Verslas

2019.10.07 20:36

Dėl bankų apmokestinimo – nauji valdžios koziriai: Šapoka į valstybinio banko idėją žiūri skeptiškai

Skvernelis kai kuriuos Lenkų rinkimų akcijos pasiūlymus svarstytų

Valdančiųjų pradėtose diskusijose dėl bankų turto apmokestinimo – nauji koziriai.

Iniciatoriai, Lenkų rinkimų akcija, siūlo, pavyzdžiui, per pirmuosius metus bankus apmokestinti perpus mažiau, nei buvo svarstyta iki šiol, bet tarifą pamažu didinti. Finansų ministerija sako, kad Seimas turi paskubėti su banko mokesčiu, jeigu nori, kad šis atsidurtų naujo biudžeto projekte.

Valdantieji užsimena, kad po bankų turto apmokestinimo gali būti svarstoma ir steigti valstybinį banką.

Bankų turtą apmokestinti pasišovę valdantieji taip pamažu žada surinkti bent 40 milijonų eurų. Siūlymą inicijuojanti Lenkų rinkimų akcija teigia, kad Lietuva Europoje pirmauja pagal skurdą ir bankų pelnus, todėl apmokestinti bankų turtą būtina. Kad tą padarytų, netgi būtų ieškoma kompromiso - pavyzdžiui, bankams tektų sumokėti perpus mažiau nei buvo siūloma iki šiol. Praėjusią savaitę buvo 0,4 procento, šią – 0,2 proc.

„Tai yra kompromisų laukas. Mes nesakome, kad sutinkame, bet jeigu bus toks pasiektas kompromisas, tai kodėl gi ne. Kadangi, aišku, kyla didelis pasipriešinimas, bet ir gąsdinimas žmonių, ažiotažas, tai tereikia ieškoti tam tikrų kompromisų. Pirmais metais gali būti mažesnis mokestis, kadangi reikia pažiūrėti kaip veikia sistema, kad būtų daugiau stabilumo, bet kokiu atveju, šitą mokestį reikia įvesti“, – sako Valdemaras Tomaševskis.

„Yra svarstoma ta idėja, kurią pasiūlė mūsų parneriai Lenkų rinkimų akcija ir krikščionių šeimų sąjunga“, – apie tokią idėją kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Bankų aktyvų apmokestinimo planas Seimo stalčiuose guli trejus metus, ir artimiausiu metu parlamente gali būti pakoreguotas ir galiausiai įgyvendintas. Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas sako, kad šis mokestis turėtų įgauti formą, kai paaiškės, kokį biudžeto projektą Seimui pateiks Vyriausybė.

„Jeigu mes tą mokestį padarytume nuo užimamos rinkos dalies, kad tą mokestį mokėtų tik didieji rinkos žaidėjai. Tai automatiškai mažieji jo nemokėtų. Taip pat būtų galimybės ateiti ir naujiems, nes jie matytų, kadangi mažieji rinkos dalyviai nemoka to mokesčio, atsiranda galimybė jiems plėstis. Va, tai detalės apie kurias, reikia kalbėti“, – sako komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas.

Komercinių bankų asociacija piktinasi, kad įvesti naują mokestį planuojama skubotai, be diskusijų, neatlikus išlaidų ir naudos analizės. Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas vakar laidoje „Savaitė“ teigė, kad sprendimų reikia, bet ne paskutinę akimirką.

„Biudžeto procesas eina jau į pabaigą ir dabar mes pradedame traukinėti kiškius iš kepurės. Vis dėlto aš manyčiau, kad sprendimų reikia, nes, deja, bet perskirstymas ir viešųjų finansų skurdas yra problema Lietuvoje, kuri stabdo mus nuo struktūrinių reformų, kurios ne kartą buvo minėtos socialinėje srityje, sveikatos srityje, švietimo srityje, sprendimo. Tas yra akivaizdu“, – laidoje „Savaitė“ kalbėjo V. Vasiliauskas.

Lietuvos lenkų lyderis siūlo svarstyti ir valstybinio banko įkūrimą.

„Jeigu būtų toks bankas, tai visos, visi tarifai, mokesčiai būtų mažesni. Visi tai supranta. Bet aišku, čia yra labai rimtas pasiūlymas, reikia mums dar aptarti su premjeru, bet mes palaikome šimtu procentų. Ieškosim sprendimų, kad šitą idėją įgyvendinti“, – tikina V. Tomaševskis.

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Seimo nariai turi paskubėti, jeigu nori, kad bankų mokestis atsispindėtų biudžeto projekte. Tačiau turi abejonių dėl valstybinio banko idėjos.

„Diskutuoti šia tema tikrai būtina. Ir daugelyje šalių yra mišraus kapitalo įvairios finansinės institucijos, bet tai nebūtinai turėtų būti klasikinis, komercinis bankas, valdomas valstybės. Tai galėtų turėti daugiau minusų, negu pliusų, bet apie finansavimo spragų užpildymą tikrai kalbėti verta“, – sako finansų ministras.

Valstybinio banko idėją savo rinkimų programoje buvo iškėlę „valstiečiai“, tačiau ji realybe taip ir nevirto.

Panorama. Piniginę atverti teks plačiau: Finansų ministerija siūlo branginti alkoholį, rūkalus ir plėsti NT mokestį