokratinė našta jiems gali tapti pakankamai stipriu impulsu pasitraukti į šešėlį, tikrai tai nėra šantažas“, – teigia Ieva Valeškaitė.

„Jeigu bandoma Vyriausybę šantažuoti, sakant, kad štai, mes darysim nusikaltimus, nemanau, kad tai yra produktyvus kelias“, – įsitikinęs finansų ministras Vilius Šapoka.

Nuo kitų metų naujovių būtų ir tiems, kas su verslo liudijimu nuomoja nekilnojamąjį turtą.

„Pagal dabar galiojančią tvarką užtenka vieno verslo liudijimo ir galima turėti nuomoti kad ir 10 butų ar namų. Pagal atnaujintą tvarką, kiekvienam turto objektui reikės atskiro verslo liudijimo“, – sako V. Šapoka.

„Gaunasi taip – jeigu turi namą prabangų gyvenamosios paskirties 500 kv. metrų ir jį nuomoji, tavo mokesčiai bus tokie patys, kaip žmogaus, kuris turi vieną sandėliuką ir jį nuomoja. Visiškas neadekvatumas“, – įsitikinusi D. Čibirienė.

Čia esą irgi bus pagundų nuomoti nelegaliai. Finansų ministras viliasi, kad naujovės papildys biudžetą, bet sumos esą nebus milijoninės, turbūt kelios dešimtys tūkstančių eurų. Nors gali būti, kad ūgtelės dalies šių paslaugų kainos.